İŞ DÜNYASI HER İHTİMALE HAZIR..!

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ile TOBB Çanakkale Kadın ve Genç Girişimciler Kurulunun katılımlarıyla ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde yapıldı…

İŞ DÜNYASI HER İHTİMALE HAZIR..!
Yayınlama: 12.08.2020
4.500
A+
A-

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ile TOBB Çanakkale Kadın ve Genç Girişimciler Kurulunun katılımlarıyla ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde yapıldı…

 

ZAYIF YANLARIMIZI GÜÇLENDİRMEK, GÜÇLÜ YANLARIMIZI SÜRDÜRÜLEBİLİR HALE GETİRMEK ZORUNDAYIZ…

 

Meclis açılış konuşmasını yapan Osman Okyay; “Son Meclis toplantımızdan bu yana korona salgınında tüm dünyada ikinci dalga konuşulmaya başlandı. Ülkemizde ve Avrupa Birliği ülkelerinde, tıpkı dünyanın önemli bir kısmında olduğu gibi vakaların tekrar artmaya başladığı görülüyor. Bu da, üretim ve tüketim davranışları üzerinde önemli bir baskı oluşturmaya ve ekonomide toparlanmayı geciktirmeye etki ediyor. Bu melanetle yaşamaya alışmamız ve ihtiyatı elden bırakmamamız şart. Bu mesele, sadece devlet tedbirleri ile baş edilebilecek bir konu değil; bu nedenle vatandaşlarımızın bu konuda daha dikkatli olmasında sonsuz yarar görüyoruz. Esasen korona salgınının tüm dünyada ülkelerin ve şirketlerin zayıf yanlarını ortaya koyan bir turnusol kağıdı işlevi gördüğünü söylemek mümkün. Şimdi herkes kendine çekidüzen vermek, zayıf yanlarını güçlendirmek, güçlü yanlarını sürdürülebilir hale getirmek için çalışıyor.”

 

EKONOMİDE V TİPİ BİR TOPARLANMANIN ÖNCÜ SİNYALLERİNİ GÖRÜYORUZ…

 

“Döviz meselesi, ne yazık ki ülkemiz ekonomisinin yumuşak karnı, bizim zaafımız. Bugünlerde herkesin dövizle yatıp dövizle kalktığı malum. Bu sorunu ancak ülkemizin cari açık sorununu kalıcı olarak çözebilecek, sürdürülebilir bir üretim ekonomisine geçerek ortadan kaldırabileceğimizi hepimiz biliyoruz. Bu konuda atılan adımları yakından takip ediyoruz ve üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Herkes bu yönde gayret gösterirken bu tür dalgalanmalarda panik yapmadan, devlet, şirket ve birey olarak gerekli önlemleri en yüksek düzeyde alıp sağlam durmak çok önemli. Çünkü sayısız tecrübeyle biliyoruz ki ülkemizde döviz krizlerini, -reel sebepler bir yana-, güvensizlik ve panik havası da körüklüyor. Öte yandan normalleşme adımlarının atıldığı Haziran başından bu yana, açıklanan verilere baktığımızda esasen ekonomide V tipi bir toparlanmanın öncü sinyallerini görüyoruz. Tabii ki henüz, özellikle bu salgının ekonomimize etkilerini geride bıraktık diyemeyiz ancak İSO PMI Endeksi, ihracat iklim endeksi, ihracat rakamları, kapasite kullanım oranları ve reel kesim güven endeksleri, gibi parametrelerdeki iyileşmeler nisbeten ümit verici.”

 

ÇANAKKALE RUHU BU ÜLKENİN MAYASI…

 

“Bu ülkenin iş insanları olarak sorumluluk makamındayız. Bugün bu salonda, kentimizin geleceğini temsil eden pırıl pırıl girişimciler var. Sıra geldiğinde TOBB Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımıza ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanımıza da söz vereceğim. Kadın Girişimcileri ve Genç Girişimcileri, bu kentin geleceği için çok önemsiyorum. Çanakkale, ülkemizin geçmişinin olduğu gibi, geleceğinin de en önemli şehirlerinden biri. Çanakkale ruhu bu ülkenin mayası. Yapılan araştırmalarda Çanakkale, ne mutlu bize ki ülkemizin en yaşanılır şehri olmayı sürdürüyor. Geçen yıl yurtdışından gelip şehrimize yerleşenlerin sayısı üç bini geçmiş. Kurban bayramında salgına rağmen Çanakkale’den taşınan araç sayısının yüzde 10 arttığını görüyoruz. Ülke turizminde yüzde 50’ye yakın bir kayıp varken Çanakkale’de otel doluluk oranlarının yüzde 90’ı bulduğu belirtiliyor. Bütün bunlar ve daha fazlası aslında Çanakkale’nin yakın bir gelecekte daha çok konuşulacak bir cazibe merkezi haline geleceğinin ve elbette önemli bir düzenli göçe maruz kalacağının işaretleri. Bu nedenle bu kentin sürdürülebilirliği hayati önemde. Bu konuda gerekli adımların koordinasyon içinde atılması konusunda Sayın Valimize, kentimizin kurumlarına ve elbette siz kıymetli girişimcilere güvenimiz tam. Salgın kontrollerinde 1800 işletmemizin hiçbirinde ceza kesilecek bir ihmal bulunmamış olması, gelecek adına umutlanmak için başlı başına önemli bir gösterge. Unutmayın ki hayat, umudun olduğu yerde devam eder” dedi.

 

AYAKTA KALMAK VE FIRSATLARI DEĞERLENDİREREK HER İHTİMALE HAZIR OLMAK DURUMUNDAYIZ…

 

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Sayın Valimiz meclise davetimizi kabul ederek bu kısa sürede ikinci kez teşrif ettiler. İş dünyasını özellikle bugünlerde en fazla motive edecek olay devletini yanında görmek, istikrar ve güven ortamıdır. Tüm beklenti ve hedeflerimizi değiştiren bir salgınla Mart ayından beri mücadele ediyoruz. Faaliyetleri tamamen duran işletmelerimiz olduğu gibi, beklenmedik iş artış hızına yetişemeyen üyelerimiz de oldu. Hiçbir ekonomik durgunluğa benzemeyen bu olağanüstü durumdan gerçek anlamda ekonomik olarak normalleşmeye dönmemiz için de en az 1 yıl gösteriliyor. Bu yüzden önümüzdeki bir yıl çok önemli. Konjoktürel gelişmeler iş planlarımızı tam olarak uygulamamıza müsaade etmeyebilir. İşimizi geliştirmekten ziyade ayakta kalmak ve bir taraftan da fırsatları değerlendirmek, her ihtimale hazır olmak durumundayız. Bu dönemde Komitelerimizden, üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda sorunların çözümüne yönelik girişimlerimiz ve lobicilik faaliyetlerimiz devam ediyor.”

 

İŞ DÜNYASINA SUNULAN KOLAYLIKLAR HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ…

 

“Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteğinden yararlananların çalıştıkları iş yerinde normal çalışma sürelerine dönmesi halinde sigortalı ve işveren paylarının tamamı 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek üzere 3 ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. İşçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemenin uygulama süresini, 3’er aylık sürelerle 30 Haziran 2021’e kadar uzatabilmesi için Cumhurbaşkanımıza yetki verildi. 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin uymak zorunda olduğu iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili yükümlülükler, 1 Temmuz 2020’den 31 Aralık 2023 tarihine ertelendi. Bu dönemde bunlar ve bunlar gibi bir çok desteğin ortaya çıkmasına vesile olan, iş dünyasının sorunlarını gece gündüz demeden hükümetimize anlatan başta TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ve tüm ekibine huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Geçici olarak faaliyetleri durdurulan işyerlerinden kapalı olduğu süreçte kira alınmaması yönündeki taleplerimiz olumlu değerlendirildi. Bakanlık uygunluk görüşü ile birlikte Çanakkale Belediyesi ve İl Özel İdaresinin de bu yönde karar aldıklarını öğrendik. Teşekkür ediyoruz. Ticaret Bakanlığımız ve Birliğimizin dijitalleşme çalışmaları kapsamında üyelerimizin tescil işlemlerinin ilanı aynı gün yayınlanmaya başladı” dedi.

 

 

ÜRETMEDEN BÜYÜYEMEYİZ, BİZE DÜŞEN HER KONUDA BERABERİZ, İŞ İNSANIMIZIN YANINDAYIZ…

 

ÇTSO Meclis gündeminde yer alan konuşmaların ardından kürsüye gelen Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ise; “Bürokrasiyi azaltmak ve yatırımcımızın önünü açmak bizlerin görevi. İlimiz ne kadar çok yatırım alırsa kalıcı istihdamımız da o kadar artar. Bizler bu görevlerde ilimizin sosyal ve ekonomik refahını ve huzurunu sağlamak için bulunuyoruz. Üretmeden büyüyemeyiz, bize düşen her konuda beraberiz ve iş insanımızın yanındayız. Bölgemizde orta ve uzun vadede tamamlanacak birçok yatırım var. Kurumlarımızla işbirliği ve uyum içerisinde bu süreci birlikte yürüteceğiz. Çanakkale’mize sadece sağlık için son dönemde yapılan yatırımların rakamı 500 milyon TL. Bu durum Devletimizin gücünü ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.