GESTAŞ İÇİN İNCELEME KOMİSYONU..!

CHP İl Başkanı Güneşhan, GESTAŞ yönetim kuruluna AK Parti ve MHP’li 2 üye atarken CHP’li İl Genel Meclis Başkanını dışarıda bırakan Vali Tavlı’yı sert bir dille eleştirdi. Başta Sayın Vali olmak üzere herkes halkın seçimlerde gösterdiği demokratik tercihine saygı duymak zorundadır diyen Güneşhan; “Sayın Vali’nin kanunen atama yetkisinin bulunması bu yetkinin sınırsız, keyfi, adaletsiz öznel ve siyasi tercihler gözetilerek kullanılabileceği anlamına gelmez” dedi…

GESTAŞ İÇİN İNCELEME KOMİSYONU..!
Yayınlama: 24.04.2019
7.393
A+
A-

CHP İl Başkanı Güneşhan, GESTAŞ yönetim kuruluna AK Parti ve MHP’li 2 üye atarken CHP’li İl Genel Meclis Başkanını dışarıda bırakan Vali Tavlı’yı sert bir dille eleştirdi. Başta Sayın Vali olmak üzere herkes halkın seçimlerde gösterdiği demokratik tercihine saygı duymak zorundadır diyen Güneşhan; “Sayın Vali’nin kanunen atama yetkisinin bulunması bu yetkinin sınırsız, keyfi, adaletsiz öznel ve siyasi tercihler gözetilerek kullanılabileceği anlamına gelmez” dedi…

 

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, düzenlediği basın toplantısı ile Vali Orhan Tavlı’nın GESTAŞ yönetimine, bugüne kadar alışıla geldiği gibi İl Genel Meclis Başkanı ve mecliste çoğunluğu bulunan partiye mensup bir İl Genel Meclis üyesi yerine yerel mecliste muhalefet konumunda ki AK Parti ve MHP’li iki üyeyi atamasına tepki gösterdi. Toplantıya CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren, il genel ve belediye meclisi üyeleri ile il ve merkez ilçe yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

 

SAYIN VALİ, KANUNDAN ALDIĞI YETKİYİ SINIRSIZ, KEYFİ, ADALETSİZ VE SİYASİ KULLANAMAZ…

 

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, yaptığı açıklamada; “Dün TBMM’nin açılışının 99. Yılını hep beraber kutladık TBMM halkın idaresinin temsil edildiği bir meclistir. Milli irade saraydan alınıp halka verilmiştir. Sonucunda demokrat bir parlamenter sistem olan Cumhuriyet ile taçlandırılmıştır.

 

İl Özel İdaresi il çapında özellikle kırsal alanlarda ilin kaynaklarının kullanıldığı önemli bir yerel yönetimdir. Bu yerel yönetim de halkın oylarıyla seçilen İl Genel Meclisi tarafından yönetilir. Son yapılan seçimlerde Çanakkale halkı tüm ilçe ve köyler dahil önümüzdeki 5 yılda İl Özel İdaresini yönetme görevini 34 Meclis üyesinden 18’ini CHP’li üyelere vererek meclis çoğunluğunu Cumhuriyet Halk Partisine vermiştir. Başta sayın Vali olmak üzere herkes halkın seçimlerde gösterdiği demokratik tercihine saygı duymak zorundadır.

 

22 Nisan 2019 Pazartesi günü GESTAŞ Deniz Ulaşımı seçimle Genel Kurulu yapılmıştır. GESTAŞ %99,87 hisse oranıyla İl Özel İdaresine aittir. Sayın Vali’nin GESTAŞ Yönetim Kurulunda yer alacak 2 üye atama yetkisi bulunmaktadır. Sayın Vali’nin kanunen atama yetkisinin bulunması bu yetkinin sınırsız, keyfi, adaletsiz öznel ve siyasi tercihler gözetilerek kullanılabileceği anlamına gelmez.

 

Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti Devletine ait kamu gücü ve yetkilerinin öznel değil halkın demokratik iradesi gözetilerek adil eşit objektif ve toplum yararına göre kullanılmasıdır.

 

Gestaş’ın kuruluşundan beridir Çanakkale Valisinin atadığı 2 üye halkın ve İl Genel Meclis üyelerinin seçtiği İl Genel Meclis Başkanı ve Mecliste çoğunluğu bulunan partiye mensup bir İl Genel Meclis üyesinden ibaret olmuştur. Son yapılan GESTAŞ Genel Kurulunun da Sayın Valinin önerdiği yönetim kurulu listesinde bu silsile ve teamül bozulmuş Cumhuriyet Halk Partili İl Genel Meclis Başkanı yer almadığı gibi bir başka CHP’Lİ İl Genel Meclis üyelerine de yer verilmemiştir ve bu kabul edilebilir ve anlaşılabilir bir durum değildir. Sayın Valinin böyle bir yönetim kurulu listesini hazırlaması gerekçesini Çanakkale kamuoyu sabırsızlıkla beklemekte, bu konuda herkesi tatmin edecek bir açıklama Sayın Vali den beklenmektedir.

 

Yapılan Genel Kurulda da belirtildiği üzere GESTAŞ geçtiğimiz dönemi 9 milyon TL zarar ile kapatmıştır. Ayrıca GESTAŞ usulsüzlük iddiaları, gemi arıza ve kazaları, ulaşım güvenliğini sağlayamaması gibi iddialarla kamuoyunun gündemine defalarca gelmiştir. Hepimizin çok iyi bildiği kötü yönetim iddialarıyla gündeme gelen, Çanakkale halkının parasıyla kurulmuş GESTAŞ asli görevlerinden başka işlere sponsor olarak zarar ettirilmiştir.

 

Sayıştay’ın 2015-2016 denetim raporlarında açıkça belirtildiği gibi şirketin ana sözleşmesinin ve ana faaliyet konusunun dışında işler yaptığı bu işlere yapılan harcamalara ana faaliyet amaçlarını gerçekleştirmesine engel olacak boyutta olduğu tespit edilmiştir. Raporlarda şirket personelinin şirket dışında diğer kuruluşlarda görevlendirildiği faaliyet alanı dışında araç tahsis edildiği şirket faaliyeti dışında yapılan seyahatlerinin masrafları ödendiği tespit edilmiştir.

 

Türk Lirası ile para kazanıp döviz ile gemi kiralama gibi giderler yapılarak şirket zarar ettirilmiştir. Sosyal faaliyet adı altında yapılan faaliyetlerle asli görevlerini yerine getirilemez hale gelmiştir. 2017 yılına ait Sayıştay denetleme raporu ise 2018 yılının Eylül ayında yayınlanması gerekirken hala yayınlanmamıştır, konu oyuna duyurulmamıştır. Dolayısıyla yönetim zafiyeti ayyuka çıkmış olan GESTAŞ da yeni kadrolar büyük önem arz etmekteyken Sayın Valilinin Çanakkale halkının çoğunluk demokratik tercihlerini gözetmeksizin atama yetkisini kullanması açıklanmaya muhtaçtır” şeklinde konuştu.

 

 

GESTAŞ İNCELEME KOMİSYONU KURACAĞIZ…

 

Toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını yayınlayan CHP İl Başkanı Güneşhan; “Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, başta sayın Vali olmak üzere herkes halkın demokratik seçimine saygı duymak zorundadır. Bu nedenledir ki kendisine devletin valisi ol diyor ve eğer bu konuda üzerinde siyasi bir baskı da varsa CHP olarak kendisinin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. GESTAŞ’ın iyi yönetilmediğini ve her ne kadar gizlenmek istense de bu zafiyetten doğan sıkıntıları kamuoyu çok iyi biliyor. Bu nedenle GESTAŞ’ın son 5 yıllık hesaplarının incelenmesi için, içerisinde AKP’li üyelerinde yer alacağı bir araştırma komisyonu kurulmasını önereceğiz” dedi.

İsmet Güneşhan, İl Özel İdaresi ve GESTAŞ ile ilgili olarak şişirilmiş kadrolar, nerede çalıştığı belli olmayan personel, sayısı ve nerede, kimin emrinde kullanıldığı bilinmeyen kiralık araçlar gibi bir çok konuda sayısız ihbar ve şikayet geldiğini, bu konuların titizlikle takipçisi olarak en kısa sürede kamuoyunu aydınlatacaklarını dile getirdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.