BİZİM ALNIMIZ AK, BAŞIMIZ DİK

Çanakkale Belediye Başkanı gazeteciler gününde yalan yanlış haberlere sitem etti. Bu haberler nedeniyle A’dan Z’ye sorgulandıklarının altını çizen Gökhan, “Müfettiş geliyor, muhakkik tayin ediliyor. Abartmıyorum tam 60 konu vardı, bunların hepsinden sorgulandık. Allah’a şükür anlımızın akıyla çıktık. Çünkü söylenenlerin hepsi yalandı, yanlıştı” dedi.

BİZİM ALNIMIZ AK, BAŞIMIZ DİK
Yayınlama: 11.01.2019
5.630
A+
A-

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, her sene olduğu gibi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında kentte faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi. aşkan Gökhan, sadece 10 Ocak’ın değil, yılın her gününün Çalışan Gazeteciler Günü olduğunu belirterek, “Çünkü gazeteciler her gün çalışıyor. Yoğun bir mesai ve riskli bir iş yapıyorlar” şeklinde konuştu.

 

Gazetecilerin işi çok zor

 

Türkiye’deki basın özgürlüğü konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Gökhan, “Türkiye, basının özgür yayın yapma süreci konusunda dünyada çok kötü bir noktada. Suudi Arabistan’ın bile gerisindeyiz. 2018 raporlarına göre 141 gazeteci gözaltına alınmış. Bu gazetecilerden 64 tanesi tutuklanmış. İki tane televizyona geçenlerde 1.080.000 TL ceza yazıldı. Haber yayınları durduruldu. Bu anlamda gazetecilerin işi gerçekten zor” dedi.

 

“Hesap Vermeyi Çok Önemsiyorum”

 

Başkan Gökhan sözlerini şöyle sürdürdü; “Biliyorsunuz biz de meclis toplantılarını canlı yayında veriyoruz. Burada söylediğimiz sözlerden dolayı biz bile takip altına alınıyoruz. Müfettiş geliyor, muhakkik tayin ediliyor. En son iki aylığına bir başmüfettiş teşrif etti. Gazete haberlerinden dolayı A’dan Z’ye sorgulandık. Abartmıyorum tam 60 konu vardı, bunların hepsinden sorgulandık. Allah’a şükür anlımızın akıyla çıktık. Çünkü söylenenlerin hepsi yalandı, yanlıştı. Bunu şu sebeple anlatıyorum; bu konuların her biri Çanakkale kamuoyu tarafından okundu, inanan olmuyor o ayrı konu ama bilmeyenler, bizi tanımayanlar acaba mı, diyor. Öyle bir şey olmadığını Çanakkale kamuoyu biliyor ama şu an resmen de tescillenmiş oldu. Bunu çok önemsiyorum çünkü hesap vermek bizim boynumuzun borcu. Çünkü biz sonuç itibarıyla kamu kaynağı kullanıyoruz. Kamu kaynağını kullanırken hesap vermeyi göze almış olmamız gerekir. Hesap vermekten çekinmememiz gerekir. Herkes hesabını vermeli ve hesap sorulmalıdır. Ben bu anlayıştayım, onun için meclisi televizyondan canlı yayında veriyorum. Onun için müfettiş geldiği zaman memnun oluyorum. Allah’a çok şükür aklanıyorum. Ama bunun her kuruma olması gerektiğine de inanıyorum. Sadece belediye değil başka kamu kaynağı kullanan kurumların da soruşturulması, araştırılması gerekir.

 

Çanakkale’de sürekli olarak barışın ve özgürlüğün vurgulandığını ve bu anlamda basın özgürlüğünü de önemsediğinin altını çizen Başkan Gökhan, “Özgür düşünce, düşünceyi özgürce ifade edebilme hakkı; bunlar çok önemli konular. Düşünce özgürlüğü değil düşünceyi ifade edebilme özgürlüğü esastır. Bu temel bir insan hakkıdır” dedi.

 

Bu Senenin Hediyesi Nejat Tabak’a Takdim Edildi

 

Başkan Gökhan, konuşmasının ardından geleneksel olarak her yıl bir gazeteciye hediye ettiği kol saatini bu yıl, Burası Çanakkale isimli internet sitesinin sahibi, duayen gazeteci Nejat Tabak’a hediye etti. 1947 Çanakkale doğumlu Tabak’ın, kentte sinema işletmeciliğinden ilk ofset baskılı yayıncılığa, Burası Çanakkale gazetesinin kuruluşundan internet gazeteciliğine uzanan başarılı işlere imza attığını belirten Başkan Gökhan, çalışmalarından dolayı tebrik ederek hediyesini Tabak’a takdim etti.

 

Vefat Eden Gazeteciler Mezarları Başında Anıldı

 

Kahvaltı etkinliğinin ardından Başkan Gökhan ve basın mensupları, Çanakkale basınına uzun yıllar emek vermiş ve bugün aramızda olmayan gazetecileri mezarları başında andı. Yeni ve Eski Mezarlığa yapılan ziyaretler kapsamında vefat eden gazeteciler Turhan Narler, Yaşar Türe, Orhan Mutay ve Mehmet Cantürk dualarla anıldı.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş