ERSÜMER, MÜDÜRÜ YALANLADI..!

Çanakkale’ye 17 yılda 18 baraj, 7 gölet yaptık diye koskoca genel müdürü konuşturmuşlar diyen ANAP’lı eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcı Mustafa Cumhur Ersümer, herkes gibi bende bu uydurma açıklamaları hayretle karşıladım diyerek; “Neden ihtiyaç duyulurda gerçekler böylesine tahrif edilir, bu hangi aczin ifadesidir. Herkesi kör sağır kabul etme cesaretinin dayanağı nedir” diyerek tepki gösterdi…

ERSÜMER, MÜDÜRÜ YALANLADI..!
Yayınlama: 26.02.2020
4.469
A+
A-

Çanakkale’ye 17 yılda 18 baraj, 7 gölet yaptık diye koskoca genel müdürü konuşturmuşlar diyen ANAP’lı eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcı Mustafa Cumhur Ersümer, herkes gibi bende bu uydurma açıklamaları hayretle karşıladım diyerek; “Neden ihtiyaç duyulurda gerçekler böylesine tahrif edilir, bu hangi aczin ifadesidir. Herkesi kör sağır kabul etme cesaretinin dayanağı nedir” diyerek tepki gösterdi…

 

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, geçtiğimiz günlerde Marmara ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Çanakkale’de ziraatın daha da gelişmesi için son 17 yılda kente çok önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulamış ve Çanakkale’de 461,88 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip 18 baraj ve 7 gölet inşa ettiklerini iddia etmişti. Ulusal ve yerel basında geniş yer bulan o açıklamaya ANAP’lı eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakan Yardımcı Mustafa Cumhur Ersümer’den yalanlama geldi.

 

”17 yılda 18 baraj yaptık “ diye koskoca Genel Müdürü konuşturmuşlar diyen Ersümer, uydurma açıklamaları hayretle karşıladığını söyleyerek şu çarpıcı açıklamayı yaptı;

 

“Değerli hemşerilerim; Geçtiğimiz günlerde yerel ve ulusal basında yer alan açıklamalarda ve Sosyal medyada da tartışılan beyanlarda ‘’Çanakkale’mize DSİ tarafından son 17 yılda 18 baraj ve 7 gölet ‘’ yapıldığı konusu yer aldı, tarih yok,  adı ne yok, yeri ne belli değil.

 

Herkes gibi bende bu uydurma açıklamaları hayretle karşıladım, nasıl olurda neden ihtiyaç duyulurda gerçekler böylesine tahrif edilir bu hangi aczin ifadesidir, herkesi kör sağır kabul etme cesaretinin dayanağı nedir diye merak ettim. Birileri çıkarda gerçekleri ifade eder mi acaba diye de bekledim ama yine iş başa düştü.

 

DSİ Balıkesir Bölge müdürlüğünün resmi internet sitesinin ilgili sayfasında Balıkesir ve Çanakkale ilinde mevcut baraj ve göletlerin ekte ki listesi yer almaktadır, bu listeye itibar eder incelersek; 23 baraj diye belirlenmiş yapının bir çoğunun eğer DSİ’nin kriterleri bilgimiz dışında değiştirilmiş değilse baraj değil gölet olduğunu görürüz.

 

Gölet olarak ihale edilmiştir gölet olarak temeli atılmıştır ve inşaa edilmiştir ve gölet olarak hizmete alınmıştır. Ancak bu listeler oluşturuluyorken bazı göletler baraj olmuştur, nedendir, nasıldır buna niye ihtiyaç duyulmuştur anlamak ve anlatmak mümkün değildir bu boyutta bir yanlışlıkta yapılabilir değildir.

 

Ayrıca baraj veya gölet, her ne ise bunlardan sadece 5 adedinin 2002′ den sonra gündeme girdiğini görürüz . Yani 17 yılda yapılan 18 baraj değil, sadece 5 barajdır yani sanırım dilleri sürçtü, bizden önce 18 baraj yapılmış bizde 5 baraj yaptık diyeceklerken , ”17 yılda 18 baraj yaptık “ diye koskoca Genel Müdürü konuşturmuşlardır. Bu baraj bölümü, birde gölet bölümü var ki daha vahimdir.

 

Şöyle ki 17 yılda yaptıklarını iddia ettikleri 7 göletin tamamının yapımı, ihalesi, temeli, açılışı ve hizmete alınması, 2002 öncesidir, yani son 17 yılda dönemlerinde yapılmış tek bir gölet söz konusu değildir. Bir yandan her zaman söylediğim gibi herkesi kör sağır ve hatta dilsiz sananların düştüğü bu duruma çok üzülüyorum, diğer yandan dört yıl boyunca Bakanlığıma bağlı görev yapmış DSİ Genel Müdürlüğünde ülke genelinde ve Çanakkalemiz özelinde açtığımız altın sayfalara bakıp hayıflanıyorum.

 

Neyse ki kim ne derse desin siz değerli hemşerilerim neyin ne zaman yapıldığını, nasıl yapıldığını bizzat yaşayarak biliyorsunuz.”

 

DSİ GENEL MÜDÜRÜ MEVLÜT AYDIN NE DEMİŞTİ…

Marmara’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Çanakkale’de, ziraatın daha da gelişmesi için son 17 yılda kente çok önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, 461,88 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip 18 baraj ve 7 gölet inşa ettiklerini açıkladı. Çanakkaleli vatandaşların ve çiftçilerin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin öneminin çok fazla olduğunu belirten Aydın, Çanakkale’nin su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelere yeni baraj ve göletler inşa ettiklerini, şu anda 6 baraj ile 3 göletin yapımının sürdüğünü söyledi.

 

Son 17 yılda inşa edilen sulama projeleri hakkında da açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Tamamlanan 27 sulama tesisleri ile 424.423 dekar, kısmi olarak 7.060 dekar arazi olmak üzere toplam 431.483 dekar arazi sulamaya açılmıştır. Böylece çiftçilere yıllık 331 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. Marmara’nın münbit topraklarını sulamaya açıyoruz. Çanakkale’miz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 271,240 dekar araziyi sulayacak 5 adet sulama tesisi inşaat safhasındadır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Çanakkale zirai üretimde ülkemize büyük katkı sağlayacaktır. Sulama projeleri, vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi Milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.