Bir Kıvılcım Felakete Yol Açabilirdi

Çanakkale Boğazı’nın Marmara Denizi girişinde, Karabiga 2 numaralı demirleme mevkiinde bekleyen fuel oil yüklü iki tanker, bu sabah birbiriyle sürtünerek çarpıştı. Kazada, can kaybı ve denize bir sızıntı olmadığı öğrenildi. Daha iki gün önce boğazın Ege Denizi girişinde benzer bir kaza yaşanmış ve ucuz atlatılmıştı. Ancak artan boğaz trafiği içinde bulunduğumuz tehlikeyi her geçen gün arttırıyor.

Bir Kıvılcım Felakete Yol Açabilirdi
Yayınlama: 30.11.2016
1.735
A+
A-

Rusya’nın Novorossiysk Limanı’ndan İtalya’nın Trieste Limanı’na gidecek olan 274 metre uzunluğunda ve 140 bin metrik ton fuel oil yüklü petrol tankeri olan Türk bayraklı ‘Beşiktaş Bosphorus’ ile Rusya’nın Kavkaz Limanı’ndan Malta Valletta Limanı’na gideceği öğrenilen 274 metre uzunluğunda ve 4 bin 700 metrik ton fuel oil yüklü Bahama bayraklı ‘Chryssi’ adlı fuel oil tankeri, Çanakkale Boğazı girişinde sürtünerek çarpıştı.

 

Saat 06.43’te meydana gelen kaza, Çanakkale Boğazı’nın Marmara Denizi girişindeki Karabiga 2 numaralı demirleme mevkiinde meydana geldi. Bahama bayraklı ‘Chryssi’ adlı tankerin, Çanakkale Boğazı’na giriş yapmak üzere 22 Kasım’da bölgeye gelerek demir attığı, Türk bayraklı Beşiktaş Bosphorus adlı tankerin ise 24 Kasım’da aynı yere demirlediği öğrenildi.

 

MANEVRA YAPARKEN SÜRTTÜ

 

Yapılan planlama doğrultusunda Chryssi adlı tankerin bugün saat 11.00’de, Beşiktaş Bosphorus adlı tankerin ise yarın gidecekleri limana varmak için Çanakkale Boğazı’na giriş yapacaktı. Ancak, boğaz girişi yapmak üzere manevra yapan Chryssi adlı petrol tankerinin, demirli olan Türk bayraklı Beşiktaş Bosphorus adlı tankere iskele baş omuzundan sürttüğü öğrenildi. Kaza, Beşiktaş Bosphorus adlı tankerin kaptanı tarafından telsiz ile Çanakkale Boğazı Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi Müdürlüğü’ne rapor edildi.

 

Kaza sonrası bölgeye Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait ‘KEGM-2’ Hızlı Tahlisiye Botu gönderildi. Kazada, can kaybı ve denize bir sızıntı olmadığı öğrenildi. Kaza sonrası tankerlerin boğaz girişleri iptal edildi. Olayın, nasıl meydana geldiği ise soruşturuluyor.

 

ARD ARDA İKİ KAZA…

 

İki gün arayla Çanakkale Boğazında yaşanan iki ayrı gemi kazası hem artan deniz trafiğini hem de içinde bulunduğumuz tehlikeyi gözler önüne serdi.

 

Boğazdan geçen gemi sayısı her geçen yıl artarken aynı oranda tehlikede büyüyor. Yaşanan son olaydan sadece iki gün önce Çanakkale Boğazı’nın Ege Denizi girişindeki Kumkale önlerinde, İtalyan bayraklı Grande Anversa isimli Ro-Ro gemisi ile Malta bayraklı Sider Capri isimli kuru yük gemisi saat 19.00 sıralarında çarpışmıştı.

 

Her iki kazada ucuz atlatıldı ama tehlike geçmedi. Özellikle akaryakıt ve gaz gibi tehlikeli madde taşıyan gemiler Çanakkale için büyük risk taşıyor. Her gün tek bir kıvılcımın dev bir felakete yol açabileceği gerçeğiyle yaşıyoruz. Uzmanlar olası bir felaket durumunda sadece merkezin değil geniş bir bölgenin etkilenebileceğini vurguluyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş