İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?

Deprem ve inşaat çalışması nedeniyle kolon ve duvarları çatlayan, kepçenin vurmasıyla bir duvarı yıkılan eski İl Özel İdaresi binasında skandal görüntü. Uzman görüşü alınmadan sıva ve boya ile kritik hasar kamufle edilerek yaklaşık 100 çalışana iş başı yaptırıldı…

İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
Yayınlama: 18.06.2017
6.779
A+
A-

Uzun yıllar İl Özel İdare binası olarak kullanılan, valilere ev sahipliği yapan ve halen başta GESTAŞ olmak üzere farklı kurumlara hizmet veren o binada skandal bir uygulamaya imza atıldı. Evveliyatında çürük raporu bulunması nedeniyle sabıkası olan binada oluşan hasarların izleri sıva ve boya ile silindi ancak gerçekler gizlenemedi…

 

NE DEPREMLER DURDU NE İNŞAAT…

 

İlk olarak geçtiğimiz hafta, İzmir’in 84 km kuzey batısında Midilli Adası güneyinde meydana gelen 6.3 büyüklüğünde ki deprem sırasında binanın çatırdadığı ve bazı kolon ile duvarlarında çatlaklar meydana geldiği iddia edilmişti. Ardından hemen bitişik nizam bulunan eski binanın kentsel dönüşüm sırasında yıkımı gerçekleştirilirken sarsıntılar artmış, çatlaklar derinleşmiş, hatta bir duvarın çökmüştü. Kepçe tarafından açılan delikten dışarısı görünürken çalışanlar birkaç gün süreyle binaya sokulmamıştı.

 

 

İNSAN HAYATIYLA KUMAR OYNANIYOR…

 

Ancak ne olduysa hiçbir uzman denetiminden geçmeden, binanın güvenilirliği ölçülmeden ve bu yönden personelin ve ailelerinin içini ferahlatacak bir rapor çıkmadan binada normal mesaiye geri dönüldü. Bilimsel bir incelemeye gerek duyulmadı fakat akıllara durgunluk veren bir çözüm bulundu. Bir gecede yıkılan duvar örüldü, çatlaklar sıva ve alçı ile kapatıldı, üzerleri boyanıp insan hayatı için tehdit oluşturan hasarın izleri ciddiyetsizce kapatıldı. Buda yetmiyormuş gibi hasarlı binada çalışan yaklaşık 100 personele iş başı yaptırıldı.

 

CAN DERDİNE DÜŞEN PERSONEL İZİN VE RAPOR PEŞİNDE…

 

Göstermelik tadilatı kimin yaptırdığı ve personele çalışın emrini kimin verdiği bilinmiyor ancak sorumluluğu alarak teknik bir dayanağı olmadan onlarca çalışanın hayatıyla kumar oynayan yetkili merak ediliyor. Öte yandan Cumartesi gecesi yine Ege denizinde meydana gelen 5.6 ve 5.3’lük iki depremin ardından binada ki son durum ise bilinmiyor.

Pazartesi itibariyle yeniden iş başı yapacak olan personel, devam eden yer altında ki depremler ve yer üstündeki inşaat çalışması nedeniyle can korkusu yaşıyor. Çöktü çökecek denilen binaya girmek istemeyen bazı çalışanların yıllık izinlerini öne çekmeyi ve rapor alarak işe gitmemeyi planladığı öğrenildi.

 

DAHA ÖNCE NELER YAŞANMIŞTI… “ÇÖKTÜ ÇÖKECEK!” Okumak İçin Aşağıdaki Linki Tıklayın…

 

http://www.canakkaleozelhaber.com/catir-catir-catirdiyor/1689/

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş