ÇANAKKALE’NİN ORGANİZE GÜCÜ..!

8 bin işçinin çalışacağı Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde, kadın işçi istihdamının yüzde 65 seviyesinde olması planlanıyor. Yaklaşık 5 bin 200 kadının emek vereceği OSB fabrikalarının yüzde 60’ı, 2023 sonlarına doğru üretime geçmiş olacak…

ÇANAKKALE’NİN ORGANİZE GÜCÜ..!
Yayınlama: 07.07.2022
4.156
A+
A-

8 bin işçinin çalışacağı Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde, kadın işçi istihdamının yüzde 65 seviyesinde olması planlanıyor. Yaklaşık 5 bin 200 kadının emek vereceği OSB fabrikalarının yüzde 60’ı, 2023 sonlarına doğru üretime geçmiş olacak…

 

Sadece Çanakkale’nin değil bölgenin en önemli yatırımı olarak gösterilen Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, üretimden aldığı güç ile yaratacağı ekonomik katma değer kadar işsizliğe çare olacak istihdam gücüyle de adından söz ettiriyor. 8 bin işçiye ekmek verecek olan OSB fabrikalarında istihdamın yüzde 65’inin kadınlardan oluşacağı belirtiliyor. Yani başka bir deyişle Çanakkale üretimine 5 bin 200 kadının eli değecek, ekonomide emeği geçecek.

 

DOLULUK ORANI YÜZDE 100’E ULAŞTI…

 

Çanakkale Valilik öncülüğünde, İl Özel İdaresi, Ezine Belediyesi ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasınca yürütülen proje kapsamında kurulumu 2016’da onaylanan Ezine Gıda İhtisas OSB, Çanakkale-İzmir kara yolunda ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Çınarköy ve Balıklı köyü sınırları içinde yer alıyor.

İstanbul ve İzmir’e yaklaşık 300’er, 1915 Çanakkale Köprüsü’ne 80, Çanakkale Havalimanı’na 45, Kepez Limanı’na 50 kilometre uzaklıktaki bölge, 1 milyon 360 bin metrekare alanda farklı büyüklüklerde 91 sanayi parselinden oluşuyor.

Tüm parsellerin satıldığı bölgede altyapı çalışması sürüyor. 8’i inşaata başlayan yatırımcı 52 firmanın planlamasına göre, OSB’de kadın istihdamının yüzde 65 seviyesinde olması bekleniyor.

 

ALTYAPI ÇALIŞMALARI BİTMEK ÜZERE…

 

Bölgedeki çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü açıklayan Ezine Gıda OSB Müdürü Alper Altınok, kısa zamanda büyük mesafe katetiklerini belirterek; “Ay sonu itibariyle elektrik altyapısını tamamlamamızın ardından Ağustos ayı itibarıyla da ihaleye çıktığımız kanalizasyon, atık su, yağmur suyu, içme suyu ve yollarımızın yüzde 100’lük kısmını tamamlayacağız. Artık önemli bir şekil olarak fotoğrafımız netleşmeye başladı. Gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 

2023’DE FABRİKALARIN %60’I ÜRETİME GEÇECEK…

 

8 firmanın inşaatlarına başladığını, bunlardan birinin kasım ayında üretime geçmeyi planladığını açıklayan Altınok, OSB’nin faaliyete geçmesini heyecanla beklediklerini ifade ederek, “22 firmamız imar durum belgelerini aldı, proje çalışmalarına devam ediyorlar. Onlar da yaz sonuna kadar inşaatlarına başlayacak. Tahminimiz 2023’ün sonlarına doğru bölgemizdeki fabrikalarımız yüzde 60 seviyesinde üretime başlamış olacak” diye konuştu.

 

İSTİHDAMIN %65’İNİ KADINLAR OLUŞTURUYOR…

 

Alper Altınok, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi önemli bir ulaşım aksında bulunan Ezine Gıda İhtisas OSB’nin, istihdam rakamlarıyla da öne çıkacağının altını çizen Alper Altınok, özellikle kadın çalışan sayısının kurulacak fabrikalarda ciddi bir oran oluşturacağını vurguladı.

 

Kurulacak fabrikalardan aldıkları bir çalışan taahhüt sayısı bulunduğunu açıklatan OSB Müdürü Altonok; “Bu sayı şu anda 8 bin kişi. Biz bu konuda da bir çalışma yaptık. Fabrikalar hangi alanlarda çalışacaklar, üretim alanları ne olacak, hangi belgelere ihtiyaçları var gibi. Çoğunluğun kadın istihdamı olacağı sonucu ortaya çıktı. Ezine Gıda İhtisas OSB’mizdeki işçilerin yüzde 65’lik kısmını kadın işçilerimiz, kadın çalışanlarımız oluşturacak. Kadının iş yaşamındaki gücünü burada bir kez daha ortaya koymuş olacağız. Bunun sebeplerinden birincisi su ürünleri işleme yani balık işleme, ikincisi sebze, meyve ve dondurulmuş gıdalarda çoğunluk el işçiliğiyle yapılan üretimler olduğu için bu sektörlerde genelde mutlaka kadınlar çalışıyor. Firmalardan gelen verileri de topladığımız zaman 8 bin çalışan arasındaki önemli yüzdelik kısım ortaya çıktı. Bu konuda bölge halkına ve bölgede yaşayan kadınlarımıza ciddi anlamda bir iş imkanı olacaktır. Sanıyorum 2-3 yıl içinde fabrikalarımızın üretime başlamalarıyla istihdamda istediğimiz rakamlara ulaşacağız.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş