MAHKEMENİN YERİNE TAZMİNATA HÜKMETMİŞ..!

MAHKEMENİN YERİNE TAZMİNATA HÜKMETMİŞ..!
Yayınlama: 13.09.2023
Düzenleme: 14.09.2023
1.961
A+
A-

AK Parti Grup Başkanvekiliyken bir açıklamasında muhalefete yönelik olarak “Dangalak” kelimesini kullanan İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, aynı şekilde yanıt veren bir vatandaş hakkında “Kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla şikâyetçi oldu.

 

Mahkeme suçlu bulduğu vatandaşa adli para cezası verdi ancak Turan’ın mahkeme kararı olmamasına rağmen T.Ç. isimli yurttaştan 20 bin TL ‘manevi tazminat’ talep edip icra takibi başlattığı iddia edildi…

 

BirGün Gazetesinden İsmail ARI’nı haberine göre İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, bir yurttaştan mahkeme kararı olmamasına rağmen binlerce lira tazminat talep etti. Söz konusu haberde şu iddialara yer verildi;

 

MUHALEFETE DANGALAK DEMİŞTİ…

 

Turan, geçen yıl 2 Mayıs’ta AKP Grup Başkanvekiliyken muhalefeti hedef alarak, “2023, Çanakkale’de dünyanın en büyük köprüsünü yapanlarla, köprüyü sadece polemik konusu yapıp, oradan bizi denize dökeceğini düşünen dangalakların seçimi olacak” dedi.

 

VATANDAŞ SÖYLEYİNCE ŞİKAYETÇİ OLDU…

 

Turan’ın muhalefete yönelik “dangalak” ifadesini kullanması, büyük tepki çekti.  T.Ç. isimli bir yurttaş da, 3 Mayıs 2022’de sosyal medya hesabı üzerinden aynı ifadeyi Turan’a yönelik sarf etti. Bunun üzerine Bülent Turan, T.Ç.’den “Sesli, yazılı ve görüntülü bir ileti ile kamu görevlisine hakaret” suçunu işlediği iddiasıyla, şikâyetçi oldu. Ardından da söz konusu yurttaşa dava açıldı.

 

MAHKEME SUÇLU BULDU…

 

Lapseki Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkan T.Ç., dava konusu olan bu ifadeyi Twitter’da kullandığını ifade etti. Fakat mahkeme, suçlamaya konu paylaşımın Facebook’tan yapıldığını öne sürdü. T.Ç. savunmasında “dangalak” ifadesinin hakaret olmadığını, halk karasında “boşboğaz” anlamına geldiğini söyledi. Ancak mahkeme, 14 Şubat 2023 tarihinde T.Ç.ye  7 bin 80 TL adli para cezası verdi. Ayrıca 9 bin 200 TL’lik vekâlet ücreti ile yargılama giderini de ödemesine hükmetti.

 

TAZMİNAT YOK İCRA VAR…

 

Ancak İçişleri Bakan Yardımcısı Turan, bu davayla da yetinmedi. Mahkemenin “manevi tazminata” hükmetmemesine rağmen, sanki böyle bir karar verilmiş gibi, T.Ç.’ye karşı 20 bin TL’lik icra takibi başlattı. T.Ç.’nin 20 bin TL’yi yedi gün içerisinde ödemesi gerektiği de ifade edildi. BirGün’e konuşan T.Ç., Turan’ın kendisinden usulsüz bir şekilde 20 bin TL tazminat talep ettiğini savundu. T.Ç., “Usulsüz tazminat talebine de itiraz ettim” dedi.

 

“DANGALAK” GELİR KAPISI OLDU…

 

Öte yandan Turan’ın birçok yurttaşa dava açtığı da biliniyor. Turan’ın “dangalak” söylemine, sosyal medya üzerinden yanıt veren Hüseyin Savaş isimli yurttaş, “Asıl dangalak sizsiniz” ifadelerini kullanmıştı. Turan’ın şikâyeti üzerine, bu ifadeler nedeniyle Savaş hakkında da “Kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla dava açılmıştı. Mahkeme, “dangalak” sözünün hakaret teşkil ettiğini kaydederek, Savaş’a “Kamu görevlisine hakaret” suçundan para cezası vermişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş