KÖPRÜNÜN ADI DUYULDU; Lapseki ve Umurbey İhya Oldu…

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi ihale ilanı resmi gazetede yayımlandı. Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü Dahil) yaklaşık 100 kilometrelik kesimi Yap-İşlet-Devret modeli kapsamında kapalı teklif alma usulü ile ihale edilecek.

İhale, 26 Ocak 2017 tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilecek.

KÖPRÜNÜN ADI DUYULDU; Lapseki ve Umurbey İhya Oldu…
Yayınlama: 28.10.2016
1.816
A+
A-

Çanakkale’de, Lapseki’nin Şekerkaya mevkisi ile Gelibolu’nun Sütlüce mevkisi arasında yapılacak olan Çanakkale Boğaz Köprüsünün ankrajlar arası toplam uzunluğu 4 bin 23 metre olacak

Köprünün orta açıklığı ise, Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümü ile uyumlu olması için 2 bin 23 metre olarak planlandı. Yan açıklıkları ise biner metre olacak. 2×3 şeritlik karayolu olacak köprünün tabliye genişliği 36 metre, tabliye yüksekliği ise 5 metre olacak.

Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacak olan Çanakkale 1915 köprüsünün temeli 18 mart 2017 tarihinde atılacak. Projenin 2023 yılına kadar bitirilmesi planlanıyor.

Köprünün temel atma tarihinin belirlenmesi, güzergah üzerinde bulunan Lapseki Umurbey hattında büyük heyecana neden oldu. Bölgede şimdiden hazırlıklar da başladı. Yatırımcılar da şimdiden bölgeye akın etti. 

30 Yıllık Hayalimiz Gerçek Oluyor…

Köprü ve otoyolun geçeceği güzergah ve civarında arsa fiyatları ise kat kat arttı. Lapseki İlçesi Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, köprünün, Çanakkale’nin 30 yıllık hayali olduğunu söyledi. Yılmaz, “Tabi Sayın Cumhurbaşkanımız bunu ilan ettikten sonra zaten süreç başlamış oldu. Sayın Başbakanımızda bunu arkasından yapılacak işlemleri sıraladıktan sonra dün (Salı) itibariyle de Sayın Başbakanımızın yaptığı açıklamayla 26 Ekim itibariyle yani süreç başlamış oldu. Bu süreçte de 27 Ocak’ta inşallah ihalesi yapılacak. 18 Mart’ta da temeli atılacak diye düşünüyoruz. Tabi bu süreçte epey şeyler yaşadık. Yani bölgede bir heyecan yarattı ilk başta Cumhurbaşkanımız açıklar açıklamaz. Biz otuz yıldır Çanakkale boğaz köprüsü yapılacak diye bekliyoruz ama ne zaman yapılacak diye bekliyoruz. Bak nasip oldu inşallah 18 Mart’ta hep beraber temelini atacağız. İlgililere başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere herkese çok teşekkür ediyoruz. Bizim bölgemiz için çok önemli mega bir proje. Türkiye için çok önemli bir proje. Büyük bir proje bu. Tabi dünyanın en uzun köprülerinden bir tanesini yapıyoruz. İki aralığı dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacak. Bunlar tabi aralıklı projeler. Ondan dolayı da hem bölgemiz açısından hem Türkiye açısından gerçekten mega bir proje olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Köprüyle Yatar Köprüyle Kalkardık…

Çanakkale köprüsünün ilk konuşulduğu zamanlarda kendisinin çocuk olduğunu hatırlatan Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, “Şimdi 1984’te köprü söylenmeye başladığında biz daha yeni doğmuştuk. Artık köprü hayaliyle büyüyen bir gençlik olarak addediyorum. Ve bu köprünün yapılmasında gündemin artık ciddi bir şekilde yoğunlaşmasıyla bunu gören ve bu hayalimizdeki şeyin gerçekleştirilmesi adına bizimde çok onur ve gurur duyduğumuz bir olay oldu. Önceden köprüyle yatar köprüyle kalkardık. Şimdi köprümüz inşallah 18 Mart 2017’de temel atması yapılacak. Gördüğünüz gibi bugünde (dün) Resmi Gazete’de ihale ilanını onayladılar” dedi. 

Umurbey 3-5 Kat Değerlendi…

Çanakkale’ye, Lapseki’ye, Umurbey’e, Çardak’a yani tüm bölgeye çok büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz diyen Başkan yavaş; “Tabi tek köprü değil bu. Kınalı otobanı ve Savaştepe otobanı yani İstanbul, Çanakkale, Balıkesir otobanını da düşünürsek köprü sadece iki yakayı birbirine bağlayan bir gerdanlık olarak görüyoruz. Bunun gündemde olması, bunun konuşulması bile bu bölgeye yetti. Bu bölgemiz, Çanakkale bölgemiz İstanbul’a bakıldığında çok daha sahife bir yerdi. Çok daha sakin bir yerdi. Ve gerçekten yaşanılacak bir yerdi. Şimdi İstanbul’dan özellikle yatırımcıların gözbebeği oldu. Köprünün adının geçmesi, tarihinin konulması, ihale çıkılması, geçiş ücretlerinin belirlenmesiyle tabi bu kat ve kat arttı. Umurbey’imiz de  Çanakkale Boğazından Kazdağlarının eteklerine kadar mücaviri çok büyük bir alanda kurulu bir beldesi Lapseki’nin.Lapseki, boğaz köprüsünün geçiş noktası. Sütlüce dediğimiz mevkide boğaz köprüsünün ayaklarını göreceğiz. Oradan otobana bağlanıp Umurbey’e geliyor. Umurbey’den otoban giriş gişeleriyle ister köprüye devam edebiliyorsunuz isterse otobandan İzmir’e gidebiliyorsunuz.Tabi ki buradaki arsalar üç beş kat değerlendi.  Otobanın geçeceği güzergah üzerindeki Gökköy, Sındal, Beybaş, Kangırlı, Umurbey meralarındaki denizi gören her yerde en az üç beş kat değerlendi. Emlakçıların gözbebeği olan bir yer olarak görüyorsunuz. Bizim emlak servisimiz artık gelen gidenden, belediyede en çok çalışan, bütün işlerin orada yoğunlaştığı bir servis haline geldi. Bu arada da inşaatlar arttı. Arsalar vardı ama inşaat yoktu. Şimdi ben bu sene sadece Umurbey’de 25 tane villa ruhsatını verdiğimi görüyorum. Görüyorsunuz burada da inşaatlar, dubleks villalar anbean artmaya, çoğalmaya ve yapılaşmaya doğru gidiliyor” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş