ORMANDA BİR DEV GEZİYOR..!

Kazdağlarına tırmanan doğaseverlerin bulduğu dev ayak izi, korku ve heyecanı aynı anda yaşattı. İnsan ayak izini anımsatan ancak normalden çok daha büyük olan devasa ayak izi akıllara ABD’nin ünlü Kocaayak efsanesini getirdi…

ORMANDA BİR DEV GEZİYOR..!
Yayınlama: 19.05.2018
9.095
A+
A-

Kazdağlarına tırmanan doğaseverlerin bulduğu dev ayak izi, korku ve heyecanı aynı anda yaşattı. İnsan ayak izini anımsatan ancak normalden çok daha büyük olan devasa ayak izi akıllara ABD’nin ünlü Kocaayak efsanesini getirdi…

 

Ülkemizin en önemli zenginliklerinden biri olan Kazdağları,  eşsiz doğası, oksijen deposu temiz havası ve barındırdığı endemik türleriyle doğaseverlerin adeta cenneti. Mevsimsel farklılıkların bile eşsiz güzellikler yarattığı Kazdağları, yaz-kış demeden sayısız ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

 

 

İda Dağı olarak da bilinen ve “Tanrıların Armağanı” olarak tasvir edilen doğa harikası Kazdağları, antik dönemlerden bu yana pek çok efsaneye konu olmayı başardı. Ancak son zamanlarda mitolojik dağın balta değmemiş ormanlarında rastlanılan dev ayak izleri yeni bir efsanenin doğmasına yol açtı. Ormanda yürüyüş yapan doğaseverler tarafından görülen ve fotoğraflarla görüntülenen bu ayak izi bir insanınkine benzese de normalden çok büyüktü.

 

Bu anormal durum akıllara ünlü Kocaayak efsanesini getirdi. İki ayağı üzerinde yürüyen ve vücudu kıllarla kaplı oldukça iri olan maymun benzeri bu insansı yaratığa, Himalayalar’da “Yeti” veya “Migoi”, Kuzey Amerika’da “Bigfoot” yada “Saskaç”, Kafkas Dağlarında “Almasti”, Sumatra’da ise “Orangpendek” adı verilirken dünyanın farklı bölgelerinde de başka isimlerle anılıyor ve gerçekten yaşadığına inanılıyor. Bilim adamları bu konuda araştırmalarına devam ederken efsanevi yaratık beyaz perdeye de sık sık malzeme oluyor.

 

 

Ancak Kazdağlarında Kocaayak’dan önce gerçek ortaya çıktı ve efsane çok büyümeden aydınlandı. Dev ayak izinin Kocaayak olmasa da Kazdağlarının bir başka devi olan erkek bir boz ayıya ait olduğu anlaşıldı. Ayı ayak izin doğa şartlarında deforme olduğu ve bir insanınkini andırdığı kaydedildi. Bu durum efsane Kocaayak korkusunu sona erdirdi fakat Kazdağlarının gerçek efendisinin boz ayılar olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Öte yandan Kazdağları nda kaçak avlanma yüzünden nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan siyah boğmaklı boz ayıların, alınan bir dizi önlem sayesinde yok olmaktan kurtulması ve bu durumun vatandaşlarca tabiatta bizzat gözlenmiş olması ayrı bir mutluluk ve tehdit altında ki doğa için bir umut yarattı.

 

 

Yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için Bayramiç bölgesinden dağa tırmanan doğaseverler, belli bölgelerde sık sık ayı ayak izlerine rastlıyor. Ayak izlerinin taze olması ise her an bir ayı ile karşılaşılabilme tedirginliği oluşturuyor. Heyecan için ayak izlerini takip edenler ayıya rast gelmedikleri sürece yüksek adrenalin nedeniyle heyecanlı bir gün geçiriyor. Ancak bu mevsimde ayıların yavrularının bulunduğunu hatırlatan yetkililer, özellikle çok korumacı olan anne ayıların saldırganlaşarak ölümcül bir tehlike yaratabilecekleri uyarısında bulunuyor.

 

Kazdağlarında benzer bir macera yaşayan amatör fotoğrafçı Fatih Şentürk ise o çok özel anları; ”Bu hafta sonu yürüyüşümüzde ayıların kendilerini göremesek de parkurdaki ayı izleriyle karşılaştık. İzleri incelediğimizde taze olduğunu gördük. Her an karşımıza bir ayı çıkabilecek diye heyecanla yürüyüşümüze devam ettik. Ayılarla karşılaşmak çok istediğimiz bir şey değil, ancak doğada onların varlığı karşısında mutlu oluyoruz. Bugüne kadar karşılaştıklarımız bize kesinlikle zarar vermedi” diyerek paylaştı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.