DAHA ÇOK SALLANACAĞIZ

KANDİLLİ Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, “(Çanakkale’deki deprem öncü mü?) Bunu maalesef bilemiyoruz, öncü olup olmadığını. Ancak büyük bir deprem gerçekleştikten sonra bu öncüydü diyebiliyoruz” dedi.

DAHA ÇOK SALLANACAĞIZ
Yayınlama: 16.02.2017
10.518
A+
A-

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nde deprem toplantısı yapıldı. Toplantı öncesinde Çanakkale‘de yaşanan depremleri değerlendiren Prof. Dr. Haluk Özener, Valilik ve AFAD‘ın uyarılarının dikkatte alınmasını belirtti. Özener, “Ayın altısında başlayan deprem etkinliği sürmekte. İlk açıklamalarımızda da bu deprem etkinliğinin 1 hafta 15 gün hatta daha uzun sürebileceğini söylemiştik. Deprem etkinliği büyüklükleri azalarak sürmekte. Bunlar daha uzun sürebilir, 1 hafta, 15 gün daha sürebilir” dedi.

“MAALESEF BİLEMİYORUZ, ÖNCÜ OLUP OLMADIĞINI”

Özener bir gazetecinin “Çanakkale’deki deprem öncü mü?” sorusuna, “Bunu maalesef bilemiyoruz, öncü olup olmadığını. Ancak büyük bir deprem gerçekleştikten sonra bu öncüydü diyebiliyoruz” dedi Özener, Çanakkale‘deki depremlerin olası büyük bir depremin enerjisini azaltıp, azaltmadığını sorması üzerine, “İkisi birbirinden bağımsız şekilde zaten. Çanakkale‘de olan depremlerle, Marmara‘da beklediğimiz depremin birbiri ile alakasının olmadığını söylemiştik. Depremlerin büyüklüklerinde yani enerjisinden bahsederek 32 tane 5 şiddetinde depremin bir tane 6 şiddetinde depreme karşılık geldiği yani 32 çarpı 32 tane 6 şiddetinde depremin bir tane 7 şiddetinde depremin enerjisini karşıladığını söylemiştik. Bu konuda, o sıklıkta 5 şiddetinde deprem olmayacağı için olan küçük depremlerin büyük depremi engellemesi mantıklı gelmiyor bilimsel olarak” şeklinde konuştu.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş