LAPSEKİ, AVRUPA SOFRALARINA KÖPRÜ OLDU..!

Başta İngiltere Kraliçesi olmak üzere Avrupa saraylarının gözde meyvesi olan Lapseki kirazı, şampiyonunu belirledi. Lapseki “37. Kiraz Festivali” Kapsamında düzenlenen Kiraz Yarışmasında çay bardağının boğumundan geçmeyen şampiyon kirazlar, hem gözleri doyurdu hem de ağzının tadını bilenlerin damaklarını çatlattı…

LAPSEKİ, AVRUPA SOFRALARINA KÖPRÜ OLDU..!
Yayınlama: 17.06.2022
1.711
A+
A-

Başta İngiltere Kraliçesi olmak üzere Avrupa saraylarının gözde meyvesi olan Lapseki kirazı, şampiyonunu belirledi. Lapseki “37. Kiraz Festivali” Kapsamında düzenlenen Kiraz Yarışmasında çay bardağının boğumundan geçmeyen şampiyon kirazlar, hem gözleri doyurdu hem de ağzının tadını bilenlerin damaklarını çatlattı…

 

Lapseki ilçesinde her yıl geleneksel olarak kutlanan kiraz festivali kapsamında düzenlenen yarışmada dereceye giren üreticiler belli oldu. Çay bardağının boğumundan geçmeyen şampiyon kirazları belirlenen kriterlere göre inceleyen jüri üyeleri seçim yapmakta zorlandı. Pandemi sürecinin ardından bu yıl 37’cisi tertip edilen festivalde Ziraat-900 ve diğerleri olmak üzere iki farklı kategori ele alındı. Ziraat-900 cinsinde 14 üretici yarışırken diğerleri sınıfında da 13 üretici dereceye girmek için mücadele etti. Belediye Hizmet Binasında kurulan stantlarda yerlerini alan kirazlar jürinin karşısına çıktı.

 

KİRAZ FESTİVALİ, EN İYİ PAZAR İÇİN EN İYİ TANITIM…

 

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz’ın ev sahipliği yaptığı kiraz yarışması açılış programına Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ve Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan da katıldı. Basın mensuplarına açıklama yapan Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz “ Lapseki’de yetiştirilen kirazın tanıtılması ile ilgili ve üreticilerimizin daha iyi pazarlar bulabilmesi ile ilgili bugün kiraz yarışması yapıyoruz. Bu yıl festivalimizin 37. yılı. Ben üreticilerimize teşekkür ediyorum. Biz Lapseki Belediyesi olarak kirazımızın tanıtılması daha iyi pazar bulabilmesi için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Üreticilerimize destek olmaya çalışıyoruz” dedi. Programın devamında söz alan Grup Başkanvekili Bülent Turan “ Bugün özel bir meyve için Lapseki kirazı için buradayız. Ben Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz’a Lapseki kiraz festivalini düzenlediği için, Lapseki kirazının adını duyurduğu için teşekkür ediyoruz. 30’a yakın fazla üreticimiz birbirinden güzel kirazlarını getirdiler. Ziraat fakültesinin birbirinden kıymetli hocaları 15 ayrı kriteri değerlendirerek en iyisi seçecekler. İddia ediyorum Türkiye’nin değil, Dünyanın en güzel kirazı bu topraklarda yetişiyor. Aroması, meyvesi, büyüklüğü ile bardağın boğumundan geçmiyor” dedi. 

 

JÜRİ, ŞAMPİYONLARI BELİRLEMEKTE ZORLANDI…

 

Çanakkale Onsekiz Mart (ÇOMÜ) Üniversitesi Ziraat Fakültesi Başkanı Murat Şeker, Lapseki Meslek Yüksekokulu (MYO) Prof. Dr. Gıyasettin Çiçek, Doç. Dr. Neslihan Ekinci, Dr. Öğretim Üyesi Sefa Polatöz, Ögretim Görevlisi Mustafa Onur Ünal, Neşe Yılmaz, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Ali Gündoğdu, İlçe Tarım Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Kaçan’dan oluşan jüri üyeleri tat, aroma, gramaj, sap kalitesi gibi 15 farklı kriterde değerlendirme yaptı. Ziraat-900 cinsinde Metehan İş birinci, Hasan Tünaydın ikinci, Hasan Doğan üçüncü, Mehmet Şen dördüncü, Ahmet Öncü beşinci oldu. Diğerleri kategorisinde Cahide Çoban birinci olurken, Muammer Okutucu ikinci, Nagihan Şen üçüncü, Ahmet Gündüz dördüncü, Emine Oktay beşinci sırada yer aldı. 

 

DERECEYE GİREN ŞAMPİYONLAR ÖDÜLLENDİRİLECEK…

 

Lapseki 37. Geleneksel Kiraz Festivali kiraz yarışmasında dereceye giren üreticilere ödülleri 26 Haziran Pazar günü Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz tarafından takdim edilecek. Birinci olan yarışmacıya 5 Bin Lira para ödülü verilirken ikinciye 3 Bin Lira, üçüncüye 2 Bin Lira, dördüncüye Bin 500 Lira, beşinciye Bin Lira verilecek.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş