BU UYGULAMALAR HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK..!

Çanakkale Belediye Meclisinin aldığı yeni kararla, şehir merkezinde 135 olan taksi plakası 150’ye çıkarılıyor. Yeni taksiler için ihale açılarak 10 yıl süreyle kiralama yapılacağını açıklayan Başkan Gökhan, hayatı kolaylaştıracak “Alo Taksi” ve engelli taksi çalışması yaptıklarını da müjdeledi.

BU UYGULAMALAR HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK..!
Yayınlama: 06.03.2020
4.857
A+
A-

Çanakkale Belediye Meclisinin aldığı yeni kararla, şehir merkezinde 135 olan taksi plakası 150’ye çıkarılıyor. Yeni taksiler için ihale açılarak 10 yıl süreyle kiralama yapılacağını açıklayan Başkan Gökhan, hayatı kolaylaştıracak “Alo Taksi” ve engelli taksi çalışması yaptıklarını da müjdeledi…

 

Ülgür Gökhan başkanlığında toplanan Çanakkale Belediye Meclisi, aralarında müjdelerinde bulunduğu bir dizi yeni karar aldı.

Yeni taksi plakaları için yapılan satış işleminin Sayıştay kararıyla artık 10 yıllık süreyle kiralama şeklinde olacağını anlatan Çanakkale Belediye Başkan Ülgür Gökhan, “İlk etapta altyapı çalışmalarının bitmesi üzerine Dardonos ve Güzelyalı’da yoğun yerleşim olması, muhtarlıkların olumlu görüşü alınarak 2 şer adet, diğerleri de şehir merkezinde yoğun olarak kullanılan AVM’ler civarında 15 taksi plakası için ihale yapılacak. Sayıştay kararına göre artık devamlı hak veremiyoruz. Taksi, servis ve H plakaları için 10 yıllık süre için kiralama şeklinde ihale yapıyoruz. Devamlı hak alma durumu olmayacak. Belediye olarak oda temsilcilerinin görüşünü aldık. Onlarla birlikte hareket ediyoruz. Kent hızlı gelişiyor. Taksicilerin talep etmediği noktalarda yeni talepleri değerlendireceğiz” dedi.

 

ÖNÜNE GELENE TAKSİ PLAKASI DAĞITMIŞLAR…

Çanakkale il merkezinde 135, Umurbey Beldesi’nde 60 tane taksi olduğunu anlatan Gökhan, “Umurbey Belediye Başkanı giderayak satmış. Kepez de aynı şekilde. Kepez de bol bol vermiş. Onlar da gelip alışveriş merkezleri önünde kaçak çalışıyor. Biz onlarla mücadele ediyoruz. Ama sonuçta çözüm değil” dedi.

 

ALO TAKSİ VE ENGELLİ TAKSİ UYGULAMASI GELİYOR…

Başkan Gökhan, akıllı taksi uygulaması için altyapıyı hazırladıklarını, herkesin cep telefonundan taksilere kolayca ulaşacağını ve en yakındaki taksiyi görebileceğini kaydederek, “Belediye bünyesinde Alo taksi çalışmamız var. Belediye bünyesinde 24 saat açık olacak şekilde. Vatandaş aradığında bize noktasını bildirdiğinde o bekleme bölgesinde en yakındaki taksiyi yönlendirecek şekilde çalışmamız var. Firmalarla görüşüyoruz. Bu plakaların bir kısmını da engelli taksi çalışması olarak yapacağız. Korsan olarak çalışanlara belediye olarak taksicilere ceza kesme yetkimiz yok. Bize bağlı olanlara idari para cezası kesiyoruz. Sık sık uygulama yapıyoruz” dedi.

 

50 BİN VEREN EK DURAK KULLANABİLECEK…

Başkan Ülgür Gökhan, bazı taksi duraklarında taksi sayılarının fazla olmasından dolayı bir kısmının yer değiştirmesini yaptıklarını da kaydederek, “Bu çalışmamızı bugün nihayete erdirdik. Şehir içi ve mücavir alanlarda bulunan duraklara 2.hizmet noktası verilmesi için araç başına ücreti 50 bin lira olarak belirledik. 50 bin lirayı ödeyince süresiz olarak ikinci durağı kullanabilecekler” şeklinde konuştu. T plaka artışı belediye meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.