O ARTIK MARKA

Bayramiç ilçesinde yetişen Bayramiç elması için yapılan coğrafi işaret tescil başvurusu onaylandı.

O ARTIK MARKA
Yayınlama: 16.01.2017
5.852
A+
A-

Bayramiç ilçesi sınırları içinde kalan Kazdağlarının eteklerinde yetişen Bayramiç elması için yapılan Coğrafi İşaret tescil başvurusu onaylandı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin desteğiyle hazırladıkları projeyi 30 Ekim tarihinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduklarını söyleyen Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, “Bayramiç elmasını kimliğe kavuşturmak ve kendi adıyla satmayı amaçlıyoruz” diyor.

 

Mitolojik çağlardan bu yana yetiştiriliyor

 

Bayramiç elmasının, Türkiye elma üretiminin yüzde 5’ini sağlayan Bayramiç bölgesinde mitolojik çağlardan bu yana yetiştirildiği biliniyor. Mitolojide Çoban Paris’in Afrodit’e verdiği “altın elma” nın ta kendisi olan bu ürün yerel pazarlarda Evcile, Karaköy, Çırpılar, Kaz Dağı Elması adıyla satılıyor. “Bayramiç’in sarı renkli Golden Delicious çeşidi Türkiye şartlarında diğer bölgelerden daha kaliteli şekilde yetişiyor” diyen Pehlivan, Coğrafi İşaret Tescili ile bu durumun resmileştiğini söylüyor.

 

Kendi logosu ile satılacak

 

“Bayramiç elmasına Coğrafi İşareti almamıza neden olan en önemli faktör, bölgede gece ve gündüz sıcaklık farkı nedeniyle ürünün aromasının daha lezzetli ve tadının daha güzel olması” diyen Pehlivan, ürünün bundan böyle pazarda Coğrafi İşaret logosuyla satılacağını, daha yüksek bir fiyat bulabileceğini ve bunun da üreticiye daha fazla katma değer sağlamış olacağını dile getiriyor.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş