2017 Yılı Bütçesi Açıklandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin 2017 yılı bütçesi onaylandı. Buna göre ÇOMÜ’nün bu yıl ki bütçe ödeneği 277 milyon 356 bin TL oldu…

2017 Yılı Bütçesi Açıklandı
Yayınlama: 31.01.2017
3.756
A+
A-

Onaylanan verilere göre ÇOMÜ bütçesinde en büyük payı, 40 milyon TL ile tamamı yenilecek olan Eğitim Fakültesi giderleri oluşturuyor. Yaklaşık 40 bin metrekare alana inşa edilecek ve beş bloktan oluşacak Yeni Anafartalar Kampüsünde; Yönetim Birimleri, Yemekhane, Eğitim Fakültesi Binası, Güzel Sanatlar Eğitimi Binası, Devlet Konservatuvarı Binası, Kongre Merkezi, Kütüphane, Sığınak, Öğrenci Toplulukları Merkezi, Sürekli Eğitim Merkezi ve Uzaktan Eğitim Merkezi’nden oluşan Öğrenci Merkezi, Kapalı Otopark, Servis Alanları ile Çanakkale’ye de hizmet verecek olan 500 kişilik Spor Salonu yer alacak.

 

Araştırma Hastanesi de aslan payını alacak…

 

ÇOMÜ bütçesinde bir diğer önemli kalemi ise 20 milyonu inşaat, 2 milyonu makine giderleri olmak üzere 22 milyon TL ile ÇOMÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi giderleri oluşturuyor. Toplam 80 bin metrekare kapalı alana inşa edilecek hastane 600 yatak kapasitesine sahip olacak. 8 blok ve tüp geçit bağlantıları, Kanser Tarama Merkezi, Tüp Bebek Ünitesi ve Organ Nakil Merkezi, 15 ameliyathane, 250 kişilik konferans salonu, 15 derslik ve çevre düzenlemeleriyle Çanakkalelilerin ve çevre kentlerin sağlıkla ilgili ihtiyacını karşılayacak olan hastanenin yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

 

Eğitim yatırımlarına ağırlık veriliyor…

 

ÇOMÜ’nün 2017 yatırım planlarında eğitim yatırımlarında da bir artış oldu. 14 milyon TL’den 20 milyon TL’ye çıkartılan derslik yapımı giderlerinde %42.6 oranında artış gözlemlendi. ÇOMÜ bütçesinde alt yapı yatırımları başlığı altında ise 4 milyon 400 bin TL bütçe yer alıyor. Söz konusu kalem geçen yıl 3 milyon 250 bin TL civarındaydı. ÇOMÜ’de akademik kalitenin artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiren, proje destek birimi Bilimsel Araştırmalar Projelerinde (BAP) ise bütçe 2 milyon 800 bin TL olarak belirlendi.

 

Öğrenci sayısı 49 binin üzerine çıktı…

 

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, ÇOMÜ’nün her geçen gün gelişme kaydettiğini belirterek, “Artan öğrenci ve akademisyen sayısı, fiziki imkanların geliştirilmesi, açılan yeni bölümler Üniversitemizin, Çanakkale’nin tarihi, doğası, kültürü, turizmi ile daha cazip hale gelmesini sağlıyor. Eğer bir üniversitede bilimsel araştırma, projeler en çok konuşulan ve değer verilen şey haline getirilirse, bu sonuç olarak sizin tavırlarınızı, yaklaşımlarınızı etkiler. Bu anlamda biz üniversitemizde çok uzun süredir bu ihmal edilmiş olan kültürü oluşturma sürecini başlattık, etrafımızda en çok bu konuyu konuşur hale geldik. Bu, üniversitemizde gittikçe yaygınlaşıyor ve bugün BAP’a ayrılan bütçenin artışından da bunu anlamak mümkün. ÇOMÜ’ye verdiğimiz değeri üniversiteye ayrılan yatırım ödeneklerinden çok iyi görebiliriz. 2017 yılında ÇOMÜ’ye 277 milyon 356 bin TL bütçe ayrıldı. Öğrenci sayımız 49 binin üzerine çıktı. Yeni açılan bölümlerle daha da artacak. İnşaat, alt yapı çalışmalarımız da sürecek. Yeni yatırım planlarımızın üniversitemiz ve şehrimiz açısından hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş