İKİ İLÇEDE AYNI ANDA..!

Elektronik Denetleme Sistemi (EDS), 28 Şubat 2018 tarihinde iki ilçede de daha devreye girecek. Hız limitleri ve trafik kurallarına uymayanların ceza makbuzları evlerine gönderilecek…

İKİ İLÇEDE AYNI ANDA..!
Yayınlama: 26.02.2018
17.318
A+
A-

Elektronik Denetleme Sistemi (EDS), 28 Şubat 2018 tarihinde iki ilçede de daha devreye girecek. Hız limitleri ve trafik kurallarına uymayanların ceza makbuzları evlerine gönderilecek…

 

Türkiye’nin dört bir yanı duble yol ağları ile örülerek sürüş açısından güvenli hale getirildi. Teknolojisi yükselen araçlarda daha konforlu, güvenli ve hızlı hale geldi. Ancak buna rağmen nedense yollarda ki hız limitleri günümüze göre bir türlü güncellenmedi. Aksine ilçeden, beldeye, köyden her köşeye kadar yerleştirilen EDS’ler ile yollar kanuni para tuzaklarıyla donatıldı. Son olarak iki ilçe daha EDS ile tanışmak için gün sayıyor.

 

Lapseki ve Ezine ilçe merkezi giriş ve çıkışlara kurulan EDS, 28 Şubat Çarşamba günü devreye alınacak. Karayollarında düzenli ve güvenli akışı sağlamak amacıyla EDS adı verilen uygulama ile ‘Hız ihlali ve kırmızı ışık ihlali’ yapan araçlar kameralar yardımı ile tespit edilip, ceza kesilecek. Kesilen cezaların yüzde 70’i devletin, yüzde 30’u ise belediyenin kasasına girecek.

 

Konuyla ilgili olarak Lapseki Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nden yapılan duyuru da, “Karayolları can ve mal güvenliğini temin amacıyla, güvenli trafik akışını sağlamak için 2618 sayılı karayolları trafik kanunun EK 16. Maddesi kapsamında 18/11/2016 tarihinde revize edilen usül ve esaslar ile teknik gereklilikler dokümanı doğrultusunda Lapseki ilçe merkezinde 2 noktada anlık hız ihlal ve 6 noktada kırmızı ışık ihlal sisteminden oluşan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) 28/02/2018 tarihi 00:00 itibarıyla aktif hale geliyor” ifadelerine yer verildi.

 

Ezine Belediyesi’de aynı tarihte ilçe merkezinde 2 noktada anlık hız ihlal ve 4 noktada kırmızı ışık ihlal sisteminden oluşan EDS’nin aktif hale geçeceğini duyurdu. Buna göre Çanakkale-Ezine ve Ayvacık-Ezine girişinde hız ihlal tespiti yapılacak. Otomobiller için 70, otobüs ve kamyonlar için ise 50 kilometre hız limiti uygulanacak. Ayrıca otogar ışıklar ve Bayramiç sapağı ışıklarda 4 adet kırmızı ışık ihlali için EDS bulunacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.