SÖZÜNÜ TUTMADI..!

Kepez Yağlı Pehivan Güreşlerinde yaşanan ağalık bilmecesini Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan çözdü. Kupayı ve unvanı taahhütlerini yerine getirmedi dediği ağadan aldı ve hak edene veriyoruz diyerek yeni sahibine teslim etti…

SÖZÜNÜ TUTMADI..!
Yayınlama: 16.05.2017
5.900
A+
A-

Geleneksel Büyük Yağlı Pehlivan Güreşlerine gün sayan Kepez’de adeta “AĞA” bilmecesi yaşanıyor, iki farklı işadamı 49’uncusu düzenlenecek olan güreşler için kendisini ağa olarak duyuruyordu. Ağa karmaşasına noktayı, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan koydu ve “Bu hakkı hak edene vermek lazım” diyerek ağalık unvanı ile birlikte kupayı işadamı Yahsem Kokmaz’a teslim etti.

 

HİÇBİR TAAHHÜDÜNÜ YERİNE GETİRMEDİ…

 

Kepez Belediyesi Başkanı Ömer Faruk Mutan, düzenlediği aylık basın toplantısında Kepez Güreş Ağalığına ilişkin yaşanan belirsizliği gündemine taşıdı. Kupayı eline alarak bu yıl 49’uncusu düzenlenen yağlı güreşlerin gerçek ağasını açıklayan Mutan; “Bu kupa geçen yıl Kepez Geleneksel Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri Ağası seçilen Kemal Durmaz’a verilen kupa. Bu kupayı ondan geri aldık. Neden aldık çünkü taahhütlerini yerine getirmedi. Konuyla ilgili alınan encümen kararını da dağıtıyorum. Biz işin prosedürü gereği Kırkpınar ağasıyla da görüştük ve bir önce ki ağa ile yola devam etmeye karar aldık. Çünkü Kemal Durmaz bey ağalığı aldıktan sonra hiçbir taahhüdünü yerine getirmedi. Getirmediği içinde en son geçen hafta Çarşamba günü artık kusura bakma yolun açık olsun, sizinle yollarımızı ayırıyoruz dedik ve bir önce ki ağamız olan Yahsem Korkmaz ile yola devam etmeye karar verdik. O ağalık vaatlerini kendisiyle oturduk konuştuk. Zaten sayın Korkmaz daha önceden de ağamızdı, ağalığın ne olduğunu da iyi biliyordu. Bu süreçle alakalı güreşte seven bir arkadaşımız. Bu süreci de boş bırakmadı gitti tüm güreşleri gezdi. Bu hakkı hak edene vermek lazımdı” dedi.

 

KIRKPINAR’DA DA BENZER BİR OLAY YAŞANMIŞTI…

 

Ağalığı bu sene Yahsem Korkmaz’ın yapacağını bir kez daha vurgulayan Başkan Mutan; “ Bu vesileyle kupayı kendisine takdim ediyorum. 49. Kepez Geleneksel Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri Ağası Yahsem Korkmaz’dır, inşallah Allah ömür verirse önümüzde ki sene 50. Yılda da güreşlerimizin ağalığına devam eder. Kupayı hak edene veriyoruz. Çünkü Kemal bey taahhütlerini yerine getirmedi. Kırkpınar’da da benzer bir olay yaşanmıştı. Aynı şekilde bizde usullere uygun olarak gereğini yaptık. Önümüzde ki yıl güreşlerimizin tarihi Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle bir hafta öne çekebiliriz” şeklinde konuştu.

 

4 YIL KEPEZ’E AĞALIK YAPTI…

 

Ardından söz alan Ağa Korkmaz; “49’uncusunu yapıyoruz bu sene Kepez Yağlı Güreşlerimizin. Daha önce 4 yıl ağalık yapmıştım, geçen sene yoruldum ve işlerimin yoğunluğundan dolayı bıraktım. Bir kemer almıştım, başkalarının da önünü açmak istedim bu vesileyle. Biz Kepez güreşlerini tüm Türkiye’ye tanıttık. Bu yılda tüm güreşleri takip ederek katıldım. Güreşi seviyoruz, görev tekrar tebliğ edilince de başkanımızı kıramadık. Kırkpınar ağamız da seninle devam edelim dedi. Bizde üzerimize düşeni yaptık” dedi.

 

NELER YAŞANMIŞTI…?

 

Geçtiğimiz yıl yapılan yağlı güreşler sonrası ağalık mücadelesini 70 bin lira ile işadamı Kemal Durmaz kazanmış ve 2017’nin ağası unvanını kazanmıştı. Ancak güreşlere 8 gün kala eski ağalardan işadamı Yahsem Korkmaz, 2017 yağlı güreşlerinin ağasının kendisi olduğunu açıklamış ve bunu sosyal medya hesaplarından da kamuoyuna duyurmuştu.

 

Korkmaz’ın, 11 Mayıs günü facebook hesabından Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan ile birlikte olduğunu bildirerek; “19 Mayıs 2017 Cuma günü yapılacak olan Kepez 49. Geleneksel Büyük Yağlı Pehlivan Güreşlerine tüm güreş severler, dost ve arkadaşlarım davetlimdir” şeklinde paylaşımda bulunması kafaları karıştırmıştı. Aynı şekilde Kemal Durmaz’ın da kendisine ait facebook hesabında ağalık fotoğrafları ile davetiyeyi paylaşmaya devam etmişti.

 

Öte yandan kafalarda ki soru işaretini aydınlatacak tek yetkili merci olan Kepez Belediyesi’nin resmi web sitesinde ve belediyeye ait billboardlarda ise Başkan Ömer Faruk Mutan ile Kemal Durmaz’ın afişlerinin bulunması işi daha da içinden çıkılmaz bir hale sokmuştu.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş