İYİ NİYETİMİZİN KURBANIYIZ..!

Bozcaada’da limanında bağlı bulunan teknesinden denizi kirlettiği iddia edilen yat sahibi, kendini savunarak; “Her zaman ki gibi balıkları besledik, iyi niyetimizin kurbanı olduk” dedi…

İYİ NİYETİMİZİN KURBANIYIZ..!
Yayınlama: 22.01.2021
Düzenleme: 23.01.2023
7.963
A+
A-

Bozcaada yat limanında, artıklarını döktüğü denizde yağlı tencere ve tavasını yıkadığı iddia edilen ve görüntüleri sosyal medyada hızla yayılarak tepki çeken “ERENSOY” isimli yatın sahibi Serhat Fırat,  Çanakkale Özel Haber’e konuştu.

Görüntülerde ki kişinin kızı olduğunu ve kardeşi ile birlikte üç kız arkadaşıyla yatta kaldıklarını  belirten baba Serhat Fırat, söz konusu fotoğrafın çirkin gözüktüğünü kabul etmekle birlikte yanlış anlaşılmalara müsait olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

DENİZİ KİRLETMEDİK, BALIKLARI BESLEDİK…

Amaçlarının her zaman olduğu gibi denizi kirletmeyecek şekilde balıkları beslemek olduğunu belirten Fırhat; “Olay günü tencerede yağ koyulmadan sadece makarna haşlanmış ve sosları iki çeşit olarak ayrı hazırlanmış ve yemek esnasında tabaklara koyulmuştur. Fotoğrafta görülen tavada ise teknede 2 gündür yaşam olmadığından dolayı bayatlayan ekmek ısıtılmıştır. Tencereden denize dökülen iki kaşık yağsız makarnadır. Tavadan ise ısıtılan ekmeklerin kırıntıları ve arta kalan bir dilim ekmek ufak parçalar haline getirilerek ve su tutularak denize dökülmüştür. Burada amaç limanda ki suda yaşamını sürdüren balıkların beslenmesidir” dedi.

YETKİLİLER HERHANGİ BİR KİRLİLİK TESPİT ETMEDİ…

Yaşanan olay sonrası ihbar edildiklerini ve hemen akabinde yetkililerin gelerek gerekli incelemeyi yaptıklarını kaydeden yat sahibi Fırat; “Zaten olayın 3 dakika sonrasında sahil güvenlik ve jandarma komutanlığında görevli kişiler tekneye gelmiş ve videolu kayıt yaparak denizde herhangi bir kirlilik tespit edilmediği için tutanak veya ceza zaptına gerek olmadığını söyleyerek olay halk tarafından ise yanlış anlaşılmaması için ‘bir daha yapmayınız’ diye uyararak gitmişlerdir” şeklinde açıklamada bulundu.

KEŞKE YAKINDAN GELİP BAKSALARDI…

Fotoğrafı çeken ve ihbarda bulunan duyarlı vatandaşlar, aynı duyarlılığı teknenin yanına gelerek denize bakma konusunda da gösterselerdi bu yanlış anlaşılma yaşanmazdı diyen Serhat Fırat; “Bu fotoğrafların çekinmesini ve yayınlanmasını sağlayan duyarlı vatandaşımızın sadece bu fotoğrafları uzaktan çekerek ve 5 genç kızın suçlanmasını sağlayacağı yerde 3 adım yürüyerek denizdeki canlıların atılan ekmek ve makarna kalıntılarını ne şekilde yediklerini görüntüleseydi medyaya çıkan haberleri okuyan ve izleyen her Türk vatandaşı tarafından gerçekler bilinirdi. Böylece tarafımıza yöneltilen hakaret ve suçlamalara bizi muhatap etmezdi” dedi.

35 YILLIK DENİZCİ VE BİR O KADAR ÇEVRECİYİM…

Son olarak kendisinin eski bir denizci ve bir o kadar da çevreci olduğunu vurgulayan yat sahibi; “Sokakta yaşayan hayvanlara koyulan su kapları, mamalar ve yemek artıkları çevre kirliliğine mi neden oluyor? Otuz beş yıllık denizci olarak biz de yağsız balıkların ve canlıların yiyebileceği türdeki yiyecekleri denizdeki balık ve canlıların beslenmesi için denize döküyoruz. Gerekli araştırma yapıldığında o denizde teknede yaşamını sürdüren misafir, çoluk çocuk herkes o limanda denize girer” diyerek sosyal medyada yargısız infaza uğramaktan ailece duydukları üzüntüyü dile getirdi.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.