SÜREK’li balık avlıyor

25 yıldır profesyonel dalış gerçekleştiren Murat Sürek yine dev gibi bir balık avladı. ‘‘Ne ilk ne de son… Ama o karşılaşma anı yok mu sanki ilk aşk gibi…’’ diyen Sürek Çanakkale’nin su altı avcılığında geniş bir yelpazeye sahip olduğunu belirtti.

SÜREK’li balık avlıyor
Yayınlama: 22.01.2021
Düzenleme: 23.01.2023
4.668
A+
A-

 

 

 

Bozcaada İlçesi’nde zıpkınla dalış yapan 40 yaşındaki Murat Sürek, 150 santimetre boyunda, 50 kilo ağırlığında akya avladı.

Çanakkale’de 25 yıldır profesyonel dalış gerçekleştiren Murat Sürek, geçen 20 Temmuz’da Bozcaada İlçesi açıklarında 30 metre derinliğe zıpkınla dalış yaptı. Bir süre sonra akya sürüsü ile karşılaşan Sürek, 150 santimetre boyunda, 50 kilo ağırlığında bir akya avladı. Bozcaada sahillerinde ve bölgedeki küçük adaların açıklarında av için sık sık dalış yaptığını belirten Murat Sürek, “Zıpkın avcılığı da dalışın bir parçası. İzinli günlerimi genellikle suyun altında geçiriyorum. Yine iyi bir av için dalış yaptım. Amacım büyük bir balık değildi. Çünkü daldığımız alanda genelde normal irilikte balıklar bulunuyordu. Ancak karşıma akya sürüsü çıkınca, içlerindeki en iri olan balığa nişan alıp, vurdum. Zıpkın isabet eden akya, uzunu süre kurtulmak için çabalayıp, beni uğraştırdı. Ama kısmetli bir günümdeydim” dedi.


Dalış yaptığı bölgede daha önce de 30- 35 kilogram civarında balıklar avladığını belirten Murat Sürek, “Çanakkale gerçekten su altı avcılığında geniş bir yelpazeye sahip. Her dalgıcın ve su altı avcısının kendi bildiği, tanıdığı meralar olur. Bozcaada da öyle bir yer. Çok zengin bir av çeşidi sunuyor size. Daha büyük balıklar tabiki denizlerimizde var. Ben daha önce aynı bölgede 35 kilogramlık bir akya avı yapmıştım. Başka bir alanda daha iri bir orkinos yakalamıştım. Tabiki bu biraz da şans işi. Ayrıca profesyonellik gerektiren bir iş. Lütfen deniz konusunda bilginiz ve tecrübeniz yoksa avcılık için ısrarcı olmayın ve sınırlarınızı zorlamayın. Bunun eğitimini alıp suyun altına inin” dedi.

Sürek, kıyıya çıkardığı 50 kiloluk akya ile ailesi ve arkadaşlarına güzel bir ziyafet çektiğini söyledi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş