İSTİFASI İSTENMİŞTİ…!

Yeni valimiz İlhami Aktaş’ın Nevşehir valiliği döneminde cumhuriyet yürüyüşünü yasakladığı iddiası ile gündeme gelmişti. CHP’liler yasaktan dolayı Vali Aktaş’ın istifasını istemişti.

İSTİFASI İSTENMİŞTİ…!
Yayınlama: 10.06.2020
23.219
A+
A-

Yeni valimiz İlhami Aktaş’ın Nevşehir valiliği döneminde cumhuriyet yürüyüşünü yasakladığı iddiası ile gündeme gelmişti. CHP’liler yasaktan dolayı Vali Aktaş’ın istifasını istemişti…

 

Nevşehir Valiliği, geçtiğimiz yıl CHP’nin çağrısını yaptığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yürüyüşünü ‘milli güvenlik ve kamu düzenini’ gerekçe göstererek yasaklamıştı.

 

 

BUNU DA YAPTILAR…!

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Valiliğin kararını paylaşarak, “Bunu da yaptılar: Nevşehir’de 29 Ekim yürüyüşü yasaklandı. Nevşehir’de il başkanlığımızın, 29 Ekim Cumhuriyet yürüyüşüne valilik tarafından milli güvenlik ve kamu düzeni gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Nevşehir’de Cumhuriyet Bayramı törenini yasaklayanlar unutmasın. Yedi düveli yenerek bayram yapan bu milleti siz yenemezsiniz. Korkutamazsınız. Bu millet cumhuriyet bayramını coşkuyla kutlayacak. Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın özgürlük!” şeklinde konuşmuştu.

 

 

 

Yasak kararının ardından Nevşehir’de başlayan tepkiler ülke geneline yayılmış CHP’liler Vali Aktaş’ın istifasını istemişti. Yasağa rağmen yürüyüş yapma kararı alınmıştı. Bu süreçte Vali İlhami Aktaş, CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan aramış, bir yanlış anlaşılma olduğunu belirterek yürüyüş yapabileceklerini söylemişti.

 

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş’ın, “ Ben Japonya’daydım. Yasaklamada benim imzam yok ama imzası olan şahıstan da bunun hesabını soracağız, yürüyebilirsiniz” açıklamasının ardından CHP, belirlenen güzergâhta yürüyüşünü gerçekleştirmişti.

 

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.