BÖLGEDE YERALTI SUYU KULLANMAYAN TEK SANAYİ ŞİRKETİYİZ..!

BÖLGEDE YERALTI SUYU KULLANMAYAN TEK SANAYİ ŞİRKETİYİZ..!
Yayınlama: 21.10.2023
Düzenleme: 22.10.2023
1.400
A+
A-

Truva Bakır, Halilağa Bakır Madeni ile Çanakkale ve ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlamayı hedefliyor. İşletme sürecinde 1.200 vatandaşın çalışacağı maden ile 15 yılda 90 milyon ton cevher ile birlikte 2,5 milyar dolar ekonomiye kazandırılacak…

 

İTHAL ETTİĞİMİZ BAKIRI ÇANAKKALE’DE ÇIKARACAĞIZ…

 

Truva Bakır İşletme Müdürü Ünsal Arkadaş Truva Bakır’ın çalışmaları ve Halilağa Bakır Madeni hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Geleceğin en stratejik hammaddelerinden biri olan bakırda ülkemizin ihtiyacının, yıllık 500 bin ton civarında olduğunu dile getiren Arkadaş; “Halilağa Bakır Madeni sayesinde hem bölgenin ekonomik kalkınmasını desteklemeyi hem de Türkiye’nin bakır ihtiyacının karşılanmasına destek sunmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin madenden son ürüne kadar tek bakır üreticisi olan kardeş şirketimiz Eti Bakır’ın yüzde 99,99 saflıkta ürettiği katot bakır, pazarın %20’sini karşılıyor. Biz de Halilağa Bakır Madeni ile katot bakır üretimini artırarak, ülkemizin bakırdan kaynaklı cari açığının azalmasına destek vermeyi amaçlıyoruz. 15 yıllık işletme dönemimiz boyunca toplam 90 milyon ton cevheri ekonomiye kazandırarak, ithal edilmekte olan 2,5 milyar dolarlık bakırın Türkiye’de üretilmesini sağlayacağız” dedi.

 

 

DOĞAMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ…

 

Bölgenin ve bölge halkının ihtiyaçları doğrultusunda hem ekolojik dengeyi hem de ekosistemi korumayı hedefleyen çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Arkadaş, “Madenleri doğaya en az zararla çıkarmak, sonrasında rehabilitasyon çalışmalarını en iyi şekilde yapmak bizim görevimiz. Çevresel etkiler konusunda maksimum duyarlılıkla inşa edilecek projemiz; insan, çevre ve sürdürülebilirlik hassasiyetiyle üretim yapacak. Halilağa Bakır Madeni, bu bölgede yer altı suyu kullanmayan belki de tek sanayi şirketi olacak. Özellikle su tüketimiyle ilgili jeoloji mühendisleriyle birlikte uzun süreli çalışmalar gerçekleştirdik. Yer altı sularını korumak için Devlet Su İşleri (DSİ) Müdürlüğü’yle de dirsek dirseğe çalışarak, isale hattı ve toplam 3 milyon metreküp kapasiteli iki adet gölet projesinin yapımına başladık. Bu göletler sayesinde 3,3 milyon metrekarelik tarım arazisinin sulanması da sağlanacak. Öte yandan rehabilitasyon çalışmalarımızla ekonomik faydanın yanında çevresel fayda sağlayacağız. Projenin yapım aşamasında ve sonrasında 300 bin ağaç dikerek; doğamıza sahip çıkmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

ÇANAKKALELİLERLE ÇALIŞACAĞIZ…

 

Maden sahasının önemli bir istihdam merkezi olacağına dikkat çeken Arkadaş, “İnşaat döneminde 2.000 kişinin çalışacağı tesisimizde işletme sürecinde 1.200 kişiyi istihdam edeceğiz. Bunun önemli bir kısmını yerel istihdam oluşturacak. Tüm şirketlerimiz gibi bulunduğumuz bu bölgenin ekonomik kalkınmasına da katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda gıda, satın almalar, lojistik ve diğer ihtiyaçlarda yerel işletmelerimizle çalışmaya özen gösteriyoruz. Bölgenin ihtiyaçları önceliğiyle sosyal fayda sağlayacak birçok sorumluluk projemizle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş