Bozcaada Tepkisini KOYdu

Çanakkale’nin göz bebeği turizm cenneti Bozcaada’nın el değmemiş bakir koyları tehlike altında. Şehircilik Bakanlığı, Beylik Koyu’nın ardından Sulubahçe ve Habbele Koyu’nda yapılaşmanın önünü açacak ihaleye çıktı. İhaleyi kazanan kişiler, koylara büfe, şezlong, şemsiye, tuvalet ve soyunma kabinleri koyabilecek. Başta belediye Başkanı olmak üzere Bozcaada halkı tepkili. Bozcaada’dan tek bir ses yükseliyor; ‘’Bizim gözümüz gibi baktığımız bakir koylarımıza şemsiye dahil hiçbir şey koyamayacaklar’

Bozcaada Tepkisini KOYdu
Yayınlama: 15.11.2016
1.131
A+
A-

Koyların işletmeye açılmasına izin vermeyeceklerini söyleyen  Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, ihaleden yeni haberdar olduklarını belirterek “Bozcaada’da bu ihale ile ilgili olarak hiçbir bilgilendirme ya da ilan yayınlanmadı. Biz adanın bu bakir koylarının şu anda olduğu gibi bakir kalmasını tercih ediyoruz. 2014 yılının son aylarında bu şekilde Beylik Koyu‘nun ihalesi gerçekleşmişti. Ancak gerek yerel yönetim, gerek kaymakamlık ve ada halkının tepkisi ile bu ihale o dönem iptal edilmişti. Ben Bozcaada Belediye Başkanı olarak sadece yerel yönetimin değil tüm Bozcaada halkının sesini iletiyorum. Bozcaada halkı ve Bozcaada‘da yaşayan herkes ve adaya gelen misafirler bu koyların bakir kalması yönünde görüş bildiriyor. Bu ihale Bozcaada için ileride telafisi olmayan birçok tehlikeyi içeriyor. Biz 2014’de Beylik Koyu‘nun ihalesinin iptal edilmesinin ardından Aralık 2014’te ve Aralık 2015’te aldığımız meclis kararları ile Bozcaada‘nın koylarının kullanım yetkisinin halkın temsilcisi Bozcaada Belediyesi’ne iletilmesini istedik. Ancak bu talebimize bir yanıt gelmedi. Biz bu iki meclis kararını tekrar bakanlığa göndereceğiz. Bu kıyıların tekrar belediyenin kontrolünde olmasını isteyeceğiz. Bütün hukuki ve kanuni haklarımızı da savunarak bu ihalenin mutlaka durdurulması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü Bozcaada halkı olarak biz koyların özel şahısların eline geçmesini istemiyoruz ve bunu kabul etmeyeceğiz” dedi. Bozcaada’yı Bozcaada yapan değerlerden biri olan bakir koylarda yapılaşmaya karşı çıkan Bozcaadalılar ise   ‘’Bizim gözümüz gibi baktığımız bakir koylarımıza şemsiye dahil hiçbir şey koyamazlar, koydurmayacağız’’ şeklinde görüşlerini dile getirdiler.

Beylik Koyu ihalesi iptal edilmişti

Bozcaada’da ilk olarak 2014 yılı Aralık ayında Beylik Koyu yine Adadaki yerel yönetimin ve halkın bilgisi dışında Çanakkale İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde çalışan Zahit Ulaş adında bir çalışana ihale edildiği öğrenilmişti. Konu basına yansıyıp iddiaların doğruluğu anlaşılınca gerek ada halkı tarafından gerek de Bozcaada Belediye Başkanı tarafından ihaleye tepkiler gelmişti. Gelen yoğun tepkiler üzere bakanlık ihaleyi kazanan kişinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü’nde çalıştığı için önce ihaleyi iptal etmiş, sonrasında ihale ile ilgili soruşturma başlattığını duyurmuştu.

İhale şartları

Bozcaada Belediyesi’ne ve Bozcaada Kaymakamlığı’na herhangi bir bilgilendirici yazı, ya da duyurusu yapılmadığı öğrenilen Sulubahçe Koyu ihalesi için yıllık muhammen bedel 227.200,80 TL olarak belirlendi. 100 TL ile başvuru yapılabilecek ihalenin geçici teminatı ise 6 bin 820 TL. İhale şartlarının detaylarının öğrenilebileceği adres ise yine ihalenin yapılacağı Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü olarak gösteriliyor. Toplamda 7.545,65 metrekarelik alanın ihale edileceği belirtilen koyda 1 adet 6 metrekareli büfe, 1’er adet bay ve bayan duş, 1’er adet bay ve bayan wc, 1’er adet bay ve bayan soyunma kabini, şezlong ve şemsiye hizmeti verilmesi ihale şartnamesinde belirtiliyor.

Yine 3 yıl olarak kiralanacağı duyurulan Habbele koyu için de Sulubahçe koyunda olduğu gibi 1 adet 6 m2’lik büfe, 1’er adet bay/bayan WC, 1’er adet bay/bayan duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye alanlarının yer alacağı belirtiliyor. Kiralanacak alan ise 4.829 m2 olarak ilanda yer alıyor. 21 Kasım 2016 tarihinde yapılacak ihalenin yıllık muhammen bedeli 219.025TL+KDV olarak belirlenmiş.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.