NE YEDİĞİMİZ BELLİ DEĞİL..!

Tarım ve Orman Bakanlığınca taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ve hileli gıda satan yüzlerce firmanın ürünü içeren hileli gıda listesi kamuoyu ile paylaşıldı. O firmalar arasında Çanakkale markaları da var…

NE YEDİĞİMİZ BELLİ DEĞİL..!
Yayınlama: 14.01.2020
8.858
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığınca taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ve hileli gıda satan yüzlerce firmanın ürünü içeren hileli gıda listesi kamuoyu ile paylaşıldı. O firmalar arasında Çanakkale markaları da var…

 

Tarım ve Orman Bakanlığınca, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve enerji içeceğinin yer aldığı ürünleri üreten firmaları kamuoyuna açıklandı.

 

BAKANLIK HİLEBAZLARA GÖZ AÇTIRMIYOR…

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruda, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları ilan edildi.

Duyuruda, ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin büyük bir titizlikle yürütüldüğü ifade edildi.

 

GÜVENİLİR GIDA ÜRETİMİN TEŞVİKİ AMAÇLANIYOR…

Laboratuvar sonucuna göre taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti veya seri numarasını içeren bilgilerin kamuoyu ile paylaşıldı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, sektörde haksız rekabetin önlenmesi, tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve firmaların güvenilir gıda üretiminin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Gıda konusunda kamu otoritesi olan bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.”

 

ÇANAKKALELİ FİRMA BAKANLIĞI RADARINA TAKILDI…

Bakanlık tarafından yapılan duyuruda, alkollü ve alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve ürünleri, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, şekerli mamüller, süt ve süt ürünleri ile takviye edici gıdalarda taklit tağşiş yapıldığı ve ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen firma ve ürün isimlerine yer verildi.

 

Hileli üretim yapanlar arasında 3 Çanakkale firmasının da ismi yer aldı. Ayvalık Safir ismiyle naturel sızma zeytin yağı üreten ve satan Yağmur Gıda-Bünyamin Saltık, Ünlügüzel ismiyle sızma zeytinyağı üreten ve satan Yağmur Gıda-Türkoğlu Toptan Gıda-Hasan Türkoğlu ve Yeni Yurdum ismiyle Naturel Sızma Zeytinyağı üreten ve satan Yağmur Gıda şahıs ve firmalara cezai işlem uygulandı.

 

İÇECEKLERDE İLAÇ, ETLERDE EŞEK, BALLARDA ŞEKER BULUNDU…

Buna göre, kamuoyuyla paylaşılan enerji içecekleri ve alkolsüz içeceklerde ilaç etken maddesi bulunurken, ballarda ise taklit ve tağşiş yapıldığı belirlendi. Baharatlarda gıda boyası saptanırken, bitki, çay ve kahve ürününde de ilaç etken maddesi ve gıda boyası tespit edildi. Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken, süt ve süt ürünlerine ise jelatin ve nişasta katıldığı saptandı. Denetimler sonucunda, kavurma, sucuk, kebap ve kırmızı et gibi ürünlerde tek tırnaklı eti olduğu bulgusuna rastlandı. Duyuruya göre, çikolatalarda da ilaç etken maddesi bulundu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.