Bugun...
Bizi izleyin:


Ufuk Cankaya


Facebookta Paylaş

ÇARŞI ZORDA
Tarih: 29-11-2016 14:25:00 Güncelleme: 19-12-2016 09:22:00


       Çarşı caddesinde çok sayıda dükkan kapanmış durumda. Ekonomik kriz tüm gerçekliğiyle artık Çanakkale’de. Şehrin dinamik firmalarının yaşadığı krizler sokaklarda konuşuladursun, artık tüm kent krizde. Döviz durdurulamıyor, işsizlik rekor seviyede, ihracat neredeyse sıfır noktasında ve üretimde batıya tam bağımlı bir Türkiye içinde hayatta ve ayakta kalmaya çalışıyor herkes. Üstelik Çanakkale’nin bir de önemli eksiği var. Sanayi yok, yeni iş alanları yaratılmadı ve arazi satıp parasıyla geçinmeyi hayatın gerçeği zanneden bir halk var kentimizde.

 

  

   Başbakan yardımcısı dünyada kıtlık ve susuzluk olabilir diyerek dikkat çekmek istiyor gelecekte bizleri bekleyen tehlikeye. Doları durduracak formüllerimiz var diyor ama sanırım uygulayacak kimse yok bu formülleri hükümet kanadında. Peki, ülke geleceği bu denli karanlıkken Çanakkale nasıl olacakta bu ekonomik krizden en az hasarla çıkacak? Elbette bu cevabı vermesi gerekenler iktidar partisi Çanakkale milletvekilleridir. Ancak kentin belediyesi ana muhalefette olunca ilerleme de bir yere kadar tabi.

    

 

Çarşı esnafının en büyük sorunu yeterli otopark olmayışı, bu durum sürekli gündeme geldi. Otopark olmadığı için özellikle kentimizden geçiş yapan araçlar kent merkezinde duramamaktadır. Esnafın seyahat halindeki araçlardan para toplaması demek şehrimiz zenginleşiyor demektir. Kentimiz kendi içinde dönen parayı zaten gittiği tatillerde, iş seyahatlerinde, alışveriş seyahatlerinde başka illere kaptırmaktadır. Burada oluşan açığı kapatmak için tek çare üretip satmaktır ki sanayisi olmayan bir kent için bu mümkün değildir. Tarım alanında önemli üretim yapan ilimiz ne yazık ki bir türlü faaliyete geçemeyen hal ile, yapılmayan denetimler ile burada da kayıt dışı ekonomiye kurban gitmektedir. Seyahat halindeki araçlardan da sebeplenemeyen esnaf artık kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Çünkü kent insanı bile alışverişlerini otoparkı olan, iğneden ipliğe her aradığını bulabildiği, dünya markaları ile donatılmış AVM’den yapmaktadır.

    

 

Çanakkalelinin dahi sahip çıkmadığı Çanakkale esnafını daha zor günlerin beklediği gün gibi ortadayken dolar için formüllerimiz var diyen Başbakan yardımcısından daha ne bekleyebiliriz ki?Bu yazı 2233 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • CUMHURİYETİN Işığı ÇANAKKALEYİ Aydınlattı
  CUMHURİYETİN Işığı ÇANAKKALEYİ Aydınlattı
 • Çanakkale'nin Eşsiz Lezzetleri... MUTLAKA TADIN...
  Çanakkale'nin Eşsiz Lezzetleri... MUTLAKA TADIN...
 • Atatürk
  Atatürk
 • Cumhuriyetin Sesi Oldu..
  Cumhuriyetin Sesi Oldu..
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GESTAŞ Deniz Ulaşım AŞ.
  GESTAŞ Deniz Ulaşım AŞ.
 • ÇOMÜ / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  ÇOMÜ / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 • Şehitler Diyarı Çanakkale
  Şehitler Diyarı Çanakkale
 • Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı
  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı
 • Cumhuriyetimizin 93. Yıldönümü Kutlu Olsun...
  Cumhuriyetimizin 93. Yıldönümü Kutlu Olsun...
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
VİDEO GALERİ
YUKARI