65 YAŞ ÜSTÜNE SEYAHAT MÜJDESİ..!

Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza şehirlerarası seyahat izni çıktı. Çanakkale Valiliği tarafından yayınlanan genelgeye göre belirli şatları taşımaları halinde tek yönlü olarak istedikleri yere gidebilecekler ama istedikleri zaman geri dönemeyecekler. İşte seyahat izni için gerekli şartlar ve detaylar…

65 YAŞ ÜSTÜNE SEYAHAT MÜJDESİ..!
Yayınlama: 21.05.2020
7.704
A+
A-

Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza şehirlerarası seyahat izni çıktı. Çanakkale Valiliği tarafından yayınlanan genelgeye göre belirli şatları taşımaları halinde tek yönlü olarak istedikleri yere gidebilecekler ama istedikleri zaman geri dönemeyecekler. İşte seyahat izni için gerekli şartlar ve detaylar…

 

Çanakkale Valiliğinin 21/05/2020 tarih ve 2020/ 08 Sayılı Genelgesi;                                  

Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak, sosyal mesafeyi korumak ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

 

Gelinen aşamada virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve havaların ısınması nedeniyle uzun bir süredir sokağa çıkma ve ikametten ayrılma kısıtlamasına tabi olan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza 21.05.2020 tarihinden itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verilmiştir.

 

5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesine göre;

 

1) İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 21.03.2020 tarih ve 3/F sayılı kararı ile ilimizde sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecektir.

 

2) 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecektir.

 

3) 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız Seyahat İzin Belgesi almak üzere; elektronik ortamda e-devlet, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden 21.05.2020 Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren talepte bulunabileceklerdir.

 

4) Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacaktır.

 

5) Vatandaşlarımızın belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da  Valiliğimize/Kaymakamlıklarımıza gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.

 

6) İzin başvurusu kabul edilenlere SMS  yolu  ile  bilgilendirme   yapılacak   olup   ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecektir.

 

7) Düzenlenen “Seyahat İzin Belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacaktır. (65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.)

 

8) İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecektir. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacaktır.

 

9) 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız gidecekleri yerlerde de 22.03.2020 tarih ve 5762 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi kapsamında sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacaklardır.

 

5442 sayılı İl İdaresi Kanunu kapsamında alınan ve ilan olunan tedbirlere uymayan vatandaşlarımıza ilgili Kanununun 66 ncı maddesi hükmü ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacak, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılarak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır. 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.