HATALARIN BEDELİ ÇOK AĞIR OLDU..!

Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinin ikinci yıldönümünde Çanakkale Tabip Odası, rakamlarla korkunç bilançoyu gözler önüne serdi ve “Pandeminin ağır sonuçlarının sorumlularını biliyoruz” diyerek hükümeti salgın değil algı yönetimi yapmakla suçladı…

HATALARIN BEDELİ ÇOK AĞIR OLDU..!
Yayınlama: 11.03.2022
7.363
A+
A-

Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinin ikinci yıldönümünde Çanakkale Tabip Odası, rakamlarla korkunç bilançoyu gözler önüne serdi ve “Pandeminin ağır sonuçlarının sorumlularını biliyoruz” diyerek hükümeti salgın değil algı yönetimi yapmakla suçladı…

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs pandemisini ilan ettiği ve Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020’den bu yana tam iki yıl geçti. 14.5 milyon vakayla dünyada dokuzuncu sırada yer alan Türkiye’nin salgını en ağır yaşayan ülkelerin başında geldiğine dikkat çeken Çanakkale Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı resmi rakamlara göre vefat sayısının 95 binin, gerçek rakamların ise 250 binin üzerinde olduğunu iddia etti.

 

ÖNLENMESİ MÜMKÜN OLAN BİR HASTALIK YÜZÜNDEN ÖLDÜLER…

 

“Pandeminin ağır sonuçlarının sorumlularını biliyoruz” başlığı altında bir basın açıklaması yayınlayan Çanakkale Tabip Odası; “Her biri bir can, her biri bir insan. Her biri bir anne, bir baba, bir eş, bir dost, bir arkadaş, bir sevgili, bir çocuk! Her birinin acısını yüreğimizde taşıyoruz. Korunması ve önlenmesi mümkün olan bir hastalık yüzünden öldüler” dedi. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi;

 

BU DÖNEMDE NELER OLDU…

 

“SALGIN değil ALGI yönetimine çalışıldı, salgından ‘başarı hikayesi’ çıkarıp siyasi rant hedefiyle politikalar üretildi. Salgının başlarında maske sıkıntısı yaşanırken, devamında aşılar vatandaşlarla zamanında buluşturulamadığı gibi aşı tereddüdüne neden olacak söylemler ile aşı karşıtlığının da önü açıldı.

İlk günden beri gerçekleri gizleyen ve çarpıtan, yanlış yürütülen sağlık politikaları hayata geçirildi. Eksik, yanlış, tutarsız salgın yönetimi hayatları karatmaya devam etti.

 

DESTEK SERMAYEYE, AÇLIK EMEKÇİYE DÜŞTÜ…

 

Alınmayan önlemler, uygulanmayan tedbirler ve bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, uzmanlık derneklerinin, sağlık emek örgütlerinin uyarılarına kulak tıkandı.

Temel, zorunlu, acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışmanın durdurulması ve ekonomik destek çağrılarına rağmen “Çarklar dönecek, üretim sürecek!” ısrarı ile salgın devam etti; destek sermayeye, açlık emekçiye düştü.

Salgın tabii ki bitecek. Bu günlere nasıl gelindi kısa özeti budur. Sorumluları biliyoruz!”

 

Çanakkale Tabip Odası’nın açıklamasında ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın18.03.2020 tarihli şu ifadelerine yer verildi;

 

“Türkiye, en başından itibaren bu hastalıkla ilgili gelişmeleri yakından izlemiş, tedbirlerini de süratle alarak hayata geçirmiştir. (…) Özellikle, son 17 yılda ülkemizin temel hizmet alanlarında ve altyapısında gerçekleştirdiğimiz büyük dönüşüm sayesinde hamdolsun Türkiye, bu sürece olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalanmıştır. R. Tayyip Erdoğan”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş