Sen Bizimle Dalga Geçiyorsun..!

Belediye Meclis Toplantısını izleyen bir grup pazarcının, toplantı sonrası başkan ile girdiği diyalog ortamı gerdi..!

Sen Bizimle Dalga Geçiyorsun..!
Yayınlama: 09.02.2017
7.069
A+
A-

Ak Partili bir grup pazarcının meclis toplantısında Belediye Başkanı İsmail Işık ile tartışmaya girmesi hararetli anlara neden oldu. Çan’dan geldiğini söyleyen bir esnaf ise ‘Sen bizimle dalga geçiyorsun, adamı dağıtırlar’ diyerek Başkan Işık’ı tehdit etti.

 

Kapalı Pazaryerinin bir bölümünün çökmesinin üzerinden bir ay geçti, ancak tartışmalar son bulmadı. Pazaryerinin sağlam kalan kısımlarının kaldırılması için ihale tamamlandı. Yaklaşık 10 gün içinde ihaleyi alan firma tarafından sökülme işlemi başlayacak. Bu süreçte Biga Belediyesi tarafından modern bir proje hazırlığı tamamlanmak üzere. Yeni proje Biga Sivil Toplum Platformu’nda görücüye çıkacak. Yeni bir proje üretilmesine kızan ve her koşulda yeni projeyi kabul etmeyeceklerini ifade eden bir grup pazarcı ise Belediye Meclis Toplantısı sonrası ortamı gerdi.

 

“Otopark yapılmasın, üstü açık kalsın”

 

Pazarcılar adına konuşan Biga Sebze Meyve ve Gıda Pazarcıları Derneği Başkanı İdris Karaman; “Pazarcı esnafının sokak arasında işi olmuyor. Zararımız çok büyük. Biz pazaryerinin üzerinin açık olarak hizmete açılmasını istiyoruz. Pazaryerinin otopark olmasını istemiyoruz. 150 Bin TL’ye satılan peronlar var. Adam bu yeri almış, ancak şu an zararda” dedi. 10 Ocak’ta bir bölümü çöken kapalı pazaryeri çatısı ile ilgili söz alan başka bir pazarcı esnafı ise “Ben lüks istemiyorum. Borçlarımı ödemek, evime ekmek götürmek istiyorum. Ben iki aydır borçlarımı ödeyemiyorum” dedi.

 

Pazarcılardan Ayhan Mumcu da salondaki pazarcılara dönerek “Arkadaşlar, pazaryeri ile ilgili projeler var. Belki daha güzel olacak. Bunları görmeden tepki göstermeyelim. Biraz sabredelim” dedi, ancak diğer pazarcılardan tepki gördü.

 

“Pazaryerini ben yıkmadım”

 

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, pazarcıları dinledikten sonra kapalı pazaryeri ile ilgili eleştirileri yanıtladı. Başkan Işık’ın geçmişte yapılan hataların sıkıntısını yaşadıklarını ifade ederek, pazaryerinin geçmiş dönemde yapıldığına ve iyi düşünülmemiş bir proje olduğu için bugün yıkım gerçekleştiğine dikkat çektiği sözleri salonda sessizliğe neden oldu. Başkan Işık özetle şöyle konuştu: “Pazaryerini ben yıkmadım arkadaşlar. Her yıl düzenleri olarak bakımları yapıldı. Buna rağmen çatı 75 cm kar yağışına göre yapıldığı ve ancak 1 metre kar yağdığı için çöktü. Kar yağışını mı engelleseydik. Faciayı kimsenin burnu kanamadan atlattık. Burayla ilgili projemiz var. Cuma günü proje elimize ulaşacak. En geç Salı günü Sivil Toplum Platformu toplantısında bu projeyi sizlere açacağız ve üzerinde konuşacağız. Öncelikle pazaryerini ben yıkmadım. Hepimiz esnaflığı tırnaklarımızla kazıyarak yaptık, ben 25 yıllık esnafım. Burada lütfen siyaset yapmayınız. Pazaryerinin bugünkü geçici yerine sizlerle beraber karar verdik. Siz ne derseniz biz onu yaptık. Bu pazaryerinin üzerinin aynı yöntemle kapatılması 10 yıl sonra yeniden çökmesi demektir. Biz burada geçmişte yapılmış bir durumun sıkıntısını yaşıyoruz. 10 metrekarelik tentenin çökmesiyle kıyamet kopartanlar 6 bin 800 metrekarelik pazaryerinin çökmesine sessiz kalıyor. Bunu da anlamıyorum. Ben sizleri sizden daha çok düşünüyorum. Bu kadar kalabalık meclisimize gelmişsiniz, ilk defa bu kadar kalabalık meclis toplantısı yapıyoruz, ancak bugüne kadar hanginiz benimle görüşmek istediniz de kabul etmedim. Bu pazaryeri kimsenin şahsi malı değil. Buranın üzerinin açık kalması, çadırlarla pazar kurulması 2017’nin Biga’sına yakışmaz. Burası ile ilgili bizden duymadığınız hiçbir dedikoduya inanmayın. Önce bir projeyi görelim, sonra konuşalım” dedi. Buna karşın pazarcılar ‘proje istemiyoruz, pazaryeri istiyoruz’ dedi.

 

“Siyasi polemiklere ekmek yediğiniz yeri alet etmeyin”

 

Başkan Işık; “Belediyenin parası yok demek, 150 yıllık Biga Belediyesi’ne yapılacak en büyük hakarettir. Bir kişi çıkıp belediyeden paramı alamadım diyemez. Böyle basit, ucuz siyasi polemiklere her gün ekmeğinizi kazandığınız pazaryerini alet etmeyin. Sağlam, işini bilen bir müteahhit çıkarsa burayı 6 ayda tamamlar. Bir hanımefendi 2 aydır borçlarını ödeyemediğini söylüyor. Pazaryeri çökeli daha 1 ay olmadı. Ekonomik krizini sorumlusu Biga Belediyesi değil. Biga Belediyesi’ne verilen 2-3 bin lira için bir sürü gürültü yapan insanlar yerlerini 150 bin liraya alıp satıyorlarmış, bunu da öğrenmiş olduk” dedi.

 

“Ne istediniz de yapmadık”

 

Belediye Başkanı İsmail Işık konuşmasında “Benim belediye başkanlığım süresince İdris ve Rıdvan bey iki tane pazarcı derneğinin başkanıdır. Bugüne kadar ne istediniz de yapmadık, söyler misiniz. Pazarcılar ne istedilerse yaptık, yine yapıyoruz. Türkiye’nin en iyi firmalarından bir tanesine proje yaptırıyoruz. Söküm ile ilgili ihalesi de yapıldı. Bir hafta on gün içinde sökümüne başlanacak. Projeye bakalım, beğenmezsek yaptırmayız” ifadelerini kullandı.

 

Toplantıda söz alan başka bir pazarcı esnafının “Siz istediğinizi söyleyin, proje buradaki insanlar tarafından kabul edilmeyecek” ifadeleri dikkat çekti. Toplantının sonunda bir başka esnafın; “Ben Çan’dan geldim. Biz Ak Parti’liyiz. Sen bizimle dalga geçiyorsun. Biz Ak Parti’liyiz kardeşim burasını yap bize. Buradaki insanların hepsi Ak Partili. Bunların zaten seni seçme şansı yok. Sen bizimle dalga geçiyorsun, adamı dağıtırlar, dağıtırlar” ifadeleriyle Başkan Işık’ı tehdit etmesi ise ortamı gerdi. Yaşanan gerginlik sonrası ise Başkan Işık; “Taleplerinizi değerlendireceğiz. Farklı bir şey söyleyecek var mı” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

KAYNAK: http://www.canakkaletv.com.tr

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş