BÜYÜK TEPKİ VAR..!

Su ve Vicdan Nöbetinin birinci yıldönümünde basın açıklaması yapmak isteyen 20 kişilik gruba izin verilmeyerek sert müdahalede bulunulması ve çok sayıda gözaltı yaşanmasına her kesimden tepki geldi. CHP, gerekli hukuksal desteğin verildiğini açıklarken yeni bir açıklama yapılacağını duyurdu…

BÜYÜK TEPKİ VAR..!
Yayınlama: 26.07.2020
4.516
A+
A-

Su ve Vicdan Nöbetinin birinci yıldönümünde basın açıklaması yapmak isteyen 20 kişilik gruba izin verilmeyerek sert müdahalede bulunulması ve çok sayıda gözaltı yaşanmasına her kesimden tepki geldi. CHP, gerekli hukuksal desteğin verildiğini açıklarken yeni bir açıklama yapılacağını duyurdu…

 

Kirazlı bölgesinde altın arama ve çıkarma faaliyetlerine tepki amacıyla geçen yıl başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti”nin birinci yıl dönümünde basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis izin vermeyerek sert müdahalede bulundu. Golf çay bahçesinde bir araya gelerek açıklama için bekleyen çevrecileri dağılmaları konusunda uyaran emniyet güçleri, tek bir basın bildirisi okuyarak ayrılacaklarını söylemeleri üzerine müdahale etti. Yaklaşık 20 kişi yaka paça gözaltına alınırken direnenler yere yatırılarak ters kelepçe yapıldı.

 

 

SERT MÜDAHALE VE ARBEDE TEPKİ ÇEKTİ…

 

Arbede sırasında masa ve sandalyeler dağılırken çevredeki vatandaşlar da yaşananlara kayıtsız kalmadı. Hem alkışlarla hem de sesli uyarılarla çevrecilere destek olurlarken, sert tutumundan dolayı polislere de tepki gösterdiler. Çevredekiler tepkilerini “Ayasofya’nın açılışında pandemi yok muydu? Orada tüm kurallar ve önlemlerin göz ardı edilmesine ses çıkarılmadı. Şimdi burada Kazdağları’nı savunan insanlara neden bu şekilde davranıyorsunuz?” diyerek dile getirdi.

 

 

AYASOFYA DA 350 BİN KİŞİ TOPLANMIŞTI…

 

Bilindiği gibi bir gün önce Ayasofya Caminin açılışı nedeniyle 350 bin kişi bir araya gelmiş, polis barikatları aşılarak sokaklar doldurulmuş, saflar sıklaştırılarak omuz omuza namaz kılınmıştı. İstanbul’da Pandemi kurallarının hiçe sayılmasına resmi olarak izin verilirken Çanakkale’de valilik küçük grubun basın açıklamasına saatler kala, Corona Virüsü tedbirleri kapsamında il genelinde bir hafta süre ile 31 Temmuz 00.00’a kadar eylem, gösteri ve yürüyüşleri yasaklamıştı.

 

 

CHP, YETKİLİLERİ EŞİT VE DUYARLI OLMAYA DAVET ETTİ…

 

Yaşanan olaylara ilk tepki CHP İl Başkanlığından geldi. Yazılı olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; Çanakkale halkının ve tüm Türkiye kamuoyunun bildiği üzere; Çanakkale nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan ATİKHİSAR barajının uzun mesafeli su havzasında kurulmak istenen Siyanürlü Altın işleme ve metalik madencilik faaliyetlerinin durdurulması amacı ile , 26 Temmuz 2019 tarihinde başlatılan Su ve Vicdan nöbetinin yıl dönümü olması sebebiyle, Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından 26 Temmuz 2020 tarihinde saat 15:00 de tekrar bir basın açıklaması yapılması kararı kamuoyuna duyurularak alınmıştı.

 

Yapılacak basın açıklaması henüz işletme ruhsatı alamayan Doğu Biga Madencilik ( ALAMOSGOLD ) şirketinin Kirazlıdaki şantiye sahasının girişinde yapılması planlanmıştır.

Ancak Çanakkale Valiliği, 25.07.2020 tarihinden başlayarak 31.07.2020 tarihine kadar devam edecek olan ve Covit 19 salgınını bahane ederek aldığı karar gereği Çanakkale sınırları dahilinde her türlü miting, toplantı, eylem, gösteri yürüyüşü , protesto eylemi ve basın açıklamalarını yasakladığı kararını açıklamıştır.

 

 

Daha önceden Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından açıklanan basın açıklamasının içeriği ve önemi nedeni ile; tek amacı içme suyu havzası ve doğamızın korunmasını sağlamak olan ve il içinden ve dışından gelen çevreye duyarlı bir çok vatandaşımıza Gelibolu da ve Çanakkale merkezde emniyet güçlerimiz tarafından yapılan müdahalenin barışın kenti Çanakkale ye yakışmadığını buradan tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.

 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Örgütü olarak, haksız muameleye tabi tutulan tüm vatandaşlarımıza gerekli hukuksal destek sağlanmış olup sürecin takibinin de tarafımızdan yapıldığının kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.

Covit 19 salgınının gerektirdiği tüm sağlık tedbirlerinin alınarak yapılacak olan basın açıklaması ile ilgili karar Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda verilecektir.

CHP İl Başkanlığı olarak farklı gerekçelerle on binlerce insanın bir araya geldiği durumlarda Pandemi tedbirlerini düşünmeyen yetkilileri, her türlü pandemi tedbirlerinin alınacağı ve sınırlı sayıda katılımın olacağı ATİKHİSAR barajının kirletilmemesi konusundaki basın açıklamasında daha duyarlı olmaya çağırıyoruz.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş