VALİ SORUMLULARDAN HESAP SORMALI..!

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın, “Assos Kaya Islahı Projesi” hakkında görevliler tarafından yanlış bilgilerle yanıltıldığını iddia eden Jeoloji Profesörü Dr. Doğan Perinçek, projede ki çelişkileri tek tek açıkladı…

VALİ SORUMLULARDAN HESAP SORMALI..!
Yayınlama: 12.10.2021
2.906
A+
A-

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın, “Assos Kaya Islahı Projesi” hakkında görevliler tarafından yanlış bilgilerle yanıltıldığını iddia eden Jeoloji Profesörü Dr. Doğan Perinçek, projede ki çelişkileri tek tek açıkladı.

 

Assos antik limanı üzerinde yapılan bir kaya ıslahı uygulaması değil acımasız bir tahribattır diyen Perinçek, Vali Aktaş’ı yıkıma neden olanlara müdahale ederek hesap sormaya davet etti…

 

Kaya ıslahı adı altında Assos’ta devam eden çalışmaların bölgenin tarihi ve doğal dokusuna zarar verdiğini savunan ve bunu belgelerle ispatlayan Jeofizik ve Jeoarkeoloji alanlarında uzman Jeoloji Profesörü Dr. Doğan Perinçek, Assos mücadelesinde yine çok çarpıcı tespit ve iddialarda bulundu.

 

Sahada uygulanan işler ile AFAD tarafından hazırlatılan “Assos Antik Liman Kaya Düşmesi Islahı Projesi” arasında affedilmez çelişkiler var diyen Prof Dr. Perinçek, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın etrafındaki görevliler tarafından yanlış bilgi verilerek yanıltıldığını iddia etti.

Vali Aktaş’tan bu acımasız tahribatı durdurarak sorulmalardan hesap sormasını isteyen Doğan Perinçek, projede ki yanlış uygulamaları içeren tespitlerinin dilekçe haline getirilerek çevrecilerin ve avukatların da katkısıyla dava açılacağını söyledi.

 

HAZIRLANAN RAPOR İLE ARAZİDE UYGULANANLAR BİRBİRİ İLE UYUMSUZ…

 

Jeofizik ve Jeoarkeoloji alanlarında uzman Jeoloji Profesörü Dr. Doğan Perinçek, “Assos Antik Liman Kaya Düşmesi Islahı Projesi” ile ilgili tespit ettiği hatalı uygulamalara yönelik yaptığı açıklamada, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’a seslenerek; “Üniversitede kaya düşmesi dahil heyelan dersi veren bir öğretim üyesi olarak Şubat ayı başından bu yana olanları yakından izliyorum. Bilim insanı sorumluluğum doğrultusunda uyarılarımı yaptım ve bundan sonrada yapmaya devam edeceğim. Hazırlanan rapor ile arazide uygulananlar birbiri ile uyumsuz.

Sayın Valim, bu yanlış uygulamaların en çarpıcı olanlarını görev sorumluluğum çerçevesinde sıraladım. Sayın Valim, elemanlarınıza raporu incelettirin ve raporu arazideki uygulamalarla karşılaştırsınlar. Bakalım ne tersliklerle karşılaşacaklar.

Raporu inceledim, sayfa numaraları vererek başlıca hatalı uygulamaları sıraladım.  Ekteki metinler raporun sayfalarının kopyasıdır. Dikkati çekmek istediğim konuları kırmızı ve yeşil ile sınırladım, takdir sizin” dedi.

 

PROF. DR. PERİNÇEK’İN RAPORU…

 

“Raporda yol yapılmayacak denmekte alanda 5-6 m genişlikte yol var.

 

Raporda ağır iş makineleri kullanılmayacak denmekte, alanda 6 ağır iş makinesi çalışıyor.

 

Raporda yüksek vibrasyon oluşturulmayacak denmekte, alanda ağır iş makinelerinin kırıcıları çalışıyor.

 

Raporda şev-yamaç eğimi 35-45 derece olacak deniyor, alanda en az 65-70 derece şev-yamaç eğimi var.

 

Raporun hiç bir yerinde alanda seki – düzlük oluşturulacağında bahsedilmiyor, alanda en az 40m genişlikte sekiler oluşturulmuş. Bunlar raporda önerilmediği halde neden oluşturuldu bunu teknik heyetinize sorun lütfen.

 

Raporda özel dağcı ekip tarafından portatif makineler kullanılarak kaya yamaç ıslahı yapılacak deniyor, alanda ağır iş makineleri yamacı parçalıyor doğal görüntüyü bozuyor.

 

Proje kapsamındaki delgi ve ankraj işlerinde yüksek vibrasyon oluşturan delici/kırıcı makineler kullanılmayacaktır. Delgiler tercihen karot veya elektrikli makinelerle eğer bu makineler kullanılamadığı bir durumla karşılaşılırsa sadece elde taşınabilir ebatta / portatif olmak koşuluyla pnömatik delicilerle açılacaktır denmekte, alanda bunun yerine ağır iş makineleri çalışıyor.

 

Raporda “Assos Antik Liman Kaya Düşmesi Islahı Projesi” inşaatı; bölgenin doğal dokusuna mümkün olan en az müdahale olacak şekilde yapılacak deniyor.

 

Sayın vali siz hafriyat alanını ziyaret ettiniz ve olan biteni yakından gördünüz. Takdir sizin.

 

Raporda şev yüksekliğinin 20 metre olacağından hiç bahsedilmiyor. Alanda en az 20 metre yükseklikte ve 79 derece eğimli şev oluşmuş durumda. Her geçen gün oluşturulan şevin yüksekliği artıyor. (Alana girip şev yüksekliğini ölçme imkanımız yok. Ölçümlerimizi Google ve iş makinalarının boyutlarına bakarak tahmin ettik.) Sayın Vali elemanlarınıza şev yüksekliğini ölçtürün lütfen  ve bunun ne gibi mühendislik sorunları çıkaracağını size raporlasınlar.

 

Sayın vali; Assos antik limanında harfiyat çalışmaları başlamadan çok önce Şubat ayı başında araştırma yaptım. Tehlike yaratacak kaya alanlarını fotoğrafladım. Ayni zaman içinde söz konusu alanda bulunan arkeolojik buluntuları da (duvar, seramik, işlenmiş bloklar) fotoğrafladım. Şu anda o arkeolojik malzeme ve üzerinde bulundukları tarla tümüyle yok edilmiş durumda. Yok edilen bu tarla projede 5. bölge olarak gösterilmiştir Burada sunduğum 3 fotoğrafta yok edilen tarla işaretlenmiştir. Size bu konuda da eksik ve yanlış bilgi veriyorlar.

 

Assos antik limanı üzerinde yapılan bir kaya ıslahı uygulaması değil; acımasızca yapılan bir tahribat sergileniyor. Assos kentinin arkeolojik değerleri ve doğal güzelliği yok ediliyor. Lütfen bu yıkıma neden olanlara müdahale ediniz. Hesap sorunuz.”

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş