MUCİZE BEKLEMEMELİ, TAMAMEN KISITLAMAYA GİDİLMELİ..!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alper Şener, kentte Ekim ayı itibariyle, Nisan ayında görülen en yüksek korona vakası sayısına ulaşıldığına dikkat çekti. Şener, lokal kısıtlamalarla sonuç alınamayacağını belirterek, “Bir ay boyunca her şeyi tamamen kısıtlamak ve bütün insan trafiğini engellemek gerekiyor” önerisinde bulundu…

MUCİZE BEKLEMEMELİ, TAMAMEN KISITLAMAYA GİDİLMELİ..!
Yayınlama: 23.10.2020
10.811
A+
A-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alper Şener, kentte Ekim ayı itibariyle, Nisan ayında görülen en yüksek korona vakası sayısına ulaşıldığına dikkat çekti. Şener, lokal kısıtlamalarla sonuç alınamayacağını belirterek, “Bir ay boyunca her şeyi tamamen kısıtlamak ve bütün insan trafiğini engellemek gerekiyor” önerisinde bulundu…

 

Yüz yüze eğitimin ikinci aşamasına geçilmesinin ardından şehirlerde artan hareketliliğe bağlı olarak korona virüsü vaka sayılarının tekrar yükselişe geçtiği Çanakkale’de okullar, resmi kurumlar ve köylerdeki karantina uygulamaları da artış gösterdi.

Salgının kentteki seyriyle ilgili konuşan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener “Tam rakamları paylaşamıyorum ama şunu söyleyebilirim; Çanakkale’de nisan ayında ne görüyorsak şu anda da aynı durumdayız. Hatta olgu sayımız belki daha bile fazla” dedi.

 

TOPLAM 4 OKUL, ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN…

 

Kent merkezinde, Hüseyin Akif Terzioğlu Ortaokulu`ndaki iki öğrenci ile Barbaros Hayrettin Paşa İlköğretim Okulu`ndaki bir öğrencide görülen pozitif vakalar nedeniyle toplam 33 öğrenci ve 1 öğretmen, Biga Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlköğretim Okulu`nda ise bir öğretmen ve 24 öğrencili sınıf karantinaya alınmıştı. Biga`da Tevfik Emin Başarır İlkokulu’nda da bir öğrencide korona virüsü tespit edilmesi nedeniyle aynı sınıftaki öğrenciler ve sınıf öğretmenin karantinada olduğu, Sakarya İlkokulu’nda bir öğretmende tespit edilen vaka nedeni ile bir sınıfın karantinada olduğu öğrenildi.

 

ÇANAKKALE ADLİYESİ’NDE 14 KİŞİ KARANTİNADA…

 

Çanakkale Adliyesi’nde görev yapan bir savcının korona virüsü testinin pozitif çıkmasının ardından, temasta bulunduğu diğer beş savcı ile beş katip, bir müdür ve iki stajyer personel karantinaya alındı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, AFAD ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde de korona virüsüne yakalanan ve onlarla temaslı olan personeller karantinada.

 

YENİCE’DE ÜÇ KÖY KARANTİNADA…

 

Ayrıca Yenice’ye bağlı Hacılar, Yeniköy ve Yağdıran köylerinde korona virüsü nedeniyle karantina uygulanması kararı alındı. Yenice İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Hacılar, Yeniköy ve Yağdıran Köylerinde son 1 hafta boyunca Covid-19 test sonucu pozitif çıkan hasta sayısında artış görülmesi ve bu 3 köyümüzün birbirine çok yakın mesafelerde aynı güzergâh üzerinde olmasından ötürü giriş-çıkışların kolluk kuvvetlerince denetlenip kontrollü bir şekilde yapılmasına, köyden 14 gün boyunca çıkması yasaklanan vatandaşların ihtiyaçlarının köy muhtarlıkları tarafından karşılanmasına karar verilmiştir” denildi.

 

NİSAN AYINDAKİ PİK DEĞERLERİNİ YAKALADIK…

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Çanakkale’deki son durum için, “Vaka sayıları, eylül ayı ile birlikte yeniden tırmanmaya başladı. Şu anda halihazırda devam eden bir tırmanış söz konusu. Olgu sayısı olarak baktığınızda yoğunluk anlamında, ekimin başındaki periyotta nisan ayındaki pik olan değerleri yakaladık” dedi.

 

BİR AY BOYUNCA BÜTÜN İNSAN TRAFİĞİNİ ENGELLEMEK GEREKİYOR…

 

Yeni kısıtlamaların getirilmesinin gerekli olmadığını ifade eden Şener, önemli olanın herkesin kişisel olarak önlemlere dikkat etmesi olduğunu belirterek, “Kısıtlama yaptığınız grup anlamında baktığınızda Türkiye’de ortalama 15-20 milyon kişiye kısıtlama uyguluyorsunuz. Geriye kalan grup her halükarda bir şekilde gündelik hayatın içerisine devam etmek ve insan trafiğine karışmak zorunda. Bazı kesimleri kısıtlamak yerine bir ay boyunca her şeyi tamamen kısıtlamak ve bütün insan trafiğini engellemek gerekiyor. Bunu yapabilirsek salgının önüne geçilmesinde ciddi bir adım atmış oluruz. Hafta sonu yapılacak olan yasakların, belli şehirlerin trafiğe kapatılmasının salgın yönetiminde mucizevi sonuç getireceğini düşünmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.