BU FESTİVALİN DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK..!

BU FESTİVALİN DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK..!
Yayınlama: 14.09.2023
Düzenleme: 16.09.2023
1.166
A+
A-

Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin dördüncü durağı Troya Kültür Yolu Festivali’nin beşinci gününde konserler, sergiler, tiyatrolar ve çeşitli sanat etkinlikleri yoğun ilgi görmeye devam etti…

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin dördüncü durağı olan Çanakkale’de, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivali’nde beşinci gün geride kaldı.

 

 

TÜRKİYE KÜLTÜR YOLU FESTİVALLERİ’NDE SEYİRCİ REKORU BENDE…

 

Festival kapsamında dün akşam Anadolu Hamidiye Tabyası’nda kurulan ana sahnede pop müziğin ünlü sesi Sinan Akçıl yerini aldı. Akçıl konser öncesinde, “Memleketimde, babamın doğduğu topraklarda konser vermekten çok gururluyum. Türkiye Kültür Yolu Festivallerini şehirlere festival havası yaşattığı için takdir ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’u bu çabalarından dolayı gönülden kutluyorum. Bu arada diğer sanatçı arkadaşlarım kusura bakmasın ama Türkiye Kültür Yolu Festivallerinde seyirci rekoru bende. Haftaya da GastroAntep Kültür Yolu Festivali’ndeyim. Oraya da tüm sevenlerimi bekliyorum.” diye konuştu. Daha sonra başlayan konserde Sinan Akçıl sevilen şarkılarını konsere katılan binlerce Çanakkaleli ile birlikte seslendirdi.

 

 

KONSER, TİYATRO, SÖYLEŞİ DOLU BİR GÜN…

 

Troya Kültür Yolu Festivali’nin beşinci gününde Nedime Hanım Konağı’nın bahçesinde gündüz saatlerinde gazeteci Coşkun Aral söyleşisi ve Fotomaraton Ödül Töreni gerçekleşti. Akşam saatlerinde ise Sedat Çılgın ve İlter Cebeci, bağlama ve gitar resitali ile dinleyenlere keyifli anlar dakikalar yaşattı. Kilitbahir Kalesi’nde ise Umut Akyürek ile Türk Müziği akşamı rüzgarı esti. Festival kapsamında ÇÖMÜ İçdaş Kara Yusuf Kongre Merkezi’nde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun yıllardır kapalı gişe oynayan “Profesyonel” oyunu da tiyatroseverlerin beğenisine sunuldu. Aynı saatlerde Troya Müzesi Konferans Salonu’nda “Troya Sohbetleri: Hazinelerin Kaçırılmasının 150. Yılı” söyleşisi gerçekleşti.

 

 

ANI DALIŞI DEVAM ETTİ…

 

Festival kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile birlikte Anadolu Hamidiye Tabyası’nda Anı Dalışı Etkinliği festivalin beşinci gününde de devam etti. Çanakkale İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nde Garip Ay tarafından düzenlenen Ebru Performansı Mapping Gösterisi de yine büyük ilgi gördü. Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında Mahal Sanat’ta Troya Kazıları Sanat Ekibi’nin sergisi “Kanatlı Sözler, İzler” görülebiliyor. Devlet Güzel Sanatlar Sergi Salonu’nda ise “Hesap İşi” sergisi yer alırken, Çanakkale Evi’nde “Devrim Erbil’in Renkleri”sergisi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. “Bir Hayalin İnşası” dijital sergisi Çanakkale Kordon’da, “Eskizden Piksele Dijital Sanat” sergisi Anadolu Hamidiye Tabyası Hangar’da, “Gelibolu Tarihi Sulaltı Parkı Fotoğraf Sergisi” Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’nde görülebiliyor.

 

 

FESTİVALİN TADINI ÇOCUKLAR ÇIKARIYOR…

 

Troya Kültür Yolu Festivali’nde çocuklar da birbirinden keyifli ve sanat dolu etkinliklerle buluşturuluyor. Anadolu Hamidiye Tabyası Çocuk Etkinlik Alanı’nda “Troya’dan Masallar”, “Cocomelon” gösterileri gerçekleşirken 17 Burda AVM’de “Bremen Mızıkacıları” isimli çocuk tiyatrosu vardı. Troya Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamındaki Çocuk Atölyeleri ve festivaldeki yüzlerce etkinliğin detaylarına  https://kulturyolufestivalleri.com/ dan ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş