HALKIN GÖNLÜNDE MAHKUM EDEMEZSİNİZ..!

HALKIN GÖNLÜNDE MAHKUM EDEMEZSİNİZ..!
Yayınlama: 04.02.2023
Düzenleme: 05.02.2023
2.052
A+
A-

Gökçeada’nın İYİ Partili Belediye Başkanı Ünal Çetin’in tutuklanmasının ardından kenetlenen teşkilatlardan sert tepki geldi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz ile birlikte kamuoyuna seslenen Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun, Başkan Çetin’in somut delillerden yoksun olarak tamamen dedikoduya bağlı siyasi bir operasyonla tutuklandığını ileri sürdü.

Ergun; “Yaşanan hadise, FETÖ taktiklerini kullanarak siyasi rakibini bertaraf etmeye çalışmaktan ibarettir” dedi…

 

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin hakkında Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve 3 Şubat 2023 tarihi itibariyle başkanın tutuklanmasıyla sonuçlanan soruşturmanın yankıları sürüyor. İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun ve Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz ile teşkilat mensuplarının geniş katılımıyla bir basın toplantısı düzenlenerek yaşanan sürece ve alınan karara tepki gösterildi.

 

İKTİDARIN DESPOTLUĞUNUN EN GÜNCEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİDİR…

 

Yaşanan süreci hukuki değil, tamamen siyasi bir karar olarak yorumlayan İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun; “Çünkü, 20 yıllık iktidarı süresince bağımsız yargı erkine mahsus enstrümanları şahsi siyasi amaçları doğrultusunda kullanmayı, yargı erki üzerinde baskı uygulamayı ve hukuk üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren Ak Parti iktidarının, milli egemenliği ve hukukun en temel ilkelerini yok sayan müstebit girişimlerinin en yeni bir uygulamasıyla karşı karşıyayız.

Hukuk ile rakip siyasi hareket ve şahısları tasfiye etmeyi, korkutmayı veya sindirmeyi amaçlayan ve bu surette hukuk devletinin temellerine dinamit koymaktan çekinmeyen iktidarın despotluğunun en güncel örneklerinden biridir Ünal ÇETİN soruşturması” dedi.

 

DOĞRUDAN SİYASİ BİR OPERASYON…

 

Metin Ergun açıklamanın devamında şu çarpıcı ifadelere yer verildi; “Çanakkale’de gün geçtikçe eriyen, halkın teveccühünü kaybeden, artık milletvekili çıkaramayacak hale gelen Ak Parti iktidarı ve Çanakkale’deki aktörleri, Gökçeada Belediye Başkanımız sayın Ünal ÇETİN hakkında hukuk dışı bir soruşturma başlatmışlardır. Sayın ÇETİN’e doğrudan siyasi bir operasyon yapılmış ve bu operasyon üzerinden Partimiz ve Çanakkale’deki teşkilatımız yıpratılmak istenmiştir.

Yapılan bu soruşturma göstermiştir ki; esasen Gökçeada Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülmesi gereken soruşturma, yetkisiz olan Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yasaya aykırı bir şekilde yürütülmüş ve bu suretle de yetkisiz savcılık ve hakimlik kararlarıyla arzu edilen sonuç temin edilmeye çalışılmıştır.

 

06.45’DE EVİNE BASKIN YAPILARAK GÖZALTINA ALINDI…

 

Sayın Belediye Başkanımız Ünal ÇETİN, dedikoduya bağlı olarak tutuklanmıştır! Soruşturma dosyasında hiçbir somut delil yoktur. Üstelik tutuklamayı gerektirecek şartlar da gerçekleşmemiştir. Sayın Başkanımızın kaçma şüphesi yoktur ve ortada bir delil olmadığından delilleri karartma ihtimali de yoktur!

Gökçeada halkının oylarıyla seçilmiş ve davet edildiği takdirde Savcılığa gecikmeksizin gidebilecek olan Belediye Başkanımız; 31 Ocak 2023 günü sabah saat 06.45’de evine baskın yapılarak gözaltına alınmıştır. Ellerinde herhangi bir delil olmadığı için boştan yere 4 gün gözaltında tutulmuş, bu süreçte dosya sözde delillerle doldurulmaya çalışılmış ve Başkanımız gözaltı süresinin son saatlerinde ancak sorguya alınmıştır.

 

PLANLANLI BİR KARALAMA OPERASYONUYLA KARŞI KARŞIYAYIZ…

 

Sayın Belediye Başkanımızın göz altına alınmasını müteakiben eş zamanlı olarak ve organize bir şekilde iktidara yakın medya kuruluşları ve de sosyal medya aparatları ile yürütülen, kamuoyu nezdinde Belediye Başkanımızı mahkum etmeye yönelik psikolojik harekat, sadece Anayasamızı ihlal etmekle kalmamakta, aynı zamanda Türk Milleti’nin iradesiyle göreve gelen seçilmiş bir siyasetçiyi ilgili dosya henüz kovuşturma aşamasına dahi intikal etmemişken kamu vicdanında mahkum etmek amacına hizmet etmektedir.

Sadece bu durum bile sayın ÇETİN ile ilgili yürütülen soruşturmanın, hukuki değil siyasi bir soruşturma olduğunu göstermektedir. Gökçeadalı ve Çanakkaleli vatandaşlarımız bilsinler ki, medyada dile getirilen iftira içerikli yayınların hiçbiri ama hiçbiri dosya kapsamında mevcut değildir! Görüyorsunuz ki; tamamen yetkisiz bir savcılık eliyle, usul ve hukuk kurallarına tamamen zıt olarak, yargı erki ve medya organları araç olarak kullanılmak suretiyle planlanmış bir karalama operasyonuyla karşı karşıyayız!

 

YILLARDIR ALIŞAGELDİĞİMİZ BİR FETÖ TAKTİĞİ…

 

Sayın basın mensupları, biz bu yöntemleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bir yerlerden hatırlıyoruz! Belediye Başkanımızın olayında olduğu gibi; önce isimsiz ve imzasız ihbarlarla bir suç uydurup, kişiyi göz altına alıp daha sonra delil uydurmaya çalışmak ve aynı zamanda medya eliyle karalama kampanyası başlatmak yıllardır alışageldiğimiz bir FETÖ taktiğidir. Yaşanan hadise, FETÖ taktiklerini kullanarak siyasi rakibini bertaraf etmeye çalışmaktan ibarettir! Seçimlerin yapılmasına az bir süre kala Belediye Başkanımızın tutuklanmasına kadar giden bu sürecin zamanlaması da son derece manidardır. Bütün bu olanlar dikkate alındığında, iktidar partisinin her türlü otoriter imkan ve vesait ile siyasi rakiplerini baskı altına almak, siyaseten bertaraf etmek ve özellikle Çanakkale’de siyasalın sınırlarını kendi lehine şekillendirmek saikiyle hareket ettiği aşikar hale gelmiştir. Burada sormak istiyoruz. Gizlilik kararı olmadığı halde, Belediye Başkanımızın avukatlarından bile evrak saklanmasının amacı nedir?

 

YANDAŞ MEDYA İLE ALGI OPERASYONU YÜRÜTÜLÜYOR…

 

Yaşanan süreç bize işaret etmektedir ki; iktidar, yandaş medyayı kullanarak soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin sıhhatini olumsuz etkileyecek algı yönetimi faaliyetleri icra etmiş, doğru olmayan bilgi ile kara propagandayı harmanlayarak maddi gerçeğe ulaşmayı değil; şahsi siyasi çıkarına hizmet etmeyi yegane istikamet olarak belirlemiştir. Tekrar ifade ediyoruz ki; yargılamaya ilişkin süreçleri, içine iftira nitelikli argümanlar koyarak kendilerine yakın medya kuruluşlarına sızdırmayı ve bu vesileyle toplumsal psikolojiyi gerçeğe aykırı bir şekilde yönlendirmeyi içeren bu yöntem ve alışkanlıklar silsilesi akıllara FETÖcülerin yöntemlerini getirmektedir.

Gökçeadalıların iradesini mahkum eden bu soruşturma Çanakkale’de ilk değildir. Millet İttifakı belediyelerine karşı yakın tarihte başkaca benzer uygulamalar da yapılmıştır.

Biz İYİ Partililer olarak, tıpkı Gökçeadalılar ve bütün Çanakkaleliler gibi, seçilmiş Belediye Başkanımız sayın Ünal ÇETİN’in yanındayız, kendisinin masum olduğundan şüphemiz yoktur. Bilinmelidir ki Gökçeadalıların siyasi iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş