RANTA DEĞİL HATIRAYA SAHİP ÇIKIN..!

1978 yılından buyana Çanakkale’de çok sayıda başarılı sporcu yetiştiren ve Cevatpaşa Mahallesi ile bütünleşen Hastane Bayırı Spor Kulübü’nün futbol sahası son günlerde üzerinde oynanan “Rant” maçı ile gündemde.
Henüz 2 sene önce ciddi paralar harcanarak yenilenen ve siyasilerin nutukları arasında gençlere teslim edilen yeşil saha şimdi satılarak gri betona esir edilmeye, bunu engellemeye çalışan bürokrat ise koltuğundan edilerek yerine yine bir siyasetçi getirilmeye çalışılıyor…

RANTA DEĞİL HATIRAYA SAHİP ÇIKIN..!
Yayınlama: 06.01.2021
13.225
A+
A-

1978 yılından buyana Çanakkale’de çok sayıda başarılı sporcu yetiştiren ve Cevatpaşa Mahallesi ile bütünleşen Hastane Bayırı Spor Kulübü’nün futbol sahası son günlerde üzerinde oynanan “Rant” maçı ile gündemde.

Henüz 2 sene önce ciddi paralar harcanarak yenilenen ve siyasilerin nutukları arasında gençlere teslim edilen yeşil saha şimdi satılarak gri betona esir edilmeye, bunu engellemeye çalışan bürokrat ise hedef gösterilerek koltuğundan edilmeye ve yerine yine bir siyasetçi getirilmeye çalışılıyor…

 

Cumhurbaşkanlığının inisiyatifi ve genelgeleri doğrultusunda Milli Emlak Genel Tebliğinde yapılan değişikliğin ardından Türkiye’nin 81 ilinde satışına başlanan kamu lojmanları arasında Çanakkale’de de birçok bina yer almıştı. Bu kapsamda Cevatpaşa mahallesinde Hastane Bayırı Spor Kompleksinin bitişiğinde yer alan ve Milli Eğitim Lojmanları olarak kullanılan 19 dairenin bulunduğu alan da ihale ile 14 milyon 950 bin lira bedel karşılığında EA Otel Turizm Yatırımları A.Ş’ye satılmıştı. Ancak otel yapılması planlanan alanın küçüklüğü, inşaat ile birlikte maliyetin büyüklüğü kafalarda soru işaretleri ile birlikte kamuoyunda şüphe oluşturmuştu.

 

HALKA AİT SPOR TESİSİNE OTEL YAPMAK İSTİYOR…

 

Kamuoyunun yanılmadığı kısa sürede ortaya çıkarken firmanın asıl hedefinin bitişik nizam olan Hastane Bayırı Spor Kulübü’nün futbol sahasını da alarak proje alanını genişletmek olduğu anlaşıldı. İki arsayı birleştirerek büyük bir rant elde etmeyi planlayan EA Otel Turizm Yatırımları Tic. Ve San. A.Ş. isimli şirketin hazineye ait 4 bin 102 metrekarelik alanı da satın almak için Milli Emlak Müdürlüğü’ne başvurduğu öğrenildi.

Talep ile ilgili olarak alanın tahsis edildiği Gençlik ve Spor Bakanlığına görüş sorulurken, spor kompleksinin üzerinde ki tahsisinin kaldırılması yönündeki talep değerlendirmeye alındı.

 

GENEL SEKRETER GÜNAH KEÇİSİ OLDU…

 

Bu arada yerel bir gazete tarafından gündeme taşınan konu yeni bir tartışmanın fitilini ateşlerken ne ilginçtir ki hedefe koyduğu isim konuya farklı bir boyut kazandırdı. Söz konusu yayın organı, haberlerinde; “İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü’nün bir süre önce Hastane Bayırı Spor kompleksine gelip güncel fotoğraflar çekerek, hemen bitişiğindeki Milli Eğitim Lojmanlarından sonra burasını da ihale yöntemi ile satışa çıkartmak istediği ileri sürüldü” iddialarında bulunarak İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü’yü çok sayıda başarılı sporcu yetiştiren kulüp tesisini satmak isteyen kişi olarak kamuoyunun hedefine koydu.

Ancak iddialar üzerine kurgulanan o cümleleri ciddi kaynaklar ve resmi yazışmalar çürüttü. İleri sürülenin aksine Köklü’nün spor tesislerini satan değil kurtaran kişi olduğu ortaya çıktı.

 

TİCARİ RANTA RET, KAMU YARARINA EVET…

 

Otel yapmak isteyen turizm firmasının talebi üzerine Gençlik ve Spor il Müdürlüğüne resmi yazı yazarak görüş isteyen Milli Emlak Müdürlüğü’ne aynı zamanda Vali Yardımcısı olan Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü imzası ile şu anlamlı cevabın verildiği ortaya çıktı;

“Anılan taşınmazın üzerinde ilimiz amatör küme futbol müsabakalarına ilişkin antrenman faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi için il müdürlüğümüz bütçe imkanları ile yüksek tel ihatalı, gece aydınlatmalı sentetik çim yüzeyli futbol sahası yapılarak hizmete sunulmuştur. Halen futbol branşı amatör küme lig faaliyetleri hazırlık çalışmalarında yoğun olarak kullanılmaktadır.

Kamu hizmeti ifa eden aktif kullanımdaki bir spor tesisi taşınmazının, ticari şirket tüzel kişiliğine verilmesinin yerinde olmadığı değerlendirilmektedir. Bu nedenle il Müdürlüğümüzce tahsisli Hastane Bayırı Semt Futbol Sahasının bulunduğu taşınmazın satışına esas tahsisin kaldırılması talebi uygun görülmemiştir.”

 

RANTA DEĞİL HATIRAYA SAHİP ÇIKIN…

 

Söz konusu spor kompleksinin satılması yönünde özellikle Ankara ağırlıklı yoğun bir siyasi baskının oluşturulduğu öğrenilirken henüz iki yıl önce adı geçen tesisin yenilenmesine öncü olarak hep birlikte açılışını gerçekleştiren Çanakkaleli siyasilerin sessizliği dikkatlerden kaçmıyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; “40 yılı aşkın bir süredir hizmet veren çok önemli bir spor kulübün hatırasına sahip çıkmak için bir aradayız” derken Çanakkale AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu; “Ben 22 yıldır burada oturuyorum. Aramızda bulunan birçok kişinin küçükken burada top koşturduğunu biliyorum” diyerek hassasiyetini göstermişti. Başkan Ülgür Gökhan ise o gün, kendi mahallesi olan Cevatpaşa’nın sembolü olan Hastane Bayırı Spor Sahası için Çanakkale Belediyesi olarak ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerinin söylemişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.