MÜFTÜ YARDIM DUASINA ÇIKTI..!

3 yıl önce temeli atılan ve ÇOMÜ’nün üçüncü, 15 bin kişi kapasitesiyle ise Çanakkale’nin en büyüğü olma özelliğini taşıyan caminin inşaatı borç nedeniyle durunca çözüm İl Müftüsünden geldi. “Fazla değil, yani bizim hanımlar şu parmaklarındaki yüzüğü, kulağındaki küpeyi çıkarıp verseler bu eser biter”..!

MÜFTÜ YARDIM DUASINA ÇIKTI..!
Yayınlama: 22.01.2021
Düzenleme: 22.01.2023
5.153
A+
A-

Çanakkale Müftüsü Arif Gökce, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü’nde 3 yıl önce temeli atılan, kaba inşaatı büyük oranda tamamlanan 6 minareli, 2 şerefeli, 15 bin kişi kapasiteli ve boğaz manzaralı caminin yapımının tamamlanması için yardım çağrısı yaptı. Müftü Gökce, “Fazla değil, yani bizim hanımlar şu parmaklarındaki yüzüğü, kulağındaki küpeyi çıkarıp verseler bu eser biter” dedi.

Söz konusu cami inşaatı hava sahasında kaldığı için önce minare yapımına da izin verilmemiş ancak sonradan o izin çıkmıştı. Fakat yapılan minareler uzun olduğu gerekçesiyle daha sonra da kısaltılmıştı. ÇOMÜ’nün üçüncü camisi olacak olan ibadethanenin tam karşısında Kepez’e ait bir cami daha bulunuyor.

ÇOMÜ’NÜN ÜÇÜNCÜ, ÇANAKKALE’NİN İSE EN BÜYÜK CAMİ…

Terzioğlu Kampüsü Camii ve Müştemilatını Yaptırma Yaşatma Derneği’nin yapımını üstlendiği, 2014’te ÇOMÜ Terzioğlu Kampüsü’nde temeli atılan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi Camii’nin kaba inşaatı tamamlandı. Ancak inşaat, durma noktasına geldi.

Çanakkale Müftüsü Arif Gökce, 15 bin kişilik caminin tamamlanabilmesi için basın toplantısı düzenleyerek yardım çağrısında bulundu. Cami inşaatının son durumuyla ilgili bilgiler veren Müftü Gökce, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın birkaç yıl önce üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin ibadetlerini yerine getirme imkanlarını arıttırmak amacıyla bir çalışma başlattığını ve bu kapsamda da bu caminin temelinin atıldığını söyledi.

5 MİLYON LİRALIK BORÇ İNŞAATI DURDURDU…

Kentte herkesin bir katkı koyarak inşaatın tamamlanmasının hedeflendiğini söyleyen Müftü Gökce, “Çanakkale’de kardeşlerimiz bu camiyi devlet yaptırıyor sanıyor. Bu doğru değil. Bu doğru bilinen çok büyük bir yanlış. Dediğim gibi tamamıyla imece usulü, paylaşma, paylaşım usulü, karşılıklı şehrinde katkılarını alarak bu eserleri yapmaktı. Bugüne kadar camimize 11 milyon lira hak ediş yapılmış. 11 milyon liranın 7 milyon lirası ödenmiş. Bu parayı da Diyanet İşleri Başkanlığımız göndermiş. Şu anda 5 milyon liraya yakın borç var. Yani içerdeyiz. 5 milyon lira borçtayız. Onun için hem kış sebebiyle hem mevsimsel olarak hem de bu paranın ödenemeyişi sebebiyle müteahhit firma biraz ara vermiş. 5 milyon lira az para değil. Dolayısıyla şu anda 5 milyon içerdeyiz” dedi.

TAMAMLANAMAMASI ÇANAKKALE İÇİNDE HİÇ HOŞ DEĞİL…

Bugüne kadar 11 milyon harcandıysa, daha yaklaşık olarak 15-20 milyon liraya ihtiyaç olduğunu belirten Müfta Gökce, “Onun için büyük bir eser, büyük bir eseri birkaç kişiyle kamuoyunda bir seferberlik başlatmadan bitirebilme şansımız çok zor gözüküyor. Ve yıllar yılı 15 yıl, 20 yıl, 25 yılda bir eserin bitmiyor gözükmesi Çanakkale’miz için çok hoş bir puan olmaz diye düşünüyorum” diye konuştu.

PARMAĞINIZDA Kİ YÜZÜĞÜ, KULAĞINIZDA Kİ KÜPEYİ VERİN…

Çanakkale Müftüsü Arif Gökce, cami inşaatının tamamlanması için bir çağrı yaptı. Müftü Gökce, “Tüm Çanakkaleli kardeşlerimize büyük, küçük, kadın, erkek demeden, tamamına bir çağrıda bulunuyoruz. Lütfen şehrimizin bağrında, şehrimizin içeriye ve dışarıya karşı en önemli eseri olan bu mabedin bitirilmesine onlar da katkı koysunlar. Yani bu bir seferberlik işidir. Çanakkale’miz, hakikaten ben inanıyorum, bunca şühedayı bağrında barındıran bir şehrin insanlarının yüreğinde yardım yapabilme duyguları çok gelişmiş, son derece bu duyguların fazla olduğunu inanıyorum. Fazla değil yani bizim hanımlar şu parmaklarındaki yüzüğü çıkarıp verseler bu eser biter. Kulağındaki küpeyi çıkarıp versin. Bu eser hiç kimseye bir şey demeden bitebilir. Onun için büyük, küçük demeden, az çok demeden gerek ticaret erbabı, gerek memuriyette bulunan, gerek hanımlarımız, A’dan Z’ye hepimiz sizler, bizler efendim bu güzel eseri yani hakikaten Çanakkale’miz için büyük bir kazanım olacak” dedi.

İSTERSENİZ BABANIZIN ADINI KOYARIZ, YETER Kİ YARDIM EDİN…

Yardım yapmak isteyenlerin Terzioğlu Kampüsü Camii ve Müştemilatını Yaptırma Yaşatma Derneği ya da en kestirme yoldan müftülüğe ulaşabileceklerini kaydeden Gökce, “Bizlere ulaşırlarsa bizler onlara makbuzları ve her türlü altyapıyı yapar yardımcı oluruz. İlla bu para olarak anlaşılmamalı. İnsanlar mesela malzeme yardımı yapabilirler. Birisi ‘Minareyi ben bitirteyim’ diyebilir. Efendim birisi işte ‘Boyasını ben yaptırayım’ diyebilir” dedi.

Müftü Gökce, cami inşaatının bundan sonraki bölümünü tamamlamak isteyen bir hayırsevere de kapılarının açık olduğunu belirterek, “Biri çıkıp ‘Tamam bundan sonra burayı devralıyorum. Benim babamın adını buraya verin’ dese. Önemli olan caminin bitmesidir. Adının ne olacağı tartışması değildir. Bütün bunlara açığız” dedi.

ÇOMÜ camisi, 25 bin metrekare peyzaj alanı, 2 bin metrekare müze alanı ve 6 bin metrekare oturum alanı ile tamamlandığında 15 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş