52 FABRİKADAN İLK BACA KASIMDA TÜTECEK..!

Ezine Gıda OSB Müdürü olarak göreve geldiği günden buyana muhalefetin sert eleştirilere maruz kalan ve liyakatsizlikle suçlanarak başaramaz denilen Alper Altınok, kendi sustu icraatlarını konuşturdu…

52 FABRİKADAN İLK BACA KASIMDA TÜTECEK..!
Yayınlama: 23.09.2022
45.770
A+
A-

Ezine Gıda OSB Müdürü olarak göreve geldiği günden buyana muhalefetin sert eleştirilere maruz kalan ve liyakatsizlikle suçlanarak başaramaz denilen Alper Altınok, kendi sustu icraatlarını konuşturdu.

 

Altyapısını kısa sürede tamamladığı OSB’de, 52 parselin tamamı dev gıda firmalarına tahsis edilirken devam eden fabrika inşaatlarından ilkinin bacası Kasım ayında tütmeye başlayacak. 8 bin kişinin işe kavuşacağı sanayi bölgesi, yeşil OSB yolunda emin adımlarla ilerlerken OSB’nin Müdürü Altınok ise “Organize Sanayi Bölgelerinde Yeşil Dönüşüm” Projesi’ni tamamladı ve Yüksek Lisans eğitimi diplomasını aldı…

 

Türkiye’nin gıda devi 52 fabrikaya ev sahipliği yapmaya hazırlanan ve bu nedenle Çanakkale’nin sanayi devrimi olarak adlandırılan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (EGİOSB), her alanda kendinden söz ettirmeyi başarıyor.

 

Türkiye’de iklim değişikliği politikalarıyla uyumlu çevreye duyarlı yeşil OSB’lerin sayısının artması için yoğun çaba harcanıyor. Yeşil OSB Projesi çerçevesinde, Türkiye’de seçilen bazı OSB’lerden elde edilen verilerden yola çıkılarak, tüm OSB’lerin Yeşil OSB Sertifikası ile daha verimli, daha çevreci ve daha rekabetçi bir hale getirilmesi hedefleniyor.

 

EĞİTİMİ TAMAMLADI, DİPLOMAYI ALDI…

 

Konuya ilişkin düzenlenen toplantı ve seminerlere katılan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (EGİOSB) Müdürü Alper Altınok, yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yeşil OSB yolunda emin adımlarla ilerlemesi için çalışmalarına devam ediyor.

 

Organize Sanayi Bölgeleri için hayata geçirilen projeleri de yakından takip eden Müdür Altınok, ÇOMÜ Kamu Yönetimi Anabilim Dalı, Kent ve Siyaset Programında almış olduğu Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Organize Sanayi Bölgelerinde Yeşil Dönüşüm” konulu projesini de başarıyla tamamlayan EGİOSB Müdürü Alper Altınok’a, diploması ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat tarafından takdim edildi.

 

EKONOMİK KALKINMA İÇİN FİRMALARA ÇANAKKALE’DE ŞİRKET KURDURDUK…

 

52 fabrika inşa edilmesi için çalışmaların son sürat devam ettiği 136 hektar büyüklüğünde olan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 8 bin kişinin istihdam edileceğini açıklayan Altınok; “Dışarıdan gelen birçok firmaya, yönetim kurulu kararıyla, Çanakkale’de şirket kurdurduk. Şirketlerin burada olması, bütün vergisinin, yaptığı ithalat ve ihracatın, ticaretin Çanakkale’de kalmasına vesile olacak” dedi.

İhale kapsamına girmeyen, 1150 metrekarelik idari binayı da kendi imkanlarıyla yaptıklarını belirterek; “ OSB`nin yüzde 86 hissesi İl Özel İdare`nin, yüzde 7 hisse Ticaret Odası`nın, yüzde 20`de Ezine Belediyesi`nin ortaklığı ile kuruldu. Buradan gelen paylarla, kendi masraflarımızı karşılıyoruz” sözlerine yer verdi.

 

HEDEF 4 MİLYARLIK TİCARİ RANT…

 

Ezine OSB olarak bizim birinci önceliklerinin bölge insanının kalkınması olduğunu vurgulayan Alper Altınok; “Gelecek zamanda, firma maliyetleri ve inşaatlarıyla birlikte bu rant, 3 milyarı 4 milyarı geçecek. Burada yapılacak yatırımın, bölgeye kalması, bizim en büyük hayal ve istediğimiz. Aynı şekilde personelin de buradan istihdam edilmesi, bizim öncelikli çalışmamız” şeklinde konuştu.

 

İTHAL ETTİĞİMİZ ÜRÜNLERİ ARTIK İHRAÇ EDECEĞİZ…

 

Altınok, önceliklerinin Çanakkale`ye katma değer sağlamak olduğunu vurgulayarak, “Bize verilen sözleşme süresinde, üzerimize düşen bütün görevleri yaptık. İdari binayı tamamladık. İlk temel atma törenimiz kedi-köpek mamaları üzerine oldu. Tamamlanmak üzere. Kedi-köpek mamaları fabrikası, hem bölgesel olarak çıkacak atıkları; tahıl, balık ve et artıklarını toplayarak, katma değer kazandıracak. Bizim ithal ettiğimiz ürünler buradan ihraç edilmeye başlanacak” dedi.

 

BÖLGE İSTİHDAMI KONUSUNDA HASSASIZ…

 

İstihdam konusuna ayrıca önem verdiklerini kaydeden Alper Altınok, kadın personel sayısının yüzde 65 olacağını belirterek, “Özellikle Ezine, Bayramiç ve Ayvacık merkez ve köylerinde çalışma yapacağız. Aldığımız taahhütle ilgili biliyoruz, yüzde 65 civarında kadın işçi olacak. El emeği, işçilik daha fazla” dedi.

Çanakkale`ye katma değer ve bölge istihdamı konusunda hassas olduklarını kaydeden Altınok, Halk Eğitim Merkezi, İŞKUR kurslarından personellerin sertifika alacaklarını ifade etti.

 

KENDİ BEYAZ YAKALILARIMIZI YETİŞTİRİYORUZ…

 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile işbirlikleri hakkında da bilgi veren Altınok; “Kendi arazimizde bulunan eğitim alanını, Milli Eğitim Bakanlığı`na bağışladık. Milli Eğitim Bakanlığı, buraya 16 derslikli, 2 atölyeli mesleki eğitim lisesi yapacak. Gıda bölümleri açacak. ÇOMÜ ile de bir protokolümüz var. Daha önce bir laboratuvar kazandırdık. Onu akredite etmeye çalışacağız. Gıda üzerine bölümler de açılıyor. Bizde kendi beyaz yakalılarımızı, kentte yetiştirmeye başladık, başlayacağız. Öğrenci tercihleri de artacaktır” dedi.

 

PANDEMİYİ FIRSATA ÇEVİRMEYİ BAŞARDI…

 

Pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılardan dolayı, başlamadan bitirecekmiyiz diye duyduğu endişeyi dile getiren Altınok; “Buraya ilk geldiğim zaman pandemi yoktu. 6 ay sonra pandemi başladı. Dünya genelinde kriz patladı. Başvuru 100`lerdeydi. Bende, `Çin`de, Avrupa`da fabrikalar kapanıyor. Bir işe girdik, başlamadan bitirecek miyiz` diye düşündüm. 1 sene içinde başvurular ikiye katlandı. 200`ü geçti. Pandemide gıda sektörü büyük önem kazandı. Genel olarak gıda sektörü pandemiden etkilenmedi. Pandemiden sonra dolar yükselmesiyle birlikte, bizdeki ihracatçı firmaların bir çoğunun işine geldi. Yatırımcılarımızda bir yavaşlama olmadı” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş