Artık Kaybedecek Zaman Yok..!

Turizmin dibe vurduğu, ticaretin durduğu, ekonomiyi krizin vurduğu şu günlerde işbirliğini geliştirmek amacıyla Yunanistan’ın Midilli adasına giden heyet önemli bir misyon yüklendi. Yıllardır konuşulan işbirliği başarılırsa Çanakkale’nin yıldızı yeniden parlayacak.

Artık Kaybedecek Zaman Yok..!
Yayınlama: 05.01.2017
4.656
A+
A-

Yunanistan’ın Midilli adası ile Çanakkale arasında turizm ve ticareti geliştirmek amacıyla başlatılan girişimler kapsamında Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ile bürokratlarda oluşan bir heyet Midilli’ye gitti. Resmi temaslar kapsamında gümrük kapılarının açılması, sınır ticaretinin arttırılması ve Gestaş aracılığıyla deniz seferlerinin düzenlenmesi amaçlanıyor. Yunanlıların oldukça hevesli olduğu konuya ilişkin uzun yıllardır görüşmeler yapılmasına karşın bugüne kadar kalıcı bir adım atılamamıştı. Türk heyetlerinin adaya yaptığı ziyaretler turistik geziden öteye gidememişti…

 

İki günlük program kapsamında Midilli’ye giden heyet içerisinde Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, il Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Getaş’tan Burak Oruç ile ÇTSO üyeleri Mustafa Kansu, Kemal Pazarbaşı, Ercüment Ulucer, Armağan Aydeğer, Ahmet Çelik ve Turgay Kılıç yer aldı.

 

Çanakkale’nin gözü Midilli’de, kulağı heyette…

 

Midilli Ticaret Odası ve üst düzey bürokratlarla yapılacak toplantılarda ana gündemi Türkiye ile Yunanistan arasında dostluğun pekiştirilmesi, ticaretin geliştirilmesi ve turizmin hareketlendirilmesi oluşturacak. Bu kapsamda işbirliği yapılarak gümrük kapılarının açılması, Gestaş aracılığıyla düzenlenecek deniz seferleriyle turist akışının sağlanması ve çeşitli ürünlerde ithalat ile ihracat yapılması düşünülüyor. Sınır ticaretinin gelişmesiyle özellikle Midilli’nin ihtiyacı olan inşaat ile turizme yönelik ihtiyaç malzemeleri, tekstil ürünleri ve gıda maddelerinin kolaylıkla pazarlanması hedefleniyor. Ortak faaliyetler çerçevesinde turizm acentalarının işbirliği ile de özellikle Midilli’ye gelen yabancı turistlerin Çanakkale’ye çekilmesi planlanıyor.

 

Ancak tüm bunları yaparken kaybettiğimiz zamanı da göz önünde bulundurarak elimizi çabuk tutmamız ve sınır ticaretinde ki piyasayı özellikle Ayvalık’a kaptırmamız ve Küçükkuyu’dan önce Çanakkale merkezi önceliğimize almamız gerekiyor.

 

Yunanlılar işbirliğinde çok hevesli…

 

Çanakkale’ye turizm ve ticaret anlamında büyük katma değer katacak olan ikili ilişkiler anlamında Yuna tarafı son derece hevesli olmasına karşın Türk tarafının ağır kalması süreci hayli uzattı. Birçok örneği olmasına karşın özellikle 2014 yılında bize açık davette bulunmuşlardı.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 9 bakan ile birlikte ÇTSO heyetinin de katılımıyla gerçekleştirilen Yunanistan ziyareti kapsamında, Atina’da düzenlenen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Yunan İş Konsey toplantısında Yunanistan Kalkınma ve Rekabet Bakanı Konstantinos Skrekas, özellikle inşaat ve sanayi alanında ortaklaşa yapılabilecek projeleri gündeme getirmiş, ayrıntılı olarak Batı Trakya’da uygulanan teşviklerden söz etmiş ve Çanakkaleli girişimcileri ülkeye yatırım yapmaya davet etmişti.

 

Yine aynı sene içerisinde Çanakkale’yi ziyaret eden Midilli Ticaret Odası heyeti; “Çanakkale’yi Midilli’ye davet ediyoruz. Öncelikli hedefimiz iki ülke odaları arasındaki işbirliğini artırmak ve yeni iş fırsatları yaratmaktır. Çanakkale ve Midilli olarak gemi seferleri, turizm ve ticaretin geliştirilmesi gibi konularda işbirliğini artırmalıyız” dediğinde tarih 7 Kasım 2014’ü gösteriyordu.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.