ULUSLARARASI STANDARTLARDAN TAVİZ YOK..!

TÜMAD Madencilik tarafından ESAN Eczacıbaşı firmasından alınan altın-gümüş madeni için ÇED toplantısı gerçekleştirildi. Geniş katılım altında düzenlenen toplantıda herkese söz hakkı verilirken uzmanlar tarafından verilen resmi ve teknik bilgilerle yöre halkının endişeleri giderilmeye çalışıldı…

ULUSLARARASI STANDARTLARDAN TAVİZ YOK..!
Yayınlama: 04.01.2022
2.044
A+
A-

TÜMAD Madencilik tarafından ESAN Eczacıbaşı firmasından alınan altın-gümüş madeni için ÇED toplantısı gerçekleştirildi. Geniş katılım altında düzenlenen toplantıda herkese söz hakkı verilirken uzmanlar tarafından verilen resmi ve teknik bilgilerle yöre halkının endişeleri giderilmeye çalışıldı…

 

TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Lapseki İlçesi Şahinli köyü sınırlarında kalan sicil 68955 sayılı Altın ve Gümüş Madeni İşletmesi ruhsatı için hazırlanan ÇED tanıtım dosyasına istinaden Halkın Katılım Toplantısı gerçekleştirildi.

 

Şahinli Köyünde Çanakkale İl Çevre Müdürlüğü başkanlığında düzenlenen toplantıya, kamu kurum yetkilileri, siyasi parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, proje kapsamındaki köy sakinleri ve TÜMAD Madencilik yetkilileri katıldı.

 

HER İSTEYENE SÖZ VERİLDİ…

 

Pandeminin gerektirdiği sosyal mesafe ve maske kurallarına uygun bir şekilde geniş bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda, TÜMAD Madencilik yetkilileri projeye ilişkin teknik, sosyal, idari, çevresel süreçlerle ilgili yaptığı hazırlıkları katılımcılara sundu.

 

Sunumun ardından toplantıya katılanların soruları ve önerilerine başvuruldu. Demokratik bir ortamda yürütülen toplantıda, katılımcılardan söz almak isteyen ve soru sormak isteyen herkesin talebi yerine getirildi. Sivil Toplum Kuruluşları, projeye ilişkin kaygılarını, soru ve önerilerini tek tek sıraladı.

 

TÜMAD MADENLE TARIMIN BİRLİKTE YAPILABİLDİĞİNİ BİZE GÖSTERDİ…

 

Şahinli Köyü Muhtarı Ahmet Efeoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, TÜMAD’ ın yaklaşık 5 yıldır yörelerinde tarıma, hayvancılığa ve çevreye hiçbir zarar vermeden başarılı bir şekilde çalışmalarını yürüttüğünü anlattı. Efeoğlu, “TÜMAD bize madenciliğin, tarım ve hayvancılıkla birlikte yürütülebildiğini başarılı bir şekilde gösterdi. Biz yeni projenin bu şekilde başarılı olacağına inanıyoruz” dedi.

Toplantının sonunda gelen soru ve eleştirilere TÜMAD Madencilik Genel Müdürü Hasan Yücel yanıt verdi.

 

ULUSLARARASI STANDARTLARDAN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ…

 

TÜMAD’ ın madencilik faaliyetlerinin uluslararası standartlar uygun bir şekilde yürütüldüğünü vurgulayan Yücel, “TÜMAD olarak kendimize belirlediğimiz uluslararası standartlardan asla taviz vermeyeceğiz. Biz, bugüne kadar paydaşlarımıza verdiğimiz her sözü tuttuk, tutmaya da devam edeceğiz. TÜMAD, şeffaflık konusunda da Türkiye’nin en güzide kurumlarından biridir. Buraya gelip toplantımıza katılım gösteren, soru ve önerilerini dile getirerek katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Hepinize madenlerimizin kapısı açıktır. Sizi misafir etmekten çok mutlu oluruz” dedi.

 

YENİ TESİS KURULMAYACAK, KULLANILAN SU MİKTARI ARTMAYACAK…

 

Söz konusu projeyle kesinlikle yeni bir tesis kurulmayacağını vurgulayan Yücel, “Şu anda kurulu bulunan mevcut tesisimizin yılda 1 milyon 200 bin ton kapasiteye sahip. Kesinlikle yeni bir tesis kurmayacağız. Mevcut kapasitemiz ile çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ayrıca mevcut tesisimizde kullanılan su miktarında da herhangi bir artış olmayacak” bilgisini paylaştı.

 

Yenice Köyü sakinlerinin kendi köylerindeki tarım arazilerinin etkilenip etkilenmeyeceğine ilişkin soruya da yanıt veren Yücel, “Yenice Köyü’nün tarım arazileri kesinlikle herhangi bir madencilik faaliyetinde bulunacağız. Bunun sözünü burada veriyorum” ifadesini kullandı.

Toplantının tamamlandığının ilan edilmesini köylüler alkışlarla destek verdi.

 

MADENDE YÖRE HALKI İSTİHDAM EDİLECEK…

 

Halkın bilgilendirildiği TÜMAD Şahinli projesi, Çanakkale İli, Lapseki İlçesi, Şahinli ve Kocabaşlar köyleri sınırlarında yer alacak. Çevresel değerler korunarak açılacak yeraltı ve açık ocaklardan cevher elde edilecek.

Proje kapsamında istihdam edilecek personel, TÜMAD Yerel istihdam politikası doğrultusunda yöre halkından temin edilecek. Maden ömrünün 8 yıl olması planlanıyor.

 

11 TON ALTIN ÜRETİLECEK…

 

Proje sonunda yaklaşık 11 ton altın ve gümüş metali ülke ekonomisine kazandırılacak.

Mevcut ekolojik yapının korunması amacıyla, üretim faaliyetleri öncesinde, çalışma alanlarındaki bitkisel toprak özelliğini kaybetmeyecek şekilde, sıyrılıp stoklanarak korunacak, madencilik faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından, maden sahası habitatına uygun vejetasyon ile rehabilite edilerek doğaya yeniden kazandırılacak.

 

ÜNİVERSİTELERLE ORTAK ÇALIŞMA YAPILACAK…

 

Projenin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi kapsamında, yeraltı ve yüzey suyu izlemeleri, Hidrojeoloji ve Hidroloji çalışmaları; Dokuz Eylül Üniversitesi, asit kaya drenaj çalışmaları, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi, bitki ve hayvan çeşitliliğinin tespiti ve korunması çalışmaları, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü; Sosyal Etki Değerlendirmeleri Ankara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından yürütülecek.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş