150 Yıllık Değirmen Zamana Meydan Okuyor

Bayramiç’e 15 kilometre uzaklıktaki 300 nüfuslu Beşik Köyü’ndeki eski günlerini arayan değirmende nadir de olsa buğday, arpa, yulaf ve çeşitli baklagiller öğütülüyor.

150 Yıllık Değirmen Zamana Meydan Okuyor
Yayınlama: 15.11.2016
1.213
A+
A-

Bayramiç İlçesi’nin, Kazdağları’nın eteklerindeki Beşik Köyü’ndeki 150 yıllık tarihi geçmişe sahip son su değirmenini, gerekli bakım ve onarımlarını oğlu 26 yaşındaki Harun Kızıl ile yapıp çalıştıran 57 yaşındaki Ahmet Kızıl ayakta tutuyor.

Komşu Yassıbağ Köyü’ndeki köylülere de hizmet veren Kazdağları’ndaki pınarlardan 300 metrelik doğal kanalla gelen suyla çalışan tarihi değirmeni 15 yıl önce asıl mesleği marangozluk olan Ahmet Kızıl satın alarak çalıştırmaya başladı. 
Değirmeni işletmesinde oğlu Harun’un da kendisine yardım ettiğini belirten Kızıl, “Değirmeni 150 yıl önce bizimde yaşadığımız Yassıbağ Köyü’nden ‘Hoca’ takma adıyla tanınan bir büyüğümüz yapmış. Ondan da oğlu ve torununa geçen bu değirmeni 15 yıl önce ben satın aldım. Satın aldığmızda kötü bir durumdaydı. Marangoz olmam ve bu tür işlerin elimden gelmesi sayesinde, oğlumla birlikte zaman içinde gerekli bakım ve onarımlarını yaparak ayağa kaldırdık. Değirmende eski yıllardaki kadar ürün öğütülmese de ölene kadar oğlumla buranın ayakta kalması için çalışacağız” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.