CEZASIZ KALMAMALI..!

Artıklarını döktüğü denizde yağlı tencere ve tavasını yıkayan yat sahibi, Bozcaadalıları isyan ettirdi. Duyarlı vatandaşlar en ağır cezanın verilmesi için harekete geçti. Şimdi ağır işleyen bürokrasinin hızlanması bekleniyor…

CEZASIZ KALMAMALI..!
Yayınlama: 22.01.2021
Düzenleme: 23.01.2023
9.391
A+
A-

Sadece Çanakkale’nin değil Türkiye’nin gözde turizm merkezi olan Bozcaada, duyarsız tatilcilerin kirlilik tehdidi altında. Bir yandan altın kumlu sahillerine gelişi güzel atılan çöpler diğer taraftan akvaryumu andıran mavi denize dökülen atıklar turizm cennetini cehenneme çeviriyor.

Benzer bir olay ada halkının kamerasına yakalandı. Yemek  artıklarını denize döktükten sonra yağlı tencere ve tavalarını denizde yıkayan yat sahibinin görüntüleri sosyal medyada yayınlanarak deşifre edildi.

18 Ağustos 2017 günü saat 18:20’de Bozcaada Yat Limanında çekilen ve yat içerisinde ki bir bayanın tencere ile tavayı yıkadığının gösteren iki kare fotoğraftan oluşan paylaşımda; “Teknenin adı Erensoy. Önce tavaları, sonra da tencereleri bir güzel yıkadık; herşeyi bi güzel denize dönüverdik. Motorlarımız var ya! Gerisi hikaye. Ne yazık ki uygarlık düzeyimiz bu!” ifadelerine yer verildi.

Paylaşım kısa sürede yayıldı ve çok sayıda tepki aldı. Bazı vatandaşlar zengin ama görgüsüz diyerek tepki verirken bazıları başta BİMER olmak üzere ilgili kurumlara şikayette bulunduklarını belirttiler. Ancak ağır işleyen bürokrasi nedeniyle şu ana kadar söz konusu yat sahibi hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı öğrenildi.

Tüm denizler kanunlar çerçevesinde koruma altında bulunuyor. Atıkları açıkça denize dökmek yada bulaşıkları denizde yıkamak bir yana, pis su tankı bulunmayan yat sahiplerinin, yatlarında bulunan tuvalet ve banyolarını liman içerisinde bulundukları sürece kullanmaları, bulaşık ve çamaşır yıkamaları, deterjan ile teknelerini yıkamaları da yasak.

Yatçının, Yat Limanının tahsis ettiği WC, duş grupları ile çamaşır, bulaşık yıkama yerlerini kullanmaları mecburi olmakla birlikte aksi durumlarda cezai işlem uygulanıyor.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.