BU ÜRÜNLERİ SAKIN ALMAYIN

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ ve çikolatanın yer aldığı 96 firmaya ait 150 parti ürünü açıkladı. Yeni listede Çanakkale’den de bir firma var.

BU ÜRÜNLERİ SAKIN ALMAYIN
Yayınlama: 19.12.2016
9.632
A+
A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni ifşa listesini yayınladı. Bu kapsamda, laboratuvar sonucu ile kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan işletmelerin ürettiği ürünler belirlendi. Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan listede 96 firmaya ait 150 ürün yer alıyor. İlk olarak 2012 yılında taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünleri ifşa eden Bakanlık yeni listeyle birlikte 642 firmaya ait 1323 parti ürünü tüketicinin bilgisine sunmuş oldu.

 

Listede Çanakkale’de var

 

Yeni yayınlanan listede Çanakkale’den de bir firma var. 3M Ticaret Murat Doğruyol zeytinyağına farklı yağlar karıştırdığı için adı listede yer aldı. Bakanlık tarfından yapılan hile Natürel Sızma Zeytinyağı Yağ asitleri kompozisyonu, sterol kompozisyonu, ECN 42 farkı (tohum yağlarının tespiti) olarak açıklandı.

 

 

 

Yağları karıştırıyorlar

Zeytinyağında sahteciliğin türlü türlü yöntemleri var. Örneğin kanola yağını renklendirip zeytinyağı diye satabiliyorlar. Laboratuar ortamında inceleme şansınız yoksa anlamıyorsunuz bile. Zeytinyağına fiyatı çok daha ucuz olan pamuk, ayçiçek ya da fındık yağı da karıştırıyorlar. Sektör bu sahteciliğe ‘tağşiş’ diyor ve uzun zamandır da mücadele ediyor.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı listeye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.tarim.gov.tr/Lists/Duyuru/Attachments/494/Ifsa_17.12.2016.pdf

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş