KİMLER KORUNUYOR KİMLER KOLLANIYOR

Anavatan Partisinin 34. Geleneksel iftar yemeğinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ülkenin son bir yılın değerlendiren Ersümer FETÖ darbesi ve soruşturmalarına değindi, ekonominin iyiye gitmediğini ifade etti.

KİMLER KORUNUYOR KİMLER KOLLANIYOR
Yayınlama: 05.06.2017
5.308
A+
A-

Yakın korumam FETÖ’cü çıktı

ANAP merkez ilçe başkanlığı tarafından düzenlenen 34. Geleneksel İftar Yemeğine yoğun bir katılım oldu. İftar yemeğinin ardından partili ve dostlarına seslenen Ersümer çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sözlerine 15 Temmuz askeri darbesi ile başlayan Ersümer, yakın korumasının da FETÖ’cü çıktığını ifade etti. Darbe ile ilgili yürütüle çalışmaların bir an önce tamamlanması gerektiğini dile getiren Ersümer, ‘‘ Bildiğiniz gibi 15 Temmuz’da  askeri darbe gerçekleşti. Yıllarca devletin içerisinde yuvalanan, yerleştirilmiş tam bir yılan. Asker, savcı, doktor, hâkim, savcı, polis hepsi bir olup ülkenin yönetimini ele geçirmeye kalktılar, Türkiye Devletine saldırdılar. Devletin başına saldırdılar. Ardından operasyonlar düzenlendi birçok insan tutuklandı, mesleklerinden atıldılar. Bunlar arasında benim yakın korumalığımı yapan kişide FETÖ’den tutuklandı. Cumhurbaşkanımızın yaveri, Genel Kurmay Başkanımızın Yaveri FETÖ’cü çıktılar. Bu anlaşılabilir bir durum değildir’’şeklinde konuştu.

 

 

FETÖ’cü siyasiler kim?   

 

 

Yaşanan bu olayın sonuna kadar gidilmesi gerektiğine dikkat çeken Ersümer, ‘‘Devletinin de hepimizi ikna edecek şekilde, bu olayı açıklaması, raporlaması bilgilendirmesi gerekiyor. FETÖ ile ilgili bir araştırma komisyonu kuruldu, bu komisyon mutlaka hepimizi tatmin edecek açıklamalarda bulunacak, kimlerin bunları nerelere yerleştirdiğini, kimlerin ne suç işlediğini göreceğiz sanıyorduk. Biz bunları beklerken alelacele bir rapor yayınladı. Muhalefet ciddi eleştirilerde bulundu ama esasında kamuoyunun en çok merak ettiği şey; yıllarca Ergenekon, Balyoz diyerek Türk silahlı Kuvvetlerinin belini kıramaya çalışan bu örgütle ilgili bir şey yok. Bu işler nasıl gerçekleşti?  Bu mağduriyetler nasıl giderilecek anlamak mümkün değil. FETÖ’nün siyasi ayağından bahsediliyor. Kim bu siyasiler? Bizde merak ediyoruz, gerçekten de olmaması mümkün olmayan bu siyasi ayak ortaya çıkmadan bu işin bizi tatmin edecek şekilde aydınlandığını kimse söyleyemez. Kimler korunuyor kollanıyor yaşayıp göreceğiz” dedi.

 

Allah başkanı mahcup etmesin

 

Referandum sonuçları hakkında da açıklamalarda bulunan Ersümer, ‘‘Ülkenin bir yarısı Başkanlık sistemi istedi, diğer yarısı hayır geçmeyelim dedi. Ülke adeta ikiye bölündü. Bu Hayır ve Evet’i iyi okumak lazım. Ben daha öncede Başkanlık sistemine karşı olmadığımı ifade etmiştim. Başkanlık sistemi gelsin ama nasıl gelsin? Siyasi Partiler ve seçim yasaları değişsin, baraj düşürülsün, milletvekilleri ön seçimle seçilsin demiştik. Bu şartlarda olmalı demiştik. Başkanlık sistemi Tek Adam rejimidir eleştirileri yapılıyor. Bunları yaparlarsa tek adamlık olmaz demiştik. Yargı, yürütme ve yasama ayrı olur, kuvvetler ayrılığı sağlanır demiştik. Şimdi eğer başkan olacak kişi tekrar milletvekili listelerini kendisi yapacaksa, siyasi partiler ve seçim yasası değişmeyecekse; yargı erklerini kendisi atayacak, yürütmenin başı olacak üstüne milletvekillerini de kendisi seçerse Yasama, Yürütme ve Yargı tek elde toplanır. Şimdi iki sene sonra ne olacak? Cumhurbaşkanımız iki sene sonra başkanımız olacak, dua ediyorum da Allah mahcup etmesin! Bu kadar yetkiyi bir faninin elinde toplanıp; hakka hukuka adalete uygun olarak kullanılabilmesi insanüstü bir şeydir. Allah mahcup etmesin diyorum” dedi.

 

Ekonomi dar boğazda

Ülke ekonomisinin iyiye gitmediğine dikkat çeken Ersümer, ‘‘Enflasyon yıllar sonra çift haneli rakamlara ulaştı. Ülkenin potansiyel büyümesi neredeyse yarı yarı ya düşmüş durumda. Türk Lirası dünyada en fazla değer kaybeden para birimi. Cari açık uzun yıllardır olmayan bir şekilde yüzde 4’ün üzerinde. Faizler yükselirken; kur ve enflasyon da frenlenemiyor. Bunlar birbirine zıt uygulamalardır. İşsizlik yüzde 13’lere fırladı, milyonlarca gencimiz işsiz. Bütçe ilk üç ayda 15 milyar açık vermiş durumda. Netice itibariyle bu görünümdeki bir ekonomi darboğazdadır. Üzülerek ifade ediyorum ki; Türkiye ekonomisi darboğazdadır. O nedenle hükümetin bir an önce ekonomik tedbirleri almasını ve Türk ekonomisinin hızlıca bu darboğazdan çıkartılmasını bekliyor, arzu ediyoruz” şeklinde görüşlerini belirtti. 

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş