Bugun...
Bizi izleyin:


İŞKUR'U KISKANDIRAN AKADEMİSYEN..!
Tarih: 09-09-2021 11:12:09 Güncelleme: 09-09-2021 11:15:09 + -


ÇOMÜ Akademisyenlerinden Gökhan Bayram, pandeminin son altı ayında 100 kişiye iş buldu. Mimardan öğretmene, garsondan şoföre 100 istihdama aracılık eden Bayram, işe girenlerin çoğunluğunun kadın ve gençlerden oluştuğunu belirtti ve bu sayıyı her geçen yıl katlayarak arttırmayı hedeflediğini ekledi…


İŞKUR'U KISKANDIRAN AKADEMİSYEN..!

ÇOMÜ Akademisyenlerinden Gökhan Bayram, pandeminin son altı ayında 100 kişiye iş buldu. Mimardan öğretmene, garsondan şoföre 100 istihdama aracılık eden Bayram, işe girenlerin çoğunluğunun kadın ve gençlerden oluştuğunu belirtti ve bu sayıyı her geçen yıl katlayarak arttırmayı hedeflediğini ekledi…

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Görevlisi Gökhan Bayram, pandemi sürecinde işsiz kalanların iş bulma problemleriyle ilgilendi. Önceleri işletmeleri gezerek personel arayışlarını not eden akademisyen, internet üzerinden verilen iş ilanlarının yanısıra kendisine ulaşan işverenlerin mesajlarını da sosyal medya hesaplarından iş arayanlar için yayınlamaya başladı. Küresel salgın krizinde işsiz kalan çok kişiye yardımcı olundu.

 

Sosyal medya hesaplarından son altı ayda 100 işletmeye personel, 100 insana ise iş bulan Bayram, bu sayede işe başlayanların 72’sinin kadın olduğunu belirtti. Gönüllü olarak yürüttüğü çalışmalarda kısa zamanda önemli sonuçlar elde eden akademisyen, iş arayanlara iş bulmaktan, işverenlere ise personel bulmaktan mutlu olduğunu kaydetti ve işverenlere teşekkür etti.

 

EN ÇOK GARSON ARANIYOR…

 

Akademisyen Gökhan Bayram, pandemiyle birlikte kendisine yapılan işveren başvurularında en fazla garson arayışının olduğuna dikkat çekti. Hizmet sektörünün kalifiye personel bulma konusunda sıkıntı yaşadığını belirten Bayram, “Aşçı, usta, elektrikçi, tesisatçı vb. hizmet mesleklerinde personel azlığı var. Son altı ayda evde çocuk bakıcılığı, hasta ve yaşlı bakıcılığı, güzellik uzmanlığı gibi meslekler revaçta. Teknik veya mesleki personel bulmak zor. Bu sebeple liselerimizin ve üniversitelerimizin aranılan meslek dallarında eğitime önem vermeleri ve kalifiye insan yetiştirmeleri çok önemli görünüyor.” dedi.

 

EN ÇOK ARANAN İŞ: “MASA BAŞI İŞ”

 

Toplumun önemli bir kısmının masa başı iş istediğini söyleyen Akademisyen Gökhan Bayram, iş arayanların önemli bir bölümü de aradıkları işi; mesai saatleri sınırlı, maaşı dolgun, çok yormayan, masa başı işler olduğunu belirtti. Öte yandan gençlerin önünde konulan deneyim şartının önemi bir problem olduğunu aktaran Bayram, “Mezun gençler, deneyim yoksunluğunda dolayı iş bulamıyor. Kimse dünyaya deneyimli gelmiyor” dedi.

 

İşverenin en büyük probleminin ise kalifiye ve daimi personel olduğunun altını çizen Bayram, “İşveren devamlılığı olan personel arıyor. İşveren, yetiştirdiği ve iş öğrettiği personelin, kısa zaman sonra ayrılıp başka işlere gitmesinden rahatsız.” dedi. İstihdama yönelik çabalarına devam edeceğini bildiren Gökhan Bayram, iş arayanlara ve iş verenlere gönüllü katkı sunmayı sürdüreceğini, hedefinin 2021 yılı sonuna 150 kişi, 2022 yılı sonuna kadar 500 kişi olduğunu kaydetti.
Bu haber 4025 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • CUMHURİYETİN Işığı ÇANAKKALEYİ Aydınlattı
  CUMHURİYETİN Işığı ÇANAKKALEYİ Aydınlattı
 • Çanakkale'nin Eşsiz Lezzetleri... MUTLAKA TADIN...
  Çanakkale'nin Eşsiz Lezzetleri... MUTLAKA TADIN...
 • Atatürk
  Atatürk
 • Cumhuriyetin Sesi Oldu..
  Cumhuriyetin Sesi Oldu..
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GESTAŞ Deniz Ulaşım AŞ.
  GESTAŞ Deniz Ulaşım AŞ.
 • ÇOMÜ / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  ÇOMÜ / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 • Şehitler Diyarı Çanakkale
  Şehitler Diyarı Çanakkale
 • Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı
  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı
 • Cumhuriyetimizin 93. Yıldönümü Kutlu Olsun...
  Cumhuriyetimizin 93. Yıldönümü Kutlu Olsun...
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
VİDEO GALERİ
YUKARI