ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA…!

Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Olağan Genel Kurulu yapıldı. Mevcut başkan Ünal Özcan’ın güven tazelediği kongreye başkanlar arasında yaşanan tartışma damga vurdu. Çanakkale Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fahrettin Dündar Özcan’a ‘Sınıfta kaldın Başkan’ dedi. Özcan İse ‘Her türlü eleştiriye açığım daha iyisini yapacağım diyen aday olsun’ şeklinde cevap verdi…

ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA…!
Yayınlama: 12.05.2022
2.215
A+
A-

Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Olağan Genel Kurulu yapıldı. Mevcut başkan Ünal Özcan’ın güven tazelediği kongreye başkanlar arasında yaşanan tartışma damga vurdu. Çanakkale Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fahrettin Dündar Özcan’a ‘Sınıfta kaldın Başkan’ dedi.  Özcan İse ‘Her türlü eleştiriye açığım daha iyisini yapacağım diyen aday olsun’ şeklinde cevap verdi…

 

ÖZCAN GÖVDE GÖSTERİSİ YAPTI…

 

Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin Olağan Genel Kurul Toplantısına, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın başta olmak üzere siyasi parti il başkanları, belediye başkanları, oda başkanları, muhtarlar delegeler ve çok sayıda davetli katıldı.  Divan Kurulu Başkanlığını Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur yaptı. Kongre, yönetim kurulu faaliyet raporu ile denetim kurulu faaliyet raporunun okunarak müzakere edilmesinin ardından delegeler tarafından oy kullanma işlemlerine geçildi. 32 mesleki oda başkanı ve 254 delegeden 221’i oy kullanırken; 213 oy geçerli sayıldı.

 

ESNAF BAĞKUR PRİMİNİNİ ÖDEYEMİYOR EMEKLİ AYLIĞI İLE GEÇİNEMİYOR…

 

Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, genel kurulda gerçekleştirdiği konuşmada esnafın yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Elinden geldiğince 7 gün 24 saat, bu teşkilata hizmet etmeye çalıştıklarını ifade eden Özcan, “15 gün önce tarife verdik, 15 gün içerisinde gelen artışlardan dolayı tarifenin hükmü kalmadı. Biz her daim, her yerde devletine bağlı olan bir teşkilatız. Devlet bizim. İyisiyle, eksiği ve fazlasıyla… Tabi ki sıkıntılarımızı söyleyeceğiz. Bugün 1.700 TL bağkur primini ödeyemiyor esnaflar. 35 yıl prim ödeyen ve emekli olan esnaf ve sanatkarlar, aldıkları maaşla geçinemiyorlar. Elektrik faturasını ödeyemiyorlar.  Biz nereye gideceğiz? Devletimize gideceğiz. Sıkıntılarımızı aktaracağız. Tabandaki esnaf ve sanatkarın talebi şu akaryakıttaki, elektrikteki, doğalgazdaki KDV ve ÖTV’nin kaldırılması” şeklinde konuştu.

 

BİZİ KAPININ ÖNÜNE KOYDULAR…

 

Çanakkale Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fahrettin Dündar dilek ve temenniler bölümünde yaptığı konuşmada sert ifadelerle Başkan Ünal Özcan’a yüklendi.  Özcan’a sınıfta kaldın diye seslenen Dündar; “Sayın Ünal Özcan başkanlığındaki birliğin karnesi maalesef zayıflarla dolu. Başkan sınıfta kaldı. Buna rağmen görevi sürdürme isteğini hala devam ettiriyor. Ben de bir oda başkanı olarak kendisinin geçtiğimiz dönemdeki hatalarını genel kurulun huzurunda söylemek, önümüzdeki dönemde bu hatalarda ısrar etmemesi gerektiğini söylemek için söz aldım. Birlikler kişisel kavgaların, ayrımcılığın yapıldığı yerler olamaz sayın başkan. Maalesef geçtiğimiz dönem bunlara sahip olduk. Geçen dönem Ünal başkana koşulsuz destek verdim. Ben burada genel kurulun huzurunda sormak isterim. Ben Ünal başkanın odasına gittim. Konuştuk kendisiyle. ‘Başkanım, Çanakkale’de en güzel çalışan oda sizsiniz. Sizi takdir ediyorum. İletişim kopukluğu olmuş’ dedi bize. Ama biz kapının önüne konduk” dedi.

 

ODALAR KİŞİSEL KAVGALARIN YAPILDIĞI YERLER DEĞİLDİR…

 

Çanakkale Madeni İşler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fahrettin Dündar konuşmasının devamında Ünal Özcan tarafından haksız bir şekilde suçlandığını ifade ederek; “Aynalı Çarşı’da pandemide zorda kalan esnaflarımız vardı. Belediye başkanımızla, vakıflar bölge müdürüyle görüşmeler yaptık. Bu dükkânlar kapalı. Sürekli oraya gittik. Oradaki esnafımızın ihtiyaçları için yazılar yazdık, dilekçeler yazdık. Sonuç alamadık. Çanakkale Madeni İşler Esnaf Odası yönetim kurulu olarak toplantılar yaptık. Huzur haklarımızı verdik. Ünal başkan, ‘şov yapıyor’ diye demeç vermiş gazeteye. Ben bir tane gazeteye demeç vermedim. Bizi şov yapmakla suçladı. Yardım yapmak şovsa, ben bu şovu yapmaya devam edeceğim. İki ay sonra duyuyorum, hangi kriterlerle oldu bilmiyorum ama esnafa yararı olan her işi tebrik ederim. 1 milyon 500 bin lira, destek verdiniz. Bütün odalar seçimlerini yaptı. 32 odadan 30’unun seçimine gittin sayın başkan. Kişisel olarak beni sevmeyebilirsin. Ben de seni sevmeyebilirim. Ama ben 891 kişiyi temsil ediyorum. Bir yönetim kurulu üyesi dahi kapımızı çalmadı. Biat sisteminden çıkın arkadaşlar. Benim odama gelmediniz. Odalar kişisel kavgaların yapıldığı yerler değildir” dedi.

 

İSTEYEN GELSİN ADAY OLSUN…

 

Dündar’a cevap veren Özcan her türlü eleştiriye açık olduğunu dile getirdi.  4 yıl önce göreve geldiğini hatırlatan Başkan Özcan, “Burası hepimizin. Bir söz verdim. Bu birliği hep birlikte yönetelim dedim. Yönetim, denetim, hiçbir ayrım yapmadım. Bütün müsait olan başkanlarımla istişare kurullarında bir araya geldik. Ben geçen dönem aday oldum. Yapacaklarımı söyledim. Seçildim. Şimdi tekrar aday olduğumu söyledim. Her yere gittim. Eleştiriye açığım. Her zaman söylüyorum. Ben daha iyisini yapacağım diyen gelir aday olur, baş tacıdır. Ben nasıl aday olduysam, arkadaşlar da olabilir. Hiçbir sıkıntı yok.”

 

BENİ YOK SAYANI BENDE YOK SAYARIM…

 

“Bana yakışmaz ama şunu söylemek istiyorum. Ey başkan. Senin yönetim kurulundaki arkadaş benim ticari aracımı yazdı. Evimi yazdı. Bana 4 yıldır küfür ediyor. Sen başta yönetim kurulu üyene sahip çık. İstifa ettireceksin. Ondan sonra geçen dönem eski başkanın ardından ben aday oldum. Odanın kuruluşuyla ilgili sayın başkan bir şey söyledi. Ben bu işin mutfağından yetiştim. Yönetimin de görevini biliyorum. Yöneticinin de görevini biliyorum. Hiç sıkıntı yok. Madeni İşler Odası’nın genel kuruluna gelelim. 32 tane mesleki odamız var. 2 tane odanın genel kurulu federasyondan gelen yetkililer tarafından yapıldı. Esnaf odalarının üst kuruluşundan istenmedi. Sen esnaf odalarının üst kuruluşunu yok sayacaksın; sonra da benden saygı bekleyeceksin. Nasıl olacak bu iş” şeklinde konuştu.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş