SON SÖZÜ MAHKEME SÖYLER..!

CHP’li Başkan, AK Parti döneminde yapılan bazı belediye harcamalarında sorunlar tespit ettiklerini belirterek söz konusu faturaların yeniden incelenmesi için Mülkiye Müfettişlerine başvurduklarını açıkladı. Belgelerle desteklenen ağır iddialar karşısında dava açılması ve AK Partili eski belediye başkanının hakim karşısına çıkarak mahkemece yargılanması söz konusu…

SON SÖZÜ MAHKEME SÖYLER..!
Yayınlama: 11.07.2019
5.517
A+
A-

CHP’li Başkan, AK Parti döneminde yapılan bazı belediye harcamalarında sorunlar tespit ettiklerini belirterek söz konusu faturaların yeniden incelenmesi için Mülkiye Müfettişlerine başvurduklarını açıkladı. Belgelerle desteklenen ağır iddialar karşısında dava açılması ve AK Partili eski belediye başkanının hakim karşısına çıkarak mahkemece yargılanması söz konusu…

 

AK Parti’den CHP’ye geçen Çan Belediyesinde, geçmiş dönem gerçekleştirilen alım-satımlar ve bunlar üzerinden ardı ardına kesildiği iddia edilen milyonluk faturalar yine gündeme bomba gibi düştü. İncelemeler sonucu tespit edilen belgeler, yasalar önünde cezai müeyyideleri olabilecek hususlardır diyen CHP’li mevcut Belediye Başkanı Bülent Öz, derinlemesine bir inceleme ve teknik delilerin tamamlanabilmesi için Mülkiye Müfettişlerine başvuru yaptıklarını açıkladı. Öz, AK Partili eski Başkan Abdurrahman Kuzu hakkında dava açılabileceğini ileri sürdü.

 

3 aylık dönemde gerçekleştirdikleri çalışmalardan örnekler veren Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, daha sonra çarpıcı açıklamalarla şok iddialarda bulundu. İşte o toplantıdan satırbaşları; “Çan Belediyesi belki de Türkiye’deki en borçlu belediyeler arasındadır!”, “Yasal işlemler için sayfalarca rapor hazırladık!”, “700 konteynırın parası ödenmiş ama konteynırlar yok!”, “Ardı ardına aynı şirkete fatura kesilmiş!”, “Kepçe var, traktör var ama firmadan 3 milyon liraya kiralamışlar!”, “İki farklı firma, ikisi de toplamda 900 oturma bankı ayağı yapmış!”, “Şirketler arasında organik ilişkiler var!”, “Aynı kişi değişik isimler altında faaliyet yürütmüş!”, “Aynı işi aynı gün iki farklı firma aynı fiyata yapmış!”, “11 adet LED TV alınmış ama 8 LED TV var..!” Başkan Öz’ün açıklamalarının tam metni ise şu şekilde;

 

 

KİŞİ BAŞI BORÇ MİKTARI BAKIMINDAN BELEDİYEMİZ BELKİ DE TÜRKİYE’DEKİ EN BORÇLU BELEDİYELER ARASINDADIR…

 

Bu nedenle, tasarruf tedbirlerimizi ivedi olarak hayata geçirdik. Nakit planlamalarını yaparak ödeme takvimlerini oluşturduk. Daha sonra kara delikleri kapatmak üzere kolları sıvadık. Yapılan harcamaları mercek altına aldık. Nakit çıkışına neden olabilecek Belediye aleyhine açılan dava dosyalarını inceledik. Bunlarla ilgili sulh yollarını ortaya koyduk. Ayrıca, seçimlerde söz verdiğimiz yatırımları yapabilmek için projelerimizi planladık. Bunları ortaya koyabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bugün şimdiye kadar elde ettiğimiz bazı bulguları sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle bizden önce yapılan harcamaların yerinde olup olmadığını kontrol ettik. Bu kapsamda, bazı harcamalarda sorunlar tespit ettik ve araştırmalar yaptık. Birçok şirket faturalarında o kadar çok soru işaretleri vardı ki bunların tespit çalışmaları çok zamanımızı aldı.

 

Tekrar söylüyorum çalışmalarımız sürüyor. HER ŞEY İZAH EDİLEBİLİR VE ANLAŞILABİLİR OLANA KADAR DA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEKTİR.

Yapacağımız bu tespitler sadece bir başlangıç.

Bugün buradan sizlerle paylaşacağım firmaların harcamaları zaten sizlerin de tanık olduğunuz ve şikayet ettiği konular. Az sonra bahsedeceğim hususlar Çan halkının her kuruşunda hakkı olan ve dolaysıyla hepimizi ilgilendiren ve yasalar önünde CEZAİ MÜEYYİDELERİ OLABİLECEK HUSUSLARDIR.

Bu nedenle, konulara yasal dayanak oluşturabilmek için her bir işlem için sayfalarca rapor hazırladık, KANAATLER oluşturduk.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ortaya çıkan durum daha da derinlemesine inceleme gerektiriyor. Bu nedenle teknik delilerin tamamlanabilmesi için Mülkiye Müfettişlerine başvuru yapıyoruz.

O nedenle Firma isimlerini şimdilik direk vermeden A, B, C, D, E ve F olarak bahsediyorum. Burada açıklayacağımız konular sorun gördüğümüz konuların belli kısmı. Çok yakında Müfettişler konu hakkında inceleme başlatacaklar ve bizde edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Bir kez daha vurgulamakta fayda görüyorum. Bu harcamalar hepimiz cebinden çıkan ve borcumuzun bu kadar yüksek olmasına sebep olan durumlardır.

 

1-A Firması

1-2018 yılında Belediyemizde 300 adet 400 litrelik, 400 adet 770 litrelik toplam 700 adet ÇÖP KONTEYNER alınması konusunda ihale açılmış. İhaleyi alan firmadan 700 Adet Konteynerin teslim alındığına dair teslim tutanağı düzenlenmiş. Ancak Kademeye teslim edildiğine yönelik bir belge yok. Bunların kademeden mahallere dağıtıldığına ilişkin olarak düzenlenmesi gereken çıkış fişleri yok.

Ancak, daha 6 ay önce büyük miktarda çöp konteyner alınmasına rağmen seçimlerden hemen sonra Belediyemizde ÇÖP konteyner ihtiyacı ortaya çıkıyor. Yeni alınan Konteynırların nerede olduğunu bilen yok!!!!!.

Bununla birlikte,yine aynı A FİRMASI Doğrudan Temin yoluyla 400 takım Oturma Bankı için ayak takım yapımı, Park için kauçuk döşeme işi, korkuluk için ferforje, ızgara yapımı ve Kereste satımı gibi işlerden Belediyeye,

 

 

Ancak faturalar incelendiğinde firmanın Belediye kestiği FATURA NUMARALARININ ardışık olduğu görülüyor.Bu durumdaFirmanın Eylül 2018 den Nisan 2019 kadar Belediyeye arka akasına fatura kestiği ve bu yüzden ADETA firmanın kurulduğu günden bu yana sadece BELEDİYEYE İŞ YAPMAK İÇİN KURULDUĞU izlenimi hasıl olmuştur.

 

2- B Firması

B FİRMASI Doğrudan Temin yöntemi ile Belediye’ye toplam 3 milyon 74 bin 152 TL fatura kestiği ve tahsil ettiği görülüyor.

Firmaya ait 2019 yılı ilk 3 aylık faturalar incelendiğinde hizmet ve mal tedariklerinin bazen 3 gün bazen 1 hafta aralıkla yapıldığı görülüyor.

Ayrıca, firmanın belediye kestiği fatura numaralarının ardışık olduğu da görülmektedir. Şirketin; Belediye’ye kepçe çalıştırma, Traktör Kiralama, Mil Toprağı satımı, Park ve Bahçe düzenlemesi, Kaldırım tadilatı ve yapımı, Ekskavatör çalıştırması gibi konularda ardı ardına Belediyeye fatura kestiği tespit ettik.

Ancak, Belediyenin TRAKTÖR ve KEPÇESİ bulunduğu halde neden B Firmasından“Traktör ve Kepçe kiralaması” yaptığı ANLAŞILAMAMAKTADIR.

 

3-C FİRMASI

Bir başka C FİRMASI Doğrudan Temin yöntemi ile Belediyemize toplamda 886 bin 536 TL fatura kesmişve tahsil etmiş.

Firmaya ait 2019 yılı ilk 3 aylık faturalar incelendiğinde mal ve hizmet tedariklerin benzer şeklide bazen 1 hafta bazen 15 gün aralıkla yapmış. Yine yukarıdaki firmalara benzer şekilde şirketin belediyeye kestiği fatura numaralarının ardışık olduğu görülüyor.

 

FİRMA ARKA ARKAYA BELEDİYEYE ÇOK KISA SÜREDE FARKLI FARKLI İŞLER YAPMIŞ!!!!!!

 

Şirket, Belediye’ye Kepçe Çalıştırma, Traktör Kiralama, Mil Toprağı satımı, Park için kauçuk temini, Korkuluk için Ferforje yapımı ve 500 takım Oturma Bankı için ayak takım yapımı gibi ardı ardına Belediyeye fatura kesmiş. Tekrar etmekte fayda görüyorum Belediyenin TRAKTÖR VEKEPÇESİ bulunduğu halde neden C firmasından TRAKTÖR VE KEPÇE kiralandığını anlamıyorum.

 

Değerli Çan Halkı ve sayın Basın mensupları, yukarıdaki firmaların faturaların topluca incelendiğinde genel hayat akışına aykırı durumların ortaya çıkması dikkat çekicidir. Şöyle ki, ilgili şirketlerin faturaları incelendiğinde farklı şirketlerde kesilen faklı işlerin bedelleri KURUŞU KURUŞUNA aynı olmasıdır.

Örneğin; A FİRMASI tarafından Oyun Grubu satışı, Ladin Kereste satışı, 300 metre kare Kauçuk Zemin Kaplama işi,

–B FİRMASI tarafından Mil Toprak satışı

–C firması tarafından Mil Toprak satışı, Ekskavatör Çalıştırması, Çelik Korkuluk İmalatı, Kepçe Çalıştırması

–D FİRMASI tarafından Kablo satışı, Kauçuk Zemin Kaplama işi, Reklam Tabela işi, Otomatik Kapı Bariyer sistem satışı

için her birine 24 bin 780 TL’lik FATURA kesilmiş. Bütün bu işlerin yani değişik işlerin, değişik kalemlerin fatura bedelleri nasıl aynı olur? Her fatura da yapılan işin adı değişiyor ama rakamlar hep aynı?

 

Yine

–A FİRMASI tarafından 200 takım Bank Ayak İmalatı, Ladin Kereste satışı,

–B FİRMASI tarafından ise 200 saat traktör kiralaması

–D FİRMASI tarafından Çardaklı Masa Piknik Masası satışı, Otomatik Kapı Bariyer Turnike Makinası satışı, Çardaklı Piknik Masası satışı,

İçin tamı tamına eşit 23 bin 600 TL’lik faturaları mevcut.

Görüldüğü üzere birbirinden farklı işler ve farklı firmalardan kuruşu kuruşuna eşit faturalar kesilmiştir. Hayatta böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi mümkün olmadığından dolayı ayrı firma olarak görünen A FİRMASI, B FİRMASI, C FİRMASI ve D FİRMASI arasında organik ilişki olduğu karinesi ortaya çıkmaktadır.

Yani aynı kişinin değişik isimler altında faaliyette olduğu kanaati oluşmuştur.

 

Bunun nasıl destekliyoruz???Bir örnek vereyim. Belediyenin açtığı ihalelerin birçoğuna katılan, doğrudan temin usulü ile yoğun şekilde mal ve hizmet satışı yapan, piyasa fiyat araştırmalarında teklif veren A Firması ile B Firmasının İŞYERİ İDARESİ, HESAP AÇMA, PARA ÇEKME ve İHALEYE GİRİŞ gibi önemli konularda aynı kişiye vekalet verdiği görülüyor.

 

Buna benzer birçok husus var. Bununla beraber,

B FİRMASI İLE C FİRMASI nın kestiği aynı tarihli faturalarda her iki firmanın da Kepçe çalıştırdığı ve fatura bedellerinin tıpa tıp aynı miktar olduğu görülmektedir. Her iki firmanın aynı tarihli fatura miktarı 24 bin 337 TL ve 50 kuruştur. Galiba o dönemde hummalı bir çalışma varmış.Bu kepçelerin nerede çalıştığını gören-bilen var mı diye sormak gerek.

 

Bununla birlikte,

A firması ızgara yapımı işi için Belediyeye 23 bin 895 TL fatura kesmiş ertesi gün yine ızgara yapımı için bu seferde C firması devreye girmiş ve aynı miktarda yani 23 bin 895 TL’lik fatura kesmiştir.

Bu durum oldukça ilginçtir.

Daha öncede belirttiğim gibi Belediyemizde Traktör ve Kepçemiz mevcuttur. Ancak Belediye 2019 yılının ilk 3 ayında yukarıdaki firmalardan Kepçe ve Traktör kiralamak için 281 bin 902TL ödeme yaptığı görülüyor. Belediyede faal olan bu araçlar dururken neden kiralama yoluna gidildiği konusunda yine soru işareti var.

Bu firmalara ödenen paralarla, Çan belediyesine kaç traktör ve kepçe alınabilirdi?

Atlanmaması için söylüyorum bahsettiğim faturalar 1 yıllık süre zarfındaki kayıtlardır ve diğer yıllara ait tespitlerimiz mevcut. Ancak konuyu boğmamak adına son bir yıldaki işlerden bahsediyorum gerisi raporlarımızda.

 

5-(E FİRMASI)

Şirketin amaç konusu Zirai İlaç satışı olmayan yani bir İNŞAAT ŞİRKETİNDEN bahsediyorum. Bu İnşaat Şirketi Belediyemize yüksek miktarda zirai ilaç satışı yapmış.

Burada dikkat edilmesi gereken konu şu; Zirai İlaçlama HALK SAĞLIĞI İLE YAKINDAN İLGİLİ BİR KONUDUR ve bu yüzden ancak uzmanlaşmış ve yetkilendirilmiş firmalardan alım yapılması gerekir.

Biliyoruz ki ilçemiz Çan’da Zirai İlaçlama satışı yapan birçok firma varken, yetkisi ve iş konusu ziraat ilacı satmak olmayan bu İnşaat Firmasından, Zirai İlaç satın alınması sizce de garip değil mi?

 

6- F FİRMASI

Pazar yeri ÇATI ONARIMI İÇİN toplam 707 bin 567 TL’lik ödeme gerçekleştirildiği ancak Çatı Onarımının için CİVATALARIN DEĞİŞMEDİĞİ konusunda birçok DUYUM MEVCUT. Bu konu da tarafımızdan derinlemesine incelenmesi için gerekli işlemlere başlanmıştır.

Aslında incelenmesi gereken irili ufaklı daha birçok konu var.

Bir örnek vereyim bir firmadan 2019 yılı Ocak ayında 11 adet LED TV alınıyor ve sayım yapıldığında 8 adet LED TV nin Belediyede olmadığı tespit ediliyor.Tv’ler yok!!!!! Kimler almış, kimlere verilmiş bilinmiyor.

Sevgili Çanlı Hemşehrilerimiz ve çok değerli BASIN MENSUPLARI BU TÜR HARCAMALAR sizin, bizim hepimizin ve çok değerli Çan halkının cebinden ödenmiştir. Görüldüğü üzere bütçemiz har vurup harman savrulmuştur.

Bu nedenle yukarıda bahsettiğim incelemeler neticesinde elde ettiğimiz bulguları derinlemesine incelenmesi için MÜLKİYE MÜFETTİŞLERİNE başvuru yapılacaktır.

Bizden önceki ve bizim dönemimizde ki harcamaların nerelere yapıldığını şeffaflıkla kamuoyu ile paylaşacağız. Her kuruşun takipçi olarak Çan halkına verdiğimiz sözümüzü tutacağız.

 

2- Diğer bir konu ise gelirlerimiz yani gelir gider dengemiz. Çan’a söz verdiğimiz projeleri yapmaya başlayacağız ancak gelir kalemlerimizde sorunlar var. Gelir gider dengesi öylesine bozulmuş ki hatta Belediyenin ihtiyaç duyduğu iş makinelerini bile satın almaktan çok uzak bir resim ile karşı karşıyayız .

Biliyorsunuz Belediyemiz bütçeden çok düşük miktarda pay alıyor. Bu da zaten bizden önce yapılmış çok büyük miktarlardaki borcun anapara ve faiz ödemelerine gidiyor. Borçların geri ödeme tarihi çok uzundur. Örneğin alt yapı kredisi için alınan borcun ödenmesine yeni başladık 2036 yılına kadar ödemeler devam edecek.

Belediyenin öz gelirlerini oluşturan su emlak reklam gibi gelirlerin tahsilat oranı çok çok düşük.Bu durum borcunu zamanında ödeyen hemşehrilerimize büyük haksızlık oluşturuyor. Hemşehrilerim lütfen, su, emlak, tabela ve  reklam vergilerimizi zamanında ödemeye çalışalım. Ödeyemeyecek durumda olanlar, bizlere başvursun elimizden gelen kolaylığı yapalım.

 

BAZI NEDENLERLE ÖDEME YAPAMAYAN ZORLUK İÇİNDE OLAN KİŞİLER FİRMALAR VAR…

 

Bunlardan bahsetmiyorum. Şimdiye kadar bazı nedenlerle ÖDEME YAPMAYAN bazı kişiler ve şirketler var. Belediyenin zorunlu olarak ödemeleri var. Bu nedenle toplayamadığımız her kuruşa karşılık borçlanmak zorunda kalıyoruz. Geciken bu paraları bir an önce Belediye kasasına sokmamız gerek. Bu nedenle bu sorunu aşabilmek için bir dizi uygulamalara geçiyoruz. Bu uygulamaların başarısı sizin bunlara destek vermeniz ve beraber çalışmamız ile mümkündür.

 

3- Son olarak daha önceki uygulamalar nedeniyle davaya konu olan hususlar var. Belediyemize birçok dava açılmış. Nakit planımız çerçevesinde mağduriyet yaratmadan nasıl tasarruf edebileceğimizi her bir dosyayı ayrı ayrı masaya yatırıyoruz. Dava konularını titizlikle inceliyoruz tarafları bir araya getiriyoruz ve uzlaşarak her iki kesimi de mutlu etmeye çalışıyoruz.

Çan Halkının parasını nereye harcadığı, gelecek nesillere nasıl aktaracağı konuları hepimizin ortak sorumluluğudur. Bizler Belediye olarak şeffaf Belediyecilik anlayışı ile her zaman hesap verilebilir ve sizlerin karşısında yüzümüz pak bir şekilde çıkabilir olacağız. Süreç içerinde tekrar sizlere acıkmalar yapacağım. Söz verdiğimiz gibi Çan için çok çalışacağız.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş