BU SİTEM BU SÖZ KİME!

Çanakkale İstanbul arası uçak seferleri yılan hikayesine döndü. Çanakkaleli turizmciler endişeli vatandaşlar ise tepkili. Bu hattaki seferlerin ilk iptali değil daha önce başka firmalar tarafından yapılan seferler çeşitli gerekçeler gösterilerek sonlandırılmıştı. Son olarak hatta çalışan Onur Air de İstanbul uçak seferlerini sonlandırdı. İstanbul’a uçmak yaza kadar hayal gibi gözüküyor. Yazın ise sefer olacak mı o dahi bilinmiyor.

BU SİTEM BU SÖZ KİME!
Yayınlama: 14.11.2018
6.453
A+
A-

Çanakkale İstanbul arası uçak seferleri yılan hikayesine döndü. Çanakkaleli turizmciler endişeli vatandaşlar ise tepkili. Bu hattaki seferlerin ilk iptali değil daha önce başka firmalar tarafından yapılan seferler çeşitli gerekçeler gösterilerek sonlandırılmıştı. Son olarak hatta çalışan Onur Air de İstanbul uçak seferlerini sonlandırdı. İstanbul’a uçmak yaza kadar hayal gibi gözüküyor. Yazın ise sefer olacak mı o dahi bilinmiyor.  

 

İLGİ HAD SAFHADA AMA SEFER YOK

 

TÜRSAB YTK Başkanı Ahmet Çelik düzenlediği basın toplantısında Çanakkale-İstanbul seferlerinin yapılmamasının Çanakkale için çok büyük kayıp olduğunu belirtti. 2018 yılının Troya yılı ilan edilmesinin kentimize çok büyük cazibe kazandırdığını ifade eden Çelik; “Çanakkale’ye 500 binden fazla yabancı turistin gelmesini bekliyoruz. Müzemiz tamamlandı ve hizmete açıldı. Ciddi bir ilgi görüyor. Ziyaretçi sayısının her gün arttığını görüyoruz. Troya Antik Kenti, Assos, Gelibolu Yarımadası, Çanakkale şehir merkezine baktığımızda; bugün artık Çanakkale şehri çok ciddi bir turizm destinasyon merkezi haline gelmiştir. Devletimizin ciddi katkılarıyla alt yapı sorunlarımız büyük ölçüde giderildi. Truva bölgesi Çanakkale’nin, ülkemizin gözdesi haline gelmiştir. Midilli deniz otobüsü seferlerinin başlaması ile birlikte Midilli adasına gelen turistlerin Çanakkale’ye büyük bir artı katacaktır. Günde 12 uçağın inip kalktığı Midilli adasında turistler 6 gün konaklıyorlar. Önümüzdeki yıllarda buraya gelecek olan turistlerden ciddi pay kapacağımıza inanıyoruz” dedi.

 

 

ÖZELLİKLE BU SEFERE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR

Çanakkaleli turizmciler başta olmak üzere Çanakkale’nin ve Çanakkale’nin İstanbul uçak seferlerine büyük ihtiyaç duyduğunun altını çizen Çelik; “Çanakkale-İstanbul uçak seferleri maalesef sona ermiş bulunuyor. Bizim şiddetli bir şekilde uçak seferlerine ihtiyacımız var. Çünkü uluslar arası entegrasyonu tamamlayabileceğimiz, destinasyon için en önemli yer İstanbul üzerinden tüm dünya ile bağlantıdır. Dolayısıyla bizim İstanbul’la olan uçak bağlantımız eksik kalırsa; ulaşımı bir tripod olarak düşünürsek biz çok önemli bir ayağı kaybetmiş oluyoruz. Kara ulaşımı anlamında Avrupa ile komşuyuz, deniz seferlerimiz Midilli üzerinden sağlanırken; hava yolu ulaşımında aksama meydana geliyor. Fakat uluslararası bağlantımızı sağlayacağımız sadece Ankara uçuşları ile sınırlanmış durumda. Devletimize, Kamu kurumlarına ve siyasilerimize seslenmek istiyorum; uçak seferlerinin İstanbul-İzmir ayağının olmadığı bir Çanakkale düşünülemez! Kısa zamana kadar turizmin kavşağı olacak Çanakkale için İstanbul’dan mutlak surette uçak seferlerinin başlatılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

THY GELSİN BU İŞ ÇÖZÜLSÜN

 

İstanbul uçak seferlerinin bir an önce başlatılabilmesi için milletvekilleri başta tüm yetkililerden destek beklediklerini dile getiren Çelik sözlerini şöyle sürdürdü; “Anzak törenlerinin yapılacağı Nisan ayı yaklaşmaktadır. Duyumlarımıza göre; Türk Hava Yolları Avustralya ile direk uçuş seferleri başlatacak. Bizim bu entegrasyonu tamamlamamız için mutlaka İstanbul’a uçuş seferlerinin sağlanması gerekiyor. THY yetkilileri ile biz bu konuyu daha önce konuşmuştuk; bir uçak seferinin THY ile Çanakkale’ye uçuş yapmasının sağlanması gerekiyor. Bu konuda turizmciler olarak bizim üzerimize düşen neyse bizler yapmaya hazırız. Fakat bu konuda yetkililerin, milletvekillerimizin, devletimizin bizlere destek olmasını ve bu seferlerin yeniden başlatılmasını istiyoruz.

 

SEFERLERİN OLMAMASI BİZİ ÜZMÜŞ VE YARALAMIŞTIR

 

İstanbul’a havadan ulaşamıyor olmamız turizmciler olarak bizleri üzüyor. Çünkü bizlerin yurtdışından getireceği turistleri en çok taşıdığımız hat hava yolu hattıdır. İstanbul seferleri yeniden başlatılırsa; diğer ülkelerden gelecek turistleri de Çanakkale’ye daha kolay getirebiliriz. Bu sorunun kısa süre içerisinde çözüleceğine inanıyoruz. 2018 yılını Troya Yılı ilan ettirmiş bir şehir olan Çanakkale var. Bu başarıya imza atan Çanakkale’nin milletvekilleri, valimiz, Belediyemizin yine bir bütün olarak İstanbul seferlerini başlatılması için çaba göstermelerini istiyoruz. İstanbul seferlerinin 2019 yılı başlamadan, yeni turizm sezonu başlamadan önce tekrar gerçekleştirilmesini istiyoruz ki; bölgemize daha fazla insan çekebilelim. Tüm yatırımlarımız tamamlanmışken; tam ulusal ve uluslararası görücüye çıkmaya hazırlanırken uçak seferlerinin olmaması bizi üzmüştür, yaralamıştır.”

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş