SALLANIYORUZ TEDİRGİNİZ KORKUYORUZ

Çanakkale iki gündür depremle yatıp depremle kalkıyor. Çanakkale’nin rüzgarı gibi depremi de meşhur olma yolunda hızla ilerliyor. 5,1 şiddetinde meydana gelen depremin ardından bölgede irili ufaklı 370 deprem meydana geldi. Artçıların ana depremden büyük olması ise dikkat çekici.

SALLANIYORUZ TEDİRGİNİZ KORKUYORUZ
Yayınlama: 07.02.2017
37.367
A+
A-

Çanakkale’de deprem sağanağı 6 Şubat saat 6,51 sularında 5.3 şiddetindeki depremle başladı. Yıkıma da neden olan bu depremin ardından bölgede adeta deprem sağanağı yaşanmaya başladı.  10’u 4 üzerinde tam 370 depremin yaşandığı bölgede sarsıntılar halen devam ediyor.

 

En küçüğü 2.0 şiddetinde olan artçı sarsıntıların en büyüğü 5.4 şiddetinde oldu. Art arda çok sayıdaki artçı sarsıntının etkisi çevre illerde de hissedilirken Ayvacık ilçesinde vatandaşların büyük bir bölümü geceyi sokaklarda geçirdi. Evi hasar görenler için bölgede çadır kentler oluşturulurken çadırlarda kalan vatandaşları da uyku tutmadı.

 

Yanıldım normal değil

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli olan Prof. Dr. Doğan Perinçek artçıların bu kadar şiddetli olmasının normal olmadığını söyledi. Bu sabah 5.24’te 5.4 büyüklükte ve 5 km derinlikte bir artçı deprem meydana geldiğini hatırlatan Perinçek, ‘‘Artçı depremlerin büyüklükleri 2’ler dolayına inmişken tekrar 5.3 büyüklüğünde artçı deprem oldu. Şu sıralarda 3 büyüklüklerde artçılar devam ediyor. Dün ve bu gün olan 5.3 büyüklükteki artçılar çok sık gördüğümüz bir durum değil. Artçıların bu büyüklükte olması benim beklentilerim içinde değildi ve normal de değil. Yanıldım, sanırım çok kimse yanıldı’’ şeklinde konuştu.

 

 

Beklediğimiz depremler

BOĞAZİÇİ  Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Çanakkale‘de meydana gelen depremlerle ilgili, “Aslında beklediğimiz, Çanakkale için sürpriz olmayan depremler. 5, 5.5 o bölge için doğal depremler. Bu da onlardan bir tanesi, anormal bir durum yok” dedi.

 

Okullar 3 gün tatil

 

Depremler nedeniyle yaşamın olumsuz yönde etkilendiği ilçede, okullarda eğitime 3 gün ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, yaptığı yazılı açıklamada, Ayvacık ilçesindeki ilk ve orta dereceli okulların hafta sonuna kadar tatil edildiğini belirtti.
Memiş, tatil kararının ilçede iki gündür süren çeşitli büyüklüklerdeki depremler nedeniyle alındığını belirtti.

 

Önce deprem sonra yağmur vurdu

Meteoroloji’nin önceden uyarısını yaptığı sağanak yağmur, iki gündür beşik gibi sallanan Çanakkale‘de deprem bölgesini de vurdu. Saat 14.00 sıralarında aniden bastıran sağanak yağmura, depremin en çok yıkıma neden olduğu Yukarıköy Köyü’nde depremzedelerin geceyi geçirdiği çadır kent hazırlıksız yakalandı.

Çadırların bulunduğu futbol sahasının zemini çamur deryasına döndü. Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından dün kurulan çadırların zemine temas eden kısımları sabitlenmediği için içine su aldı. Aralarında kadınların da bulunduğu köylüler, kazma ve küreklerle, çadırların etrafına kanal açıp, yağmur sularının girmesini engellemeye çalıştı. Kazılan kanallardan çıkan topraklar da çadırların kenarına yığılarak, yağmur sularının içeri girmesini önlemek amaçlandı. Bu sırada çocuklar ise çadırların içinde anne ve babalarını bekledi. Depremzedeler, çadırlara su girmesine tepki gösterdi.

 

te yandan depremin vurduğu Gülpınar Köyü’ndeki balıkçı barınağının zemininde de deprem nedeniyle 5 santimetre genişliğinde yaklaşık 15 metre uzunluğunda çatlaklar oluştuğu görüldü.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş