GEMİLER ESKİ, MAKİNELER YORGUN, MÜRETTEBAT..!

Çanakkale-Eceabat hattında GESTAŞ Şirketi bünyesinde yolcu ve araç taşımacılığı yapan Karahasan-2 adlı feribotunun makine dairesinde çıkan yangın söndürüldü ancak cevap bekleyen bir çok soru halen beyin yakmaya devam ediyor..!

GEMİLER ESKİ, MAKİNELER YORGUN, MÜRETTEBAT..!
Yayınlama: 18.07.2019
6.293
A+
A-

Çanakkale-Eceabat hattında GESTAŞ Şirketi bünyesinde yolcu ve araç taşımacılığı yapan Karahasan-2 adlı feribotunun makine dairesinde çıkan yangın söndürüldü ancak cevap bekleyen bir çok soru halen beyin yakmaya devam ediyor..!

 

Adı çok sayıda kaza, arıza, yangın ve karaya oturma gibi talihsiz olaya karışan GESTAŞ, yine yürekleri ağızlara getirdi. Çanakkale’den içerisinde çok sayıda araç ve yolcu ile hareket eden Karahasan-2 isimli feribot, Eceabat İskelesi’ne yanaşmaya çalıştığı sırada makine dairesinde yangın çıktı. Yangın nedeniyle feribotun makineleri durunca iskeleye yanaşamadı. Feribot bir süre sonra iskele yakınında karaya otururken denizde tam anlamıyla can pazarı yaşandı.

Bölgeye sevk edilen Eceabat Belediyesi’ne ait itfaiye aracının hortumu, feribota uzatılarak yangına müdahale edilmeye başlandı. Yangın makine dairesinde çıktığı için alev görülmezken, sancak tarafındaki bacadan dumanlar yükseldiği görüldü. Kısa süreli panik yaşayan yolcular, Sahil Güvenlik botu ve balıkçı tekneleriyle tahliye edildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait kurtarma römorkörleri de söndürme çalışmaları için bölgeye sevk edildi. Bu arada, feribottaki yangının makine dairesinde meydana gelen arızanın ardından çıktığı öne sürüldü.

 

 

YANGIN SÖLDÜRÜLDÜ, YOLCULAR TAHLİYE EDİLDİ…

 

Çanakkale-Eceabat hattında yolcu ve araç taşımacılığı yapan Karahasan-2 adlı feribotunun makine dairesinde çıkan yangın söndürüldü. Feribottaki 93 yolcunun bir bölümü itfaiye aracının merdiveniyle, bir bölümü ise balıkçı tekneleriyle tahliye edildi.

Gestaş firmasından olayla ilgili yapılan açıklamada, Çanakkale’den Eceabat’a saat 17.00 seferini gerçekleştiren gemide 93 yolcu ve 26 araç bulunduğu bildirildi. İlk olarak iskeleden yangına müdahale eden Eceabat Belediyesi itfaiye aracının merdiveniyle yolcuların tahliyesi başladı. Bu anlarda yolcuların yaşadığı korku dolu anlar ise kameralara yansıdı. Daha sonra Sahil Güvenlik Botu ve balıkçı tekneleriyle tüm yolcular tahliye edildi.

 

 

GESTAŞ FİRMASINDAN YAPILAN AÇIKLAMADA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ…

 

“18.07.2019 tarihinde 93 yolcu, 26 araç ile Çanakkale’den Eceabat’a saat 17.00 seferini gerçekleştiren ‘Karahasan 2’ adlı gemi, makine dairesinde henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı çıkan arıza nedeniyle seferini tamamlayamamıştır. Eceabat İskelesi’ne yanaşacağı esnada arıza yapan gemideki yolcuların tahliyesi, Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyet botu yardımıyla yapılmıştır. Yine Kıyı Emniyet kurtarma botu yardımıyla da araçların tahliyesine kısa sürede başlanacaktır. Yaşanan olayda herhangi bir yaralanma yaşanmamıştır. Tüm yolcularımızın sağlık durumu iyidir. Tüm yolcularımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.”

Öte yandan karaya oturan feribot, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait römorkör trafından çekilerek iskeleye yanaştırıldıktan sonra 26 aracın da tahliyesi gerçekleşecek.

 

 

GESTAŞ’A YÖNELİK CİDDİ İDDİLAR VAR…

 

GESTAŞ’ın sebebi henüz belirlenemeyen bir arızadan kaynaklandığını açıkladığı yangının asıl çıkış nedeninin uzmanların incelemelerinin ardından kesinleşerek kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. Öte yandan son olarak bugün yaşanan arıza ve sonrasında meydana gelen yangının, gemilerin eski ve bakımsız olması ile birlikte yaz sezonu yoğunluğu nedeniyle aralıksız çalışmalarından kaynaklanan makine ve personel yorgunluğundan kaynaklandığı iddia ediliyor.

Aşırı sıcak havada, yıpranmış makinelerin yoğun tempoya dayanamayarak iflas ettiği ileri sürülürken personel yetersizliği de dile getirilen sıkıntılar arasında yer alıyor. Yangın çıkan Karahasan-2 feribotunda, sefer sırasında görevi başında olması gereken Çarkçıbaşının gemide olmadığı yönünde ciddi iddialar var. Güvenilir kaynakların bildirdiği bu iddianın doğru olduğu müfettişlerce tespit edilirse GESTAŞ’ı sıkıntılı günler bekliyor.

Bilindiği gibi daha önce de pek çok defa benzer sebeplerle firmaya ait gemiler kaza yapmış, denizin ortasında arızalanmış, iskele ve kayalıklara çarpmış, karaya oturmuş ve yangın çıkmıştı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.