MÜDÜR SAHTE İÇKİNİN KİTABINI YAZMIŞ..!

Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi, liyakatsizlik ve vefasızlık kavramlarının yan yana geldiği bir törenle geçtiğimiz günlerde hizmete açılmıştı. Çanakkale’ye modern bir kütüphane kazandıran ancak törene dahi davet edilmeyen eski müdürün adı bile anılmazken hukuksuzca göreve getirilen yeni müdüre adeta methiyeler düzülmüştü…

MÜDÜR SAHTE İÇKİNİN KİTABINI YAZMIŞ..!
Yayınlama: 22.01.2021
Düzenleme: 23.01.2023
13.032
A+
A-

Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi, liyakatsizlik ve vefasızlık kavramlarının yan yana geldiği bir törenle geçtiğimiz günlerde hizmete açılmıştı. Çanakkale’ye modern bir kütüphane kazandıran ancak törene dahi davet edilmeyen eski müdürün adı bile anılmazken hukuksuzca göreve getirilen tütün eksperi yeni müdüre adeta methiyeler düzülmüştü.

Ancak vukuat dosyaları ortaya saçılan yeni Kütüphane Müdürü Alper Yancar’ın sicilinin bozuk olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte Çanakkale bürokrasisinde siyasileri de içine çeken büyük bir skandal patladı…

Bir kişi hariç ilgili ilgisiz herkesin davet edildiği törende, gözler Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesine uzun yıllar hizmet eden ancak hukuksuzca görevden alınan eski müdür Osman Zeki Coşar’ı aramış fakat büyük emeği olmasına rağmen törene davet edilmediği öğrenilmişti.

Coşar, kente açılışı yapılan yepyeni modern bir kütüphane kazandırmış, okuyucu ve ziyaretçi sayısını katlayarak Türkiye’de rekor kırmıştı. Buna rağmen konuşmalarda adı dahi geçirilmezken kısa süre önce siyasi bir operasyonla müdürlük koltuğu ile birlikte emeklerin üzerine oturan Alper Yancar’a adeta methiyeler düzülmüştü.

ADALET VE LİYAKAT OLMAYAN HİÇBİR İŞ HAYIRLI OLMAZ…

Yaşanan vefasızlık, açılışa katılan birçok ismi rahatsız ederken özellikle sosyal medyadan tepki yağdı. İYİ Parti GİK Üyesi ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz; “Kişilerin konuşması elbette değerli ve kıymetlidir. Lakin daha değerli ve kıymetli olan yapılandır. Siz orada emeği olan, herkes tarafından sevilen, sayılan kütüphane müdürü sürerseniz, emeğini yok sayıp ismini anmazsanız, yerine de bir tütün eksperi bir arkadaşı kütüphane müdürü atarsanız kusura bakmayın adalet ve liyakat olmayan hiçbir iş hayırlı olmaz, OLAMAZ” diyerek adalet, liyakat ve vefa değerlerine bir kez daha vurgu yapmıştı.

NEREDE KALDI HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ…

Zeki Coşar, yılbaşında beklenmedik bir karar ile Keşan’a tayin edilmişti. Bu ani gelişme Çanakkale halkı kadar kendisini de huzursuz etmiş ve adalete güvenerek hakkını aramak üzere mahkemeye gitmişti.

Mahkeme, sebepsiz gerçekleşen görevden almanın hiçbir haklı gerekçeye dayanmadığına ve tayinin usule aykırı olduğuna karar vererek Kütüphane Müdürü Coşar’ı görevine iade etmişti. Ancak Çanakkale’ye dönen Osman Zeki Coşar, makamında bir hafta bile rahat bırakılmadan yine hiçbir gerekçe göstermeksizin mahkeme kararına rağmen bu defa valilik kararı ile görevden alınmıştı.

TÜTÜN EKSPERİNE SİYASİ TORPİL…

Mahkeme kararına rağmen hukuku hiçe sayan bu karar Çanakkale’de bir kez daha tepkiye neden olurken adeta emekliliğe ayrılması ya da istifa etmesi için mobbing uygulanan Osman Zeki Coşar’ın yerine liyakatsizce ikinci kez Çanakkale Tarım İl Müdürlüğünde görevli “Tütün Eksperi” Alper Yancar’ın getirilmesi yaşananların üzerine tuz biber olmuştu.

Yancar’ın bu yükselişinde AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun yakın dostu olması kadar vekilin eşiyle kamusal proje ortaklığı yapmasının da etkili olduğu ileri sürülmüştü. Söz konusu projelere devletin kasasından harcanan paralar Çanakkale’de hala tartışılmaya, yurt dışına yapılan ziyaretler hala konuşulmaya devam ederken bu defa torpilli müdür hakkında çok daha ciddi suçlamalarla yeni bir skandal patladı.

Sahte alkolle içki üretim ve satımı iddiasıyla harekete geçen Çanakkale polisinin, savcılığın acil kararıyla Alper Sancar’ın evine baskın yaptığı ve ele geçirilen sahte içkiler nedeniyle hakkında adli ve idari işlem yapıldığı ortaya çıktı.

SİCİLİ BOZUK MÜDÜRÜN VUKUAT DOSYASI KABARIK…

Çanakkale Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, 2017 yılının Mart ayında gelen bir ihbar doğrultusunda Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığının gecikmesinde sakınca bulunan hal kapsamında verdiği arama kararına istinaden Alper Yancar’ın İsmetpaşa Mahallesinde ki evine baskın yapıldığı ve 5 litrelik pet şişelere doldurulmuş sahte alkol ele geçirildiği ortaya çıktı. İçkilere el konulurken Yancar hakkında adli ve idari işlem başlatıldığı öğrenildi.

Sicili bozuk olduğu iddia edilen Alper Yancar’ın vukuat dosyasının kabarık olduğu, başka davalardan da yargılandığı hatta çok ciddi bir suçlamayla tutuklanarak hapis yattığı ileri sürüldü.

Yaşanan skandal gelişme, eski müdürü mahkeme kararına rağmen görevden alan Çanakkale Valisi kadar, yeni müdür Yancar’a referans olan Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve AK Parti’yi de zor durumda bıraktı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın ise bu durumdan son derece rahatsız olduğu öğrenildi.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş