GESTAŞ BUNU HAK ETMİYOR..!

GESTAŞ şirketi tarafından, 40 milyon lira bedelle ihale edilen ve 18 ayda tamamlanarak hizmete gireceği müjdelenen dev yatırım, 5 ay sonunda tek bir çivi dahi çakılmadan rafa kalktı. Davullu zurnalı temel atma töreninin aksine sessiz sedasız durdurulan inşaata, artan maliyetler gerekçe gösterildi…

GESTAŞ BUNU HAK ETMİYOR..!
Yayınlama: 16.10.2018
7.894
A+
A-

GESTAŞ şirketi tarafından, 40 milyon lira bedelle ihale edilen ve 18 ayda tamamlanarak hizmete gireceği müjdelenen dev yatırım, 5 ay sonunda tek bir çivi dahi çakılmadan rafa kalktı. Davullu zurnalı temel atma töreninin aksine sessiz sedasız durdurulan inşaata, artan maliyetler gerekçe gösterildi…

 

GESTAŞ’ın prestij projesi olan ve Gelibolu’nun trafik sorunun çözerek ilçeye nefes aldıracak olan Yeni Feribot İskelesi ve Terminal inşaatı, deyim yerindeyse başlamadan son buldu.

Çanakkale İl Özel İdaresi, GESTAŞ AŞ’nin finansal durumunu göz önüne bulundurarak, yüksek maliyetin finansmanının güvence sınırını aşmasını gerekçe gösterdi ve dev yatırım için GESTAŞ’ın ihtiyacı duyduğu 36 milyon liralık banka kredisine kefil olma kararını iptal etti. Çanakkale Valiliği de gerekçe olarak artan maliyetlerin gösterdi. CHP grubunun itirazına rağmen AK Parti ve MHP’nin oylarıyla alınan karar doğrultusunda Gelibolu Feribot İskelesinin yapımı dururken, AK Partili meclis üyeleri iş için 2019 bütçesine 10 milyon TL. ödenek koyarak çalışmalara başlanacağını açıkladı. Buna rağmen yaşananlar ilçede büyük hayal kırıklığı yarattı.

 

 

VERGİ REKORTMENLİĞİNDEN BORÇ ŞAMPİYONLUĞUNA…

 

Yaşanan son gelişmeler ile birlikte bir zamanlar vergi rekortmeniyken şimdi borç batağında ekonomik sıkıntılarla boğuşan GESTAŞ’ın ve onun bu duruma gelmesinde büyük emeği geçen Genel Müdür Volkan Uslu’nun akıbeti kamuoyunda yüksek sesle tartışılır oldu. Durumu vahim olarak nitelendirilen GESTAŞ’ın, geçen ay itibariyle toplam borçları içersinde acil olarak ödemesi gereken rakam 30 milyon lira olarak açıklanmıştı.

 

BEYİN AVCILARINDAN BEYİN YAKAN KEŞİF…

 

Dolarla borçlandırılan şirket zarar ederken; “Biz kar amacı gütmeyen, hizmet odaklı bir kamu şirketiyiz” diyen fakat boğaz geçiş ücretlerine fahiş zam yaparak vatandaşı mağdur eden, faaliyet alanı dışında alakasız alanlarda bonkörce para harcayarak Sayıştay Raporlarına giren ancak gemilerini yanaştıracağı iskeleyi yaptıracak parayı denkleyemeyen, diğer iskelelerinin ise devlete olan milyonlarca liralık gecikmiş ve birikmiş kullanım bedellerini ödeyemeyen Genel Müdür Volkan Uslu, kendi deyimiyle kendisini keşfederek GESTAŞ’ın başına getiren profesyonel beyin avcılarının yüzünü bir kez daha kara çıkartarak utandırmayı başardı.

 

 

SAVUNULACAK TARAFI KALMADI, YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ KAPIDA…

 

Deniz ulaşımının parlayan yıldızıyken adı gemi kazalarıyla anılır hale gelen GESTAŞ’ın bir taraftan borçları katlanarak artarken diğer yandan marka değeri sürekli düşüyor, zarar ise büyüyor. Yaşanan mali ve idari sıkıntıların temelinde ise yetersiz kadrolar ve aldıkları hatalı kararlar gösteriliyor. Şirketin yönetiminde ki bu başarısızlık artık iktidar partisi milletvekillerini de fazlasıyla rahatsız ediyor. Başta Grup Başkan Vekili Bülent Turan olmak üzere Çanakkale’nin AK vekilleri tarafından gerçekleştirilen başarılı çalışmaları dahi gölgeleyen bu başarısızlık ve ardı arkası kesilmeyen iddialar, halkın gözünde partiye de büyük zarar veriyor ve oy kaybına neden oluyor. Bu nedenle Genel Müdür Volkan Uslu’nun görevden alınacağı artık kulislerde daha sık yankılanıyor. Göreve geldiği günden buyana tartışmalı bir isim olan Uslu’nun belki de bugüne kadar ödediği en küçük faturanın! gidişi olacağı konuşulurken, beyin göçünün yerel seçimden önce gerçekleşmesi bekleniyor.

 

 

CHP İSKELEDEN VAZGEÇMEYE NİYETLİ DEĞİL…

 

Öte yandan Gelibolu Feribot İskelesi inşaatı ile ilgili yaşanan gelişme kamuoyunda geniş yankı bulurken CHP Gelibolu İlçe Başkanı Nevzat Kaya, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Gelibolu’da yaşayan insanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen Gelibolu İskelesi yapımı ile ilgili Gelibolu Belediye Başkanlığı’nca 2009 yılından beri çaba gösterilmiş, olumsuzlukların bir an önce kaldırılması yönünde her türlü girişimde bulunulmuş. İlk protokol 2013 yılında iskele yapımı için İl Özel idaresi ile yapılarak ilk adım atılmıştır. Taraflardan Gelibolu Belediyesi kendi üzerine düşenleri süratle uygulamaya koyarak 5 bin 69m2 lik alan 1 milyon 213 bin 774 TL bedelle kiralayarak Belediye ye ait 4 bin 711 m2 alan ile birleştirerek 9 bin 873 m2 karada olmak üzere bir alana ulaştırıldı. Projenin devamı olarak denizden 34 bin 73 m2 dolgu alanı 9 Haziran 2014 tarihinde Mal Müdürlüğü’nden kiralanmış ve bu güne kadar bu alan için, Gelibolu Halkının hizmeti için ayrılan paradan 861.886 TL kira bedeli ödenmiştir.”

 

2 İHALE ÜST ÜSTE İPTAL EDİLDİ…

 

“Üstüne düşen işlemleri süratle tamamlayan Gelibolu Belediyesi kangren haline gelen iskele yapımı işini gerçekleştirecek olan İl Özel idaresinden yapım işini hızlandırmasını talep etmiştir. 2014 yılı sonu itibariyle yapılan bu talep 2 yıllık bir süre geçtikten sonra ancak 23 Aralık 2016 tarihinde yeni revize edilmiş protokol valimiz Orhan Tavlı tarafından onaylanmış, bu onaylamayı da AKP grup başkan vekili Bülent Turan kendi sosyal medya hesaplarından ve yerel basından “Gelibolu’nun gözünaydın, Gelibolu’ya müjde” gibi cümlelerle paylaşmıştır. 2017 yılında 2 defa il özel idaresince ihaleye çıkılmış, ihaleler iptal edilmiş, süreç sallantıya sokulmuştur. Bunun üzerine Gelibolu Belediyesi 6.9.2017 tarihli bir yazı ile yapılan ve yapılacaklar hakkında bilgi talebinde bulunmuş, ancak herhangi bir bilgi alınamamıştır.”

 

 

5 AYDA HİÇ BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞMEDİ…

“En son 2018 yılında bir ihale daha yapılmış, tümünün yap-işlet-devret modeliyle ödenmek şartıyla 40 milyon TL’ye kesinleşmiş ve İl Özel idaresi tarafından yapılan yapım ihalesi %99.87 hissesi olan GESTAŞ şirketinin açtığı ihaleyle ihale kesinleşmiş ve GESTAŞ şirketinin temel atma çalışmaları duyurulmasında ilçemizde 3 gün süreyle, ses düzeni kurulu bir araçla tüm Gelibolu halkı davet edilmiş adeta bir şova dönüştürülmüş ve Haziran ayının ilk haftası içinde vali,il protokolü AKP milletvekillerinin,Gelibolu Halkı ve bizlerin katılımları ile iskele temeli atılmıştır. İhaleden bugüne kadar yaklaşık 5 aylık süre zaman zarfında inşaat sahasında hiçbir ilerleme ve yapım işi çalışması gerçekleşmemiştir. Bu da bu işin yapımı ile ilgili iyi niyette olmadıklarının bir göstergesidir.”

 

ISRARLA TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ…

 

“Ekim Ayı İl Genel Meclisi toplantılarına katılan İl Genel Meclis Üyelerimiz Nihat Öner ve Ali Koç’tan aldığımız bilgiye göre; Çanakkale Valiliği tarafından gönderilen yazı ile GESTAŞ tarafından ihaleye çıkılmış ve 5 aylık bir sürede hiçbir çalışma yapılmayan Gelibolu İskelesi’nin inşaatının artan maliyetler sebebiyle yapılamayacağı ve durdurulması talep edilmiştir ve yapılan oylama sonrası CHP Gelibolu İl Genel Meclisi üyelerimizin ısrarı ve CHP Meclis grubunun iptal edilmemesi ve yapımın gerçekleşmesi noktasındaki görüşleri ifade edilmiş ancak yapılan oylama iskele yapımı şu an itibariyle durmuştur. 24 Haziran seçimlerinde sistem değişir ve bize oy verirseniz ekonomi coşacak diyenler, bugün artan maliyetleri sebep göstererek bu işin yapılmayacağını ifade ederek yapım işini durdurmaya yelteniyorlar. 2013 yılından beri savsaklanan ve Gelibolu Halkının yaşamını tehlikeye sokan bu durumun artık bitmesi gerektiğini, Gelibolu halkına bu işkencenin bitirilmesini, ısrarla takip etmeye devam edeceğiz.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş