KÖMÜR’DE Kİ “YOLSUZLUK KARASINI” AKLAYIN..!

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, T.K.İ Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü üzerinden bazı siyasi parti yöneticilerinin kömür yolsuzluğu yaptığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

KÖMÜR’DE Kİ “YOLSUZLUK KARASINI” AKLAYIN..!
Yayınlama: 09.06.2022
2.297
A+
A-

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, T.K.İ Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü üzerinden bazı siyasi parti yöneticilerinin kömür yolsuzluğu yaptığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Özgür Ceylan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, “T.K.İ Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü’nden düzenli aralıklarla, bedeli sattıkça ödenmek (Konsinye) üzere kömür alanlar arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale il yöneticilerinin de olduğu iddiaları doğru mudur?” diye sordu…

 

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Çan’da Türkiye Kömür İşletmelerine bağlı Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü’nden bazı siyasilere bedelsiz kömür verildiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

 

Özgür Ceylan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması için verdiği soru önergesinde, T.K.İ Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü son on yıl içerisinde kaç ton toz kömür satışı yapıldığı ve satışların ihale ile gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği hakkında bilgi isterken, “Yıllar itibari ile hangi şirketler veya şahıslar T.K.İ Çan Linyitleri İşletmesi’nden kaç ton toz kömür temin etmişlerdir? Aldıkları toz kömür karşılığı kuruma ödeme yükümlülüklerini sözleşmelerde belirtilen tarihlerde yerine getirmişler midir?” diye sordu.

 

İHALESİZ ALIM, ÜSTELİK KONSİNYE…

 

Özgür Ceylan T.K.İ Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü’nden düzenli aralıklarla kömür alanlar arasında AKP Çanakkale il yöneticilerinin de olduğu yönünde iddialar bulunduğunu belirtirken, “Şayet doğru ise hangi AKP’li yönetici ya da onun sahibi veya ortağı olduğu şirket bugüne kadar hangi aralıklarla kurumdan ne kadar kömür almıştır? Bir AKP il yöneticisinin kurumdan 30.000 ton toz kömür aldığı iddiaları doğru mudur? Söz konusu binlerce tonluk kömür alımları ihalesiz mi yapılmıştır? Kuruma ödemelerini hangi tarihlerde, yapmıştır?”diye sordu.

 

Özgür Ceylan, son dört yıldır satışı yapılan linyit kömürü ve toz kömür bedellerinden tahsil edilemeyen ve biriken alacak tutarları hakkında bilgi isterken, “Söz konusu satışlar dolayısıyla alınması gereken tahsil edilemeyen bedeller dolayısıyla kurum zarara uğramış mıdır? Geciken tahsilatlar ile ilgili olarak ilgili kömür satış sözleşmelerinin yaptırımlara ilişkin hükümleri kurum tarafından uygulanmış mıdır? Şayet uygulanmadı ise neden sözleşmelerdeki yaptırımlara ilişkin hükümler devreye sokulmamıştır?” diye sordu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş